Znaczenie systemu nadzoru ewakuacji RFID w zakładach pracy [Studium przypadku]

Data publikacji:
Kwestia bezpieczeństwa pracowników jest ważna w każdej firmie, jednak w branżach logistycznej i produkcyjnej nabiera ona szczególnego znaczenia. Duże centra logistyczne czy zakłady produkcyjne sprawiają, że w przypadku zagrożenia ewakuacja okazuje się wyzwaniem BHP. W takiej sytuacji kluczowe może okazać się przygotowanie organizacyjne przedsiębiorstwa w zakresie procedur, ale też rozwiązań wspierających sprawne wyprowadzenie osób z obiektu.

Chcąc usprawnić proces ewakuacji i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników jeden z naszych klientów postanowił przetestować System Nadzoru Ewakuacji SNE RFID. System ten został zaprojektowany z myślą o automatyzacji procedur ewakuacyjnych w sytuacji zagrożenia. Dzięki informacjom uzyskiwanym w czasie rzeczywistym koordynator akcji ma pełną kontrolę nad wykonywanymi działaniami. Może precyzyjnie ocenić sytuację i zlokalizować pracowników - przebywających na zagrożonym terenie, jak i znajdujących się już w strefie bezpieczeństwa.

Przebieg testu ewakuacji

Pracownicy oraz goście firmy zostali wyposażeni w znaczniki RFID. Te małe urządzenia, noszone na przykład jako breloki lub przypinki, emitują unikalny sygnał radiowy. W strategicznych miejscach budynku, takich jak wyjścia ewakuacyjne i punkty zbiórki, zainstalowano czytniki RFID, które automatycznie odczytują sygnały ze znaczników RFID, rejestrując obecność osób w danym miejscu. Następnie przeprowadzono symulację ewakuacji, podczas której pracownicy i goście zostali poinformowani o konieczności opuszczenia budynku i udania się do wyznaczonych punktów zbiórki.

W momencie, gdy osoby zbliżały się do wskazanych stref, czytniki RFID automatycznie rejestrowały ich obecność. System natychmiast aktualizował listę obecności, eliminując potrzebę ręcznego sprawdzania listy pracowników przez koordynatora akcji, który na bieżąco otrzymywał informacje o przemieszczaniu się i lokalizacji osób. Po zakończeniu symulacji dane zebrane przez system zostały przeanalizowane. Pozwoliło to zidentyfikować ewentualne opóźnienia i problemy mogące wystąpić w procesie ewakuacji oraz wprowadzić odpowiednie usprawnienia.

Dowiedz się, jak możesz usprawnić organizację i przebieg ewakuacji osób z miejsca zagrożenia i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, dzięki wykorzystaniu technologii RFID. Więcej o Systemie Nadzoru Ewakuacji RFID

Wynik testu procedury BHP

Dzięki automatycznej weryfikacji obecności pracowników w wyznaczonych punktach zbiórki cały proces ewakuacji firmy trwał bardzo krótko. System na bieżąco dostarczał najważniejsze informacje o przebiegu ewakuacji, przyspieszając w ten sposób jej zakończenie. Wiedza o tym, kto pozostaje w strefie zagrożenia, kto opuścił już obiekt i kto dotarł już do punktu zbiórki, była kluczowa dla sprawnego przebiegu całej akcji .

Korzyści z zastosowana SNE RFID

Automatyczna weryfikacja obecności pracowników wyeliminowała potrzebę ręcznego sprawdzania listy obecności, co przyczyniło się do dużej oszczędności czasu. Ręczne liczenie w przypadku wcześniejszych prób było kilku, a nawet kilkunastokrotnie dłuższe niż to, które odbyło się po uruchomieniu systemu. Co więcej, system zapewnił natychmiastowe i dokładne informacje o obecności pracowników i gości w punktach zbiórki, co pozwoliło na szybsze, sprawniejsze i bardziej precyzyjne podjęcie potencjalnych działań ratunkowych . Dzięki zastosowaniu Systemu Nadzoru Ewakuacji SNE RFID personel odpowiedzialny za akcję BHP mógł bardziej skupić się na poszczególnych działaniach mających zapewnić bezpieczne wyprowadzenie pracowników z budynku. Podsumowując, użycie Systemu Nadzoru Ewakuacji RFID przyniosło firmie wiele korzyści zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i efektywności operacyjnej.

Jeden z koordynatorów akcji ewakuacji zauważył bardzo istotną zależność kosztową pomiędzy wykorzystaniem poprzedniej metody identyfikacji pracowników a tej z wykorzystaniem SNE RFiD. Mianowicie, czas dotarcia pracowników do punktów zbornych wprawdzie był taki sam, , jednak prawidłowa procedura inwentaryzacji i policzenia osób trwała znacznie krócej niż poprzednio. A to już ma ogromne znaczenie.

Z punktu widzenia kosztów przy założeniu, że procesem ewakuacji objętych jest 100 pracowników, godzina różnicy to ok. 2 500 zł netto – zakładając, że pracownicy zarabiają „średnią krajową” za godzinę pracy i nie licząc kosztów wstrzymania produkcji czy opóźnień w pracy magazynu.

Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą