Nowa perspektywa finansowa. O funduszach UE 2021-27
Data publikacji: 19.12.2022
Po opóźnieniach związanych z pandemią COVID-19, od przyszłego roku wejdziemy w tzw. nową perspektywę finansową Unii Europejskiej, zaplanowaną na lata 2021-2027. Obecnie, poszczególne Urzędy Marszałkowskie negocjują założenia do swoich regionalnych programów operacyjnych z Komisją Europejską. Krajowe programy operacyjne są już w większości zatwierdzone.
Na ten moment opinii publicznej przekazywane są ogólne założenia dotyczące sposobu wydatkowania funduszy unijnych. Niemniej jednak już teraz możemy przedstawić kilka konkretów przydatnych dla naszych przedsiębiorców planujących inwestycje technologiczne i zainteresowanych ich dofinansowaniem.
Instrumenty zwrotne, czyli o preferencyjnych pożyczkach
Po pierwsze, zgodnie z wieloletnimi zapowiedziami, fundusze UE na lata 2021-2027 będą dostępne przede wszystkim w formie tzw. instrumentów zwrotnych, czyli głównie preferencyjnych pożyczek. W praktyce, wszystkie wojewódzkie programy regionalne będą oferować wsparcie dla przedsiębiorców właśnie w tej formie. Wyjątek stanowią firmy posiadające siedzibę lub oddział na terenie jednej z 43 gmin województwa podkarpackiego, które sąsiadują z Ukrainą – dla nich Urząd Marszałkowski oferował będzie dotacje w formie bezzwrotnej refundacji części poniesionych kosztów na inwestycje.
Refundacja kosztów, czyli o dotacjach bezzwrotnych
W programach krajowych skierowanych m.in. dla przedsiębiorców, takich jak FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) częściowo utrzymane zostanie wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji, np. na refundację kosztów prac B+R lub zakupu infrastruktury B+R. Dotacje na pozostałe inwestycje, np. wdrożenie wyników prac B+R, będą miały formę zwrotną, ale wysokość tego zwrotu będzie uzależniona od osiągniętych efektów finansowych wdrożenia w zakładanym roku docelowym.
Ważne! Im większe przychody osiągnie przedsiębiorstwo z wdrożenia np. innowacyjnego produktu, tym mniej będzie zobowiązane zwrócić otrzymanej dotacji.
Dla małych, średnich, ale i… innych przedsiębiorstw
Kolejną ważną zmianą w stosunku do zasad obowiązujących w poprzednich latach będzie zwiększenie dostępu do funduszy europejskich dla dużych firm. Oprócz MŚP dopuszczone zostaną dwa rodzaje przedsiębiorstw:
- small mid-cap, czyli „małe spółki o średniej kapitalizacji”, co oznacza zatrudnienie nie większe, niż 499 pracowników w firmach niebędących MŚP,
- mid-cap, czyli „spółki o średniej kapitalizacji”, co oznacza podmioty zatrudniające nie więcej, niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani małymi spółkami o średniej kapitalizacji.
Jest to ważna zmiana, ponieważ do tej pory dostęp firm niemieszczących się w kategorii MŚP ograniczał się jedynie do funduszy przeznaczonych na prace B+R lub infrastrukturę B+R. Teraz ma się to zmienić, pod warunkiem, że wsparcie dotyczyło będzie wdrożenia innowacji co najmniej w skali kraju.
Cyfryzacja i kompetencje w planach dotacyjnych
Wspomniana na początku pandemia COVID-19 wpłynęła nie tylko na opóźnienia w rozpoczęciu nowej perspektywy w funduszach unijnych. Konsekwencją jest także wzrost znaczenia cyfryzacji i kompetencji w planach dotacyjnych UE. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób fundusze na wdrożenie rozwiązań cyfrowych będą trafiały do firm – czy będą to projekty celowe, czy połączone hybrydowo np. z modułem doradczym lub szkoleniowym. Na szczegółowe założenia przyjdzie nam poczekać zapewne do połowy przyszłego roku.
Tym niemniej już teraz warto zastanowić się nad potrzebami firmy w zakresie inwestycji w rozbudowę infrastruktury produkcyjnej obejmującej zarówno środki produkcji, jak i niezbędne oprogramowanie informatyczne. Należy przy tym pamiętać, że w nowej perspektywie budżetowej nacisk kładziony będzie przede wszystkim na automatyzację i cyfryzację procesów w przedsiębiorstwach.
Oznacza to możliwość zwiększenia poziomu zaawansowania technologicznego poprzez wdrożenie specjalistycznych systemów informatycznych pozwalających na planowanie, realizowanie i rozliczanie zleceń, wydajne wykorzystywanie zasobów, pozyskiwanie i przetwarzanie danych, ale też budowę narzędzi do obsługi procesów i zadań wynikających z indywidualnego charakteru produkcji. Dowiedz się więcej o informatyzacji i automatyzacji produkcji
Podsumowanie
W OPTeam posiadamy doświadczenie w realizacji wielu projektów z udziałem funduszy europejskich. Dysponujemy również rozwiązaniami informatycznymi dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które odpowiadają założeniom Przemysłu 4.0 – zagadnieniu kluczowemu w dotacjach przewidzianych na lata 2021-2027. Jesteśmy więc w stanie ocenić możliwości dofinansowania planowanych inwestycji ukierunkowanych na transformację cyfrową przedsiębiorstwa.
Jeśli interesuje Cię dofinansowanie inwestycji technologicznych, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza. Nasz specjalista przedstawi Ci możliwości skorzystania z dotacji w ramach funduszy UE na lata 2021-2027.
Autor artykułu: Jarosłw Kozioł, specjalista ds. funduszy unijnych OPTeam
Opracowanie graficzne: OPTeam
Skontaktuj się z naszym specjalistą