Nowy algorytm finansowania, czyli większa autonomia uczelni

Data publikacji: 03.11.2020
Akademickie Biura Karier ponownie zyskają na znaczeniu. Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysokość subwencji przyznawanej uczelniom zawodowym będzie zależała przede wszystkim od efektów kształcenia. Jest to kolejny etap reformy zapoczątkowanej w październiku 2018 r., znanej jako Konstytucja dla nauki.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie podziału środków finansowych fundusze dla szkół wyższych są obliczane przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej działalności edukacyjno-naukowej, co ma pomóc uczelniom w realizacji ich zadań.

Subwencje zastąpiły dotacje

Wprowadzone zmiany zapewniły uczelniom większą elastyczność w zakresie wydatkowania środków finansowych. Dotychczas przyznawane dotacje statutowe miały rozmaite przeznaczenie, zgodnie z którym uczelnia zobowiązana była zarządzać uzyskanymi środkami finansowymi. Natomiast o przeznaczeniu subwencji zastępujących dotacje decyduje we własnym zakresie uczelnia. Finansowanie w postaci subwencji uczelnie otrzymują już od stycznia 2019 r., przy czym okres przejściowy będzie trwał do roku 2024. Stała przeniesienia maleje jednak z każdym rokiem, więc uczelnie muszą sukcesywnie przystosowywać się do nowego sposobu uzyskiwania środków finansowych. I tak, w przypadku wyższych szkół zawodowych wysokość subwencji będzie zależała przede wszystkim od efektów kształcenia, co oznacza, że uczelnie te muszą szczególnie dbać o tzw. potencjał dydaktyczny. Czynnikiem decydującym o finansowaniu będzie tu przede wszystkim liczba studentów, jakość kadry oraz sukces absolwentów na rynku pracy.

Zasady procesu raportowania

Zgodnie z nowymi zasadami na początku każdego nowego roku uczelnia aktualizuje wskaźniki w systemie POLON według stanu na koniec minionego roku. Za wyliczenie i wprowadzenie wartości składnika związanego z ekonomicznym losem absolwentów, odpowiadającego za 5% subwencji w uczelniach zawodowych, odpowiedzialny jest kierownik Akademickiego Biura Karier. Dane statystyczne pozyskiwane na potrzeby raportowania udostępniane są następnie w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, w skrócie ELA.

Jednak same dane statystyczne to nie wszystko. Studentom i absolwentom należy pomóc możliwie szybko wejść na rynek pracy. Oznacza to wzrost znaczenia Akademickich Biur Karier, których główną rolą jest pomoc w absolwentom uczelni w znalezieniu zatrudnienia, co ma wpływać na wskaźnik bezrobocia (WWB), decydujący o wyniku składnika absolwenckiego nowego algorytmu. Ten już bezpośrednio ma oddziaływać na wysokość otrzymywanej subwencji.

System dla Akademickiego Biura Karier

Wzrost znaczenia Akademickich Biur Karier to równocześnie większe zapotrzebowanie na rozwiązania informatyczne, ułatwiające ABK realizację zadań określonych regulaminem. Narzędziem usprawniającym wymianę danych i informacji między pracownikami Biura Karier, absolwentami i pracodawcami jest zintegrowany System Obsługi Akademickich Biur Karier autorstwa OPTeam. Wspomaga komunikację w zakresie poszukiwania pracy, oceny kompetencji zawodowych oraz monitorowania losów zawodowych absolwentów. Stanowi kompletne rozwiązanie pozwalające efektywnie zarządzać bazami danych studentów i absolwentów, jak również dostępnymi ofertami pracy. Mierzy wskaźniki wymagane w procesie raportowania i pomaga aktywizować studentów, absolwentów i pracodawców, aby na podstawie składnika absolwenckiego móc uzyskać większe dofinansowanie w postaci subwencji.

System dla Akademickiego Biura Karier to centralne miejsce interakcji w zakresie:

  • informowania o ofertach pracy, stażach, praktykach,
  • weryfikacji kompetencji zawodowych absolwentów i studentów,
  • badania potrzeb rynku i oczekiwań pracodawców w zakresie kompetencji pracowników,
  • wymiany doświadczeń zawodowych zdobytych przez absolwentów i studentów,
  • organizacji wydarzeń typu, targi pracy, konferencje, szkolenia, warsztaty.

System Obsługi Akademickiego Biura Karier autorstwa OPTeam jest rozwiązaniem elastycznym. Pozwala na integrację z oprogramowaniem użytkowanym na uczelni i serwisami społecznościowym, jak również na dostosowywanie do indywidualnych wymań uczelni.


Dowiedz się więcej