UCZELNIA DOSTĘPNA. Konkurs NCBR dla szkół wyższych

Data publikacji: 29.01.2019
Ostatnia modyfikacja: 20.05.2019
W lutym br. zostanie ogłoszony konkurs dla uczelni w ramach Działania 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych pt. UCZELNIA DOSTĘPNA. Szkoły wyższe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw mających na celu dostosowanie placówek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

NCBR przewidziało na konkurs 200 mln PLN. W ramach konkursu mogą wystąpić trzy ścieżki dla projektów, uzależnione od już istniejących na uczelni udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

  1. ŚCIEŻKA MINI. Dla uczelni, które nie mają żadnych udogodnień. - Projekt do 1 mln PLN, czas realizacji 1,5 roku.
  2. ŚCIEŻKA MIDI. Dla uczelni, które maja już pewne udogodnienia, np. portal do do rekrutacji spełniający wymagania WCAG 2.0 na poziomie A. - Projekt do 4 mln PLN, czas realizacji do 4 lat (najpóźniej do 31.10.2023).
  3. ŚCIEKŻA MAX. Dla uczelni, na której m.in. w ostatnich trzech latach studiowało co najmniej 150 osób z niepełnosprawnościami, od 5 lat działa jednostka zajmująca się dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami, odpowiednio dostosowana jest architektura budynków. - Projekt do 15 mln PLN, czas realizacji do 4 lat (ale max do 31.10.2023).

W ramach projektu uczelnie mogą sfinansować zakupy środków trwałych i przebudowę budynków do 30% wartości.

Rozwiązania IT od OPTeam

Wśród rozwiązań IT od OPTeam, przeznaczonych dla uczelni, w założenia konkursu wpisują się:

  1. EDU WEB 360 (internet, intranet) – z uwagi na spełnianie kryteriów WCAG 2. 0 na poziomie AA;
  2. EDU WEB 360 (e-repozytorium, e-wykłady) – z uwagi na możliwość udostępnienia baz bibliotecznych, skryptów, wykładów oraz jako nośnik do wykładów online (streaming na żywo itd.);
  3. E-learning – nauka oraz egzaminowanie na odległość;
  4. Sprzęt/infrastruktura – multimedia w salach do wykładów niezbędne do streamingu, systemy nagłośnienia itp.;
  5. Kontrola dostępu i RFID – kontrola dostępu i RFID, np. wjazd na parking sterowany na odległość bez konieczności opuszczania pojazdu, kontrola parkowania przez osoby upoważnione na kopertach, poszukiwanie dokumentów, wyposażenia skanerem ręcznym + translator głosowy (n. ruchowa, wzrokowa), ułatwienie wprowadzania danych o przedmiotach dokumentach oznakowanych tagami bez użycia klawiatury, monitorowanie ścieżek przemieszczania osób niepełnosprawnych w celu optymalizacji infrastruktury i aktualizacji danych statystycznych, potwierdzanie danych osobowych na odległość za pomocą smyczy RFID (w wąskiej strefie bez konieczności manipulowania kartą studenta identyfikatorem przez stoły i kontuary).

Dowiedz się więcej