Jednym z wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorstwa produkcyjne, jest optymalne planowanie zasobów. Aby uniknąć przestojów czy zamrożenia kapitału w magazynie surowce potrzebne do wytworzenia zamówionych towarów muszą być dostarczane na czas i w odpowiedniej ilości do realizowanego zlecenia. Konieczna jest również realna ocena zdolności produkcyjnych w zakresie wykorzystania maszyn i urządzeń. Jak zorganizować produkcję, aby zapobiec niepotrzebnym kosztom?
Optymalne planowanie zasobów jest ważne dla utrzymania opłacalności realizowanego zlecenia. Szczególnie widoczne jest to w przypadku wyrobów złożonych i występujących w wielu różnych wariantach lub realizowanych na indywidualne zlecenie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dużą ilością, różnego rodzaju surowców dostarczanych na każdym kolejnym etapie procesu wytwarzania. W drugim rodzaj i ilość surowców jest inna dla każdego, nowego zlecenia, co wiąże się z ciągłym planowaniem szczegółów produkcji. Przykładem może być również długi cykl produkcji, zwłaszcza jeśli wykonywany jest z przerwami. Wówczas konieczne jest ścisłe monitorowanie zaawansowania produkcji pod kątem wykonanych półproduktów i wykorzystanych materiałów pobranych z magazynu. Termin zamówienia surowców wymaganych na poszczególnych etapach musi być tak ustalony, aby dostawy dotarły zgodnie z zaplanowanym cyklem produkcyjnym, ale bez zalegania na magazynie przez dłuższy czas. Do tego wszystkiego dochodzi odpowiednie wykorzystanie infrastruktury produkcyjnej w planowanym procesie wytwarzania wyrobów.
Planowanie zasobów i zdolności produkcyjnych
W optymalnym zarządzaniu zapasami, zapobiegającym dodatkowym kosztom i zapewniającym rentowność produkcji, pomagają systemy Material Requirements Planning. O ile pierwsze systemy MRP były rozwiązaniami o charakterze typowo planistycznym, obejmującymi produkcję, o tyle już systemy MRP II pozwalają na planowanie zasobów z uwzględnieniem wszystkich obszarów przedsiębiorstwa.
Systemy te są integralnym elementem infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw produkcyjnych. Mogą być odrębnym rozwiązaniem lub wbudowanym narzędziem specjalizowanych systemów do zarządzania produkcją, jak to ma miejsce w przypadku oprogramowania TimeLine ERP.
1. System MRP.
Podstawowy system MRP obejmował obszar zarządzania produkcją, ale wyłącznie w zakresie przepływu materiałów – ich dostępności na magazynie i zapotrzebowania w czasie realizacji zlecenia. Ułatwiał przygotowywanie zestawień surowców i komponentów niezbędnych na poszczególnych etapach procesu wytwarzania.
Zapotrzebowanie określano na podstawie prognozowanego popytu na dany produkt. Pod uwagę brano m. in. ilość dotychczas składanych zleceń produkcyjnych. Natomiast potrzebne surowce określano w oparciu o zestawienia materiałowe BOM (Bill of Materials), zawierające wykaz wszystkich surowców potrzebnych do wyprodukowania wyrobu końcowego. Celem ustalenia zapotrzebowania materiałowego weryfikowano stany magazynowe – wykluczano surowce dostępne, a na brakujące składano zamówienia. Terminy zakupów ustalano tak, aby dla każdego etapu procesu produkcji zapewnić potrzebne materiały.
Celem stosowania systemów MRP było:
zapewnienie minimalnego poziomu zapasów dla produkcji zlecenia,
zmniejszenie zasobów materiałowych na magazynie,
ograniczenie czasu oczekiwania na dostawę materiałów,
zapobieganie przestojom w procesie produkcji powodowanej brakiem surowców,
ograniczenie czasu potrzebnego na dostawę materiałów.
System MRP ułatwiał obliczanie ilości potrzebnych zapasów na poszczególnych etapach produkcji. Pozwalał również na wprowadzanie korekty do założeń produkcyjnych w odniesieniu do stopnia realizacji zlecenia.
2. System MRP II.
W systemach MRP II generacji utrzymano dotychczasowe funkcjonalności związane z planowaniem materiałowym, ale obok nich wprowadzono nowe, dotyczące jeszcze innych obszarów ważnych dla sprawnej organizacji procesu wytwarzania. W przypadku systemów MRP II za zasoby uznano już nie tylko surowce potrzebne w produkcji, ale wszystkie elementy składowe procesu, bez których wytworzenie produktu byłoby niemożliwe. W rezultacie powstały systemy planowania zdolności produkcyjnych, uwzględniające szereg danych związanych z dostępnością kadry pracowników czy też maszyn i urządzeń, ale też oceną środków finansowych. Optymalizacja procesów produkcyjnych odbywa się poprzez łączenie działań na poziomie zarówno planowania, jak i sterowania.
Rys. 1. TimeLine ERP. Propozycja zamówień w module MRP.
MRP II realnie wspomaga:
zarządzanie zakupami materiałowymi,
planowanie produkcji,
kontrolę przebiegu produkcji,
harmonogramowanie produkcji,
śledzenie potrzeb materiałowych,
planowanie sprzedaży,
obsługę zamówień i realizację zleceń,
organizowanie zaopatrzenia,
zarządzanie kosztami,
pomiar wyników produkcyjnych.
W systemach MRP II planowanie produkcji i harmonogramu zakupów odbywa się w oparciu o istniejący i prognozowany popyt, a także proces technologiczny wyrobu. Podstawę stanowią więc informacje na temat zamówień, potencjalnych szans sprzedaży, struktury produktu, przebiegu procesu wytwarzania. W oparciu o nie można dokładnie określić potrzebne zasoby – materiałowe, maszynowe i ludzkie. Chodzi o to, aby realnie ocenić zdolności produkcyjne w zakresie stanów magazynowych, obciążenia maszyn czy dostępności pracowników i wskazać, na których etapach produkcji poszczególne zasoby będą potrzebne. Wszystko to odbywa się w oparciu o zestawienie surowców BOM (Bill of Materials) uzupełniony o wykaz operacji dla danego zlecenia i o główny harmonogram produkcji MPS (Master Production Schedule) z wyszczególnieniem wielkości realizowanego zamówienia, kwoty i terminu dostępności produktów.
Kontrola zapasów magazynowych i redukcja kosztów
Rolą systemów MRP II jest wsparcie w optymalnym wykorzystaniu zasobów materiałowych, przy uwzględnieniu dostępności maszyn i urządzeń oraz kadry pracowniczej. Pozwala to skrócić cykl produkcyjny i poprawić opłacalność procesu wytwarzania, a w rezultacie wypracować jak najlepszy zysk bez przekraczania przyjętego budżetu.
Za pomocą MRP II można określić rzeczywiste zapotrzebowanie materiałowe i terminy, w których należy zapewnić surowce, aby kolejne etapy procesu produkcji mogły być realizowane bez kosztownych przestojów. Zamówienia realizowane będą zgodnie z ilością przewidzianą w harmonogramie. Przykładowo, w systemie TimeLine ERP zamówienia planowane są w odniesieniu do dat przypisanych do operacji właściwych dla danego zamówienia. Jeśli następuje zmiana terminu dostawy, wówczas automatycznie informacja na ten temat pojawia się przy wszystkich powiązanych zamówieniach. W ten sposób zostaje zachowana ciągłość produkcji.
Rys. 2. TimeLine ERP. Tablica planowania zasobów w module MRP.
Ponadto MRP II pozwala śledzić dostępność surowców potrzebnych w procesie produkcji i odpowiednio szybko reagować na ewentualne zmiany. W programie dla produkcji TimeLine ERP informacje o zasobach podawane są na podstawie numerów seryjnych materiałów przy każdej operacji magazynowej.
Najważniejsze korzyści stosowania systemów wspomagających planowanie zasobów i zdolności produkcyjnych to:
redukcja poziomu zapasów na magazynie,
stały dostęp do materiałów wymaganych w produkcji,
zapobieganie opóźnieniom w procesie produkcji,
dokładnie określanie ilości surowców i terminów dostaw,
łatwiejsze zarządzanie relacjami z dostawcami,
skrócenie czasu realizacji zamówień,
szybsza reakcja na ewentualne zmiany w związku z wczesnym ostrzeganiem.
System MRP II daje pełną kontrolę nad przepływem materiałów i ich stanem w magazynie, pozwala też lepiej wykorzystać posiadane zasoby wytwórcze – maszyny i urządzenia, zapewniając ciągłość procesu produkcji. W rezultacie pozwala obniżyć koszty, eliminując ich przyczyny, typu brak surowców na poszczególnych etapach produkcji, obłożenie maszyn, nadmiar zapasów na magazynie.
Podsumowanie
System MRP II jest kompletnym rozwiązaniem wspomagającym organizowanie działalności przedsiębiorstwa produkcyjnego. Mimo że jego kluczową funkcjonalnością jest wsparcie w zakresie planowania zasobów materiałowych i zdolności produkcyjnych, obejmuje również działania związane ze sterowaniem produkcji, mierzeniem wyników czy sprzedażą. Dodatkowo ułatwia sprawne i szybkie reagowanie na dynamicznie zmieniające w ostatnich czasach potrzeby klientów. Realnie więc zwiększa efektywność przedsiębiorstwa, pozwalając osiągnąć i zachować wysoką konkurencyjność na rynku.
Ochrona prywatności użytkowników Internetowych serwisów OPTeam SA jest dla nas bardzo ważna.
Niniejsza polityka zawiera informacje dotyczące gromadzonych danych oraz zasad ich przetwarzania i wykorzystywania we wszystkich serwisach www prowadzonych i utrzymywanych przez OPTeam SA. Wykorzystanie i zbieranie informacji o użytkownikach Internetowych serwisów ograniczane jest do niezbędnego minimum wymaganego do świadczenia przez OPTeam SA usług na najwyższym poziomie. Polityka prywatności zawiera informacje na temat narzędzi stosowanych przez OPTeam SA w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania z Internetowych serwisów (cookies, logi systemowe) oraz o danych zbieranych przez podmioty zajmujące się analityką serwisów. Polityka określa ponadto w jaki sposób chronimy Twoje dane, jakie prawa Ci przysługują oraz w jaki sposób możesz je wykonywać. Jednocześnie wskazane zostały narzędzia służące do zarządzania wyrażonymi przez Ciebie zgodami.
Jakie dane zbieramy?
OPTeam dokłada wszelkich starań, żeby Internetowe serwisy informacyjne były wygodne w użyciu. Dla zwiększenia wydajności serwisów stosowana jest technologia anonimowych cookies oraz pobierane są dane statystyczne o najczęściej poszukiwanych, za pomocą wyszukiwarki frazach, dzięki czemu aktualizowana jest na bieżąco nawigacja serwisu, żeby wyszukiwanie treści było wygodne i intuicyjne.
Przetwarzamy dane, żeby:
dopasować prezentowane treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników,
zapewnić bezpieczeństwo usług,
prezentować informacje o produktach i usługach dopasowane do potrzeb i zainteresowań użytkowników,
dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać oferowane produkty i usługi.
Cookies (ciasteczka).
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest OPTeam SA, Tajęcina 113, 36-002 Jasionka.
Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości
utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: "sesyjne" (session cookies) oraz "stałe" (persistent cookies). Cookies "sesyjne" są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). "Stałe" pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
"niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
"wydajnościowe" pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
"funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
"reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem www.wszystkoociasteczkach.pl lub w sekcji "Pomoc" w menu przeglądarki internetowej.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Tag Manager należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które pozwalają monitorować działania (tzw. zdarzenia) wykonywane przez Ciebie podczas wizyty na Stronie, takie jak np.: kliknięcie w przycisk, przesłanie formularza kontaktowego, pobranie pliku. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies Google LLC dotyczące usługi Google Tag Manager. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/tagmanager/answer/9323295?hl=pl.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Analytics należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które zbierają informacje na temat Twoich odwiedzin Serwisu, takie jak: wskazanie stron, które wyświetliłeś, czas, jaki spędziłeś na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi stronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies Google LLC dotyczące usługi Google Analytics. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/analytics/answer/6004245.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Search Console należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które pomagają monitorować, utrzymywać i rozwiązywać problemy związane z obecnością witryny w wynikach wyszukiwania Google. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Search Console są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=pl. Wszelkie pozostałe informacje związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych gwarantowanych przez Google, można znaleźć pod adresem: https://policies.google.com/privacy?hl=pl.
Serwis korzysta z narzędzia analitycznego HotJar należącego do HotJar, Level 2, St Julian’s Business Centre 3, Eliza Zmmit Street, St Julian’s ST 1000, Malta, które śledzi Twoje zachowanie podejmowanie w obrębie Serwisu. W tym cellu wykorzystywane sa pliki cookies. Z pomocą HotJar analizowane są zachowania Użytkownika, tj. czas spędzony na poszczególnych stronach, przyciski, w które klika, linki, z których korzysta itp. Więcej informacji odnajdziesz w polityce prywatności HotJar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
Z narzędzia lead generation Bazo, które identyfikuje ruch na stronie (wizyty na podstronach serwisu). Narzędzie należy do Bazo Sp. z o.o., ul. Bohdana Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin, Regon: 364959893, NIP: 9462661611. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://bazo.io/pl/polityka-prywatnosci.
Logi systemów, czyli rejestr zdarzeń - utworzony w chronologicznej kolejności zapis informacji o zdarzeniach i działaniach dotyczących strony WWW. Zawierają one takie dane jak adres IP, z którego nastąpiło wejście na daną podstronę, adres tej strony oraz czas połączenia. Logi systemów wykorzystywane są przez OPTeam SA w szczególności w celach statystycznych oraz monitorowania bezpieczeństwa.
Zmiany w polityce ochrony prywatności Internetowych Serwisów Informacyjnych OPTeam.
Na zmiany w Polityce prywatności Internetowych serwisów OPTeam może wpłynąć zmiana technologii internetowej, zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w zakresie ochrony danych osobowych. Zmiany polityki będą zamieszczane pod adresem http://www.opteam.pl/polityka-prywatnosci.
WŁĄCZANIE / USUWANIE / BLOKOWANIE PLIKÓW COOKIES W INTERNETOWYCH SERWISACH OPTEAM SA.
Internetowe serwisy OPTeam SA korzystają z plików cookies zgodnie z dokonanymi indywidualnie przez Użytkownika ustawieniami przeglądarki internetowej. W wielu przeglądarkach obsługa plików cookies jest domyślnie włączona. Korzystanie z Internetowych serwisów OPTeam SA, bez zmiany ustawień w przeglądarce dotyczących cookies, oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i akceptację plików cookies. Jeżeli Użytkownik nie akceptuje plików cookies może w dowolnym momencie, w swojej przeglądarce internetowej, zmienić ustawienia lub wyłączyć obsługę plików cookies. Korzystanie z Internetowych serwisów informacyjnych z włączoną obsługą plików cookies w przeglądarce oznacza, że pliki te zapisane będą w pamięci urządzenia użytkownika. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej użytkownika lub na poniższych stronach.
Użytkownicy, którzy po zapoznaniu się z informacjami dostępnymi w Internetowych serwisach informacyjnych, nie chcą żeby pliki cookies pozostały zachowane w przeglądarce internetowej urządzenia, powinni usunąć je ze swojej przeglądarki po zakończeniu wizyty w Internetowym serwisie informacyjnym.
ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH.
Administratorem danych osobowych jest OPTeam S.A. z siedzibą w Tajęcinie, adres: Tajęcina 113, 36-002 Jasionka w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000160492, NIP: 813-03-34-531, REGON: 008033000, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 730 000 zł, Inspektor Ochrony Danych.
W OPTeam S.A. został powołany Inspektor Ochrony Danych, adres: Inspektor Ochrony Danych, Tajęcina 113, 36-002 Jasionka, adres e-mail: odo@opteam.pl.
Udostępnienie danych klienta.
OPTeam SA nie udostępnia danych powiązanych z plikami cookies żadnym podmiotom zewnętrznym.
Cel
Niezbędne
Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.
Funkcjonalne
Funkcjonalne pliki cookie służą prawidłowemu działaniu pracy strony internetowej i sprawiają, że potrzebne infomacje są pokazywane szybko i dokładnie podczas wizyty na stronie.
Statystyka
Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.
Marketing
Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.