W kierunku Przemysłu 4.0 z Funduszami Europejskimi dla Polski Wschodniej

Data publikacji: 02.08.2024
A 85% może sięgać dofinansowanie na automatyzację i robotyzację w ramach konkursu „Działania Automatyzacja i robotyzacja w MŚP Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 (FEPW)”. Jest to kolejna inicjatywa, której celem jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji cyfrowej zgodnie z idą Przemysłu 4.0.

Oficjalne ogłoszenie konkursu nastąpiło 19 lipca i wówczas też pojawiły się szczegółowe informacje na temat zasad i dokumentacji. Z kolei z dniem 1 sierpnia rozpoczął się nabór wniosków, który potrwa do 25 września. Czasu więc na dopełnienie formalności jest stosunkowo niewiele, a korzyści wynikające z konkursu wymierne.

Cel wsparcia finansowego

Łączny budżet przewidziany w konkursie to 100 mln zł, przy czym maksymalne dofinansowanie sięga 3 mln zł. W zależności od rodzaju wydatku i pomocy przedsiębiorcy mogą liczyć na 85% dofinansowania zakładanych inwestycji cyfrowych. Wsparciem finansowym objęto działania związane z audytem technologicznym poziomu cyfryzacji i mapowaniem potrzeb z zakresu informatyzacji, które to będą podstawą wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej. Ponadto działania typowo inwestycyjne, jak zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania, a także wsparcie procesu wdrożenia i doradztwa związanego z dalszym użytkowaniem nowych rozwiązań.

Biznesowi adresaci konkursu

Projekt skierowany jest małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych działających we wschodniej części kraju. Jego celem jest kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej poprzez zastosowanie rozwiązań umożliwiających automatyzację i robotyzację, które mają zwiększyć innowacyjność procesów, świadczonych usług oraz szeroko rozumianej produktywności. Jeśli więc część zadań związanych z planowaniem czy monitorowaniem produkcji jest prowadzona przy użyciu dokumentacji papierowej czy arkuszy Excel, to wdrożenie oprogramowania automatyzującego te działania, , jak przykładowo TimeLine, OPTiPRO+ czy Comarch IoT, będzie już rodzajem innowacji.

Dlatego warto rozważyć korzystanie z dotacji, które stwarzają firmom nowe możliwości rozwoju, umożliwiając inwestycje konieczne z punktu widzenia współczesnego rynku, a niestety odkładane w czasie. Brak pomysłu na dofinansowanie, czy też niepewność już opracowanego można skonsultować z ekspertem, którzy pomoże opracować plan i pomoże dopełnić formalności.


Dowiedz się więcej