Nowy wymiar kształcenia akademickiego, czyli wejście w życie Ustawy 2.0

Data publikacji: 03.10.2018
Ostatnia modyfikacja: 10.10.2018
Z dniem 1 października oficjalnie weszła w życie Ustawa 2.0, która dla wszystkich uczelni w Polsce oznacza zmiany w dotychczasowym sposobie kształcenia. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 zainicjowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Inauguracji roku akademickiego 2018/2019 towarzyszyło ogólnopolskie spotkanie rektorów szkół wyższych i przedstawicieli środowiska akademickiego, którzy przybyli do stolicy na zaproszenie Ministra Nauki i Szkolnictwa. Podczas uroczystości orędzie wygłosił Prezydent RP i Premier rządu polskiego, podkreślając znaczenie nowej ustawy nazwanej Konstytucją dla nauki.

Reforma szkolnictwa wyższego

Tematem przewodnim ogólnopolskiego spotkania środowiska akademickiego z przedstawicielami władz była reforma szkolnictwa wyższego. W każdej wypowiedzi padały odwołania do Ustawy 2.0 dającej początek zmianom w sposobie kształcenia i prowadzenia badań, które mają podnieść jakość studiów i przyczynić się do stworzenia wokół szkół wyższych środowisk naukowych.

Większa niezależność dla uczelni

W oficjalnym wystąpieniu Minister Nauki i Szkolnictwa zaznaczył, że, nowa ustawa zapewnia uczelniom swobodę decydowania w zakresie własnych struktur. Jednocześnie gwarantuje wzrost nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe. Dodatkowe środki na rozwój, w tym wdrażanie innowacji technologicznych, uczelnie mogą pozyskiwać w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Główne założenia Ustawy 2.0

Konstytucja dla nauki kładzie nacisk na kształcenie praktyczne i zakłada dostosowanie kierunków studiów oraz programów nauczania do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Chodzi o zapewnienie absolwentom kompetencji potrzebnych do wykonywania zawodów, na które w danym momencie występuje zapotrzebowanie. Zgodnie z założeniami Ustawy 2.0 szkoły wyższe mają więc kształcić specjalistów w dziedzinach odpowiadających warunkom gospodarczym w kraju.

Nowością są szkoły doktorskie umożliwiające magistrom realizowanie prac badawczych w celu uzyskania stopnia naukowego. Jednocześnie ustawa gwarantuje stypendium wszystkim osobom decydującym się na podjęcie kolejnego etapu kształcenia.

Począwszy od 2018 roku reforma uczelni zainicjowana Ustawą 2.0 ma być wdrażana stopniowo przez kilka kolejnych lat, aby każda instytucja miała możliwość pełnego dostosowania się pod względem organizacyjnym i technologicznym do nowych wymagań.

Źródło: http://konstytucjadlanauki.gov.pl/wraz-z-rektorami-powitalismy-nowy-rok-akademicki


Dowiedz się więcej