Oprogramowanie dla firm – jak wybrać skuteczne rozwiązanie?
Data publikacji:
12.06.2023
Kategoria: Rozwiązania dla firm
Wybór właściwego oprogramowania może okazać się dużym wyzwaniem. Przeglądając dostępne na rynku oferty, ciężko zdecydować, które narzędzie do automatyzacji procesów biznesowych będzie najlepsze. Dostępność zarówno rozwiązań pudełkowych, jak i dedykowanych powoduje, że każda organizacja może dopasować konkretne oprogramowanie do swoich potrzeb. Jak w mnogości oferowanych rozwiązań dokonać właściwego wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oprogramowania, aby spełniało ono oczekiwania?
Dopasowanie właściwego oprogramowania do potrzeb danej firmy to kwestia kluczowa, bez której przedsiębiorstwa niezależnie od branży, nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować. Przy wyborze systemu należy wiedzieć, jakie oczekiwania ma ono spełnić. Istotnym jest, że nie wszystkie dostępne na rynku systemy będą odpowiadać potrzebom danego przedsiębiorstwa. Przykładowo, przedsiębiorstwo produkcyjne może borykać się z opóźnieniami w dostawach, brakiem odpowiedniej ilości surowców czy wysokimi kosztami wytwarzania, a niewielka firma rodzinna może mieć problem z terminowym rozliczaniem faktur, zaopatrzeniem czy księgowością.
Oprogramowanie dla firm, ale jakie?
Poszukując konkretnego oprogramowania należy wiedzieć, jaka jest różnica między rozwiązaniem uniwersalnym a dedykowanym. Właściwie dobrany system wspomaga procesy biznesowe i przyspiesza wykonywanie większości zadań. Narzędzie, które nie zostało odpowiednio dopasowane, przyczynia się do spowolnienia procesów i dostarcza dane, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Aby wybrać właściwe oprogramowanie, konieczne będzie udzielenie odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań:
- Jaki jest przewidziany budżet?
- Jak długo system będzie wykorzystywany?
- Czy wybrane oprogramowanie dla firm zapewni w przyszłości pełną obsługę przedsiębiorstwa?
- Czy wybrany system pozwala na rozbudowę funkcjonalności?
- Jak kształtują się obecne możliwości przedsiębiorstwa?
- Jakie są słabe punkty firmy?
- Jakie cele zostały postawione na najbliższe lata?
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania?
Decydując się na wybór odpowiedniego oprogramowania dla firm, trzeba brać pod uwagę wiele kryteriów gwarantujących, że zakupione rozwiązanie będzie spełniać oczekiwania nowoczesnego przedsiębiorstwa. W szczególności warto zwrócić uwagę na:
- dostępny zakres funkcjonalności,
- możliwość modyfikowania narzędzia do konkretnych potrzeb firmy,
- podstawowe wymagania sprzętowe określane przez producenta,
- dopuszczalną liczbę użytkowników lub jednostek korzystających z systemu,
- możliwość wprowadzania zmian oraz szybkość ich aktualizacji,
- opcję integracji z rozwiązaniami wdrożonymi w przedsiębiorstwie,
- przystępny dla użytkowników interfejs,
- wydajność i szybkość działania,
- dedykowana aplikacja mobilna.
Poznaj specjalistyczne systemy klasy ERP, dziedzinowe i branżowe dla firm sektorów przemysłowego, handlowego oraz usługowego. Wybierz oprogramowanie, które pozwoli w Twojej firmie realizować zadania szybciej i efektywniej. Sprawdź rozwiązania informatyczne dla biznesu
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy wdrożeniowej?
Decydując się na wdrożenie rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwie, należy nie tylko skupić się na danym systemie, ale także wybrać dobrego producenta oprogramowania lub firmę specjalizującą się we wdrażaniu narzędzi od wiodących partnerów. W zależności od tego, jaki obszar ma zostać obsłużony, należy zapoznać się z ofertą kilku producentów – najlepiej firm mających wieloletnie doświadczenie w obsłudze konkretnego środowiska. Mnogość systemów sprawia, że ostateczna decyzja o wyborze danego rozwiązania może być trudna i niejednokrotnie skończyć się złym dopasowaniem do potrzeb przedsiębiorstwa. Jakie kryteria powinien spełnić dobry producent lub integrator systemów informatycznych, aby zagwarantować firmie pełne wsparcie na każdym etapie projektu?
- Doświadczenie.
- Ilość wykonanych wdrożeń.
- Dedykowani specjaliści.
- Pozytywna opinia wśród Klientów.
- Oferowana technologia.
- Wsparcie i asysta techniczna po wdrożeniu.
- Czas realizacji projektu.
- Indywidualne podejście.
Kiedy warto wybrać rozwiązanie gotowe, a kiedy dedykowane?
Najważniejszą kwestią przy wyborze oprogramowania jest zrozumienie różnicy między systemem pudełkowym a dedykowanym. Oprogramowanie gotowe zwane także pudełkowym jest narzędziem uniwersalnym, dostępnym dla użytkowników na przykład po wykupieniu licencji. Firma, która zdecyduje się na konkretne rozwiązanie, wybiera produkt płacąc za dostęp do jego funkcjonalności bez możliwości dokonywania zmian. W przypadku systemu dedykowanego Klient może zamówić narzędzie dopasowane ściśle do potrzeb przedsiębiorstwa.
Rozwiązanie gotowe – przeznaczone do niemal natychmiastowego wdrożenia w firmach, które nie mogą pozwolić sobie na oczekiwanie na system. W porównaniu do narzędzi dedykowanych mają niższą cenę, jednak oferowane funkcjonalności nie są w stanie pokryć wymagań przedsiębiorstw potrzebujących oprogramowania szytego na miarę. Systemy pudełkowe są tworzone w taki sposób, aby być jak najbardziej uniwersalne i automatyzować konkretne procesy bez konieczności wdrażania specjalnych funkcji. Wadami gotowego rozwiązania są jednak brak możliwości rozbudowy o świeżo wypracowane w firmie procesy oraz konieczność zmiany przyzwyczajeń pracowników, który będą musieli nauczyć się pracy na nowym narzędziu.
Oprogramowanie dedykowane – maksymalnie dopasowane do potrzeb i wymagań Klienta, wyróżnia się funkcjonalnościami dedykowanymi do zasad oraz workflow wypracowanych w firmie. System ma wyłącznie te opcje, które zostały wskazane podczas audytu i są niezbędne do prawidłowego działania przedsiębiorstwa. Dodatkowymi zaletami są możliwość dowolnej modyfikacji oraz ewentualnej integracji z działającymi już programami. Oprogramowanie dedykowane sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie, które potrzebuje narzędzia skalowalnego z opcją uruchomienia dodatkowych funkcjonalności.
Dlaczego warto szukać rozwiązań dedykowanych (low-code)?
Decydując się na oprogramowanie dedykowanie zdecydowanie lepiej wybrać narzędzie bazujące na technologii low-code, będące dobrą alternatywą do tradycyjnego programowania. Platforma low-code nAxiom zdecydowanie zwiększa produktywność, pozwalając na stworzenie dowolnych aplikacji w znacznie krótszym czasie. Umożliwia szybkie dostosowanie do zmieniających warunków biznesowych, dzięki czemu ułatwia sprawne zarządzanie całym środowiskiem. Jedną z najczęściej wskazywanych zalet platformy low-code nAxiom jest jej elastyczność, która pozwala na skrócenie czasu wdrożenia oraz dostosowanie wdrażanego rozwiązania do potrzeb klienta z dodatkową możliwością integracji z innymi narzędziami/systemami. Rozwiązania zbudowane w oparciu o platformę nAxiom można z powodzeniem wdrażać w podmiotach takich jak szkoły wyższe, przedsiębiorstwa czy placówki administracji publicznej i dopasować do ich potrzeb. Sprawdza się ona w niemal każdym obszarze działalności – sprzedaż, administracja, logistyka, finanse, HR, marketing, produkcja i IT.
Korzystając z elastycznej technologii low-code, w krótkim czasie projektuj i buduj aplikacje biznesowe do obsługi dowolnych procesów. Szybko i mniejszym nakładem kosztów dostosowuj się do zmieniajacych się warunków rynkowych. Dowiedz się więcej o niskokodowej platformie nAxiom
Dlaczego warto współpracować z OPTeam?
Dobór odpowiedniego oprogramowania to jedno natomiast podjęcie decyzji o wyborze firmy czy partnera, który profesjonalnie wdroży i zapewni solidne wsparcie to drugi równie ważny etap. Na rynku działa wiele firm oferujących rozwiązania zarówno własne, jak i swoich partnerów. Istotnym jest aby wybrać tego, który ma wieloletnie doświadczania wdrożeniowe produktów spersonalizowanych i dedykowanych dla różnych obszarów rynku. Klienci nawiązujący współpracę z OPTeam mogą liczyć na pomoc w doborze odpowiedniego rozwiązania dostosowanego do indywidualnych wymagań wynikających ze specyfiki prowadzonej działalności, jak również uniwersalne, realizujące szczególne potrzeby zarówno przedsiębiorstw, jak i instytucji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu OPTeam wykorzystuje już sprawdzone, a także najnowsze technologie IT, które umożliwiają automatyzację wielu różnych działań wykonywanych w ramach procesu zarządzania.
Podsumowanie
Przymierzając się do wdrożenia oprogramowania, warto mieć świadomość tego, że jest to narzędzie będące inwestycją na lata. W przypadku systemów pudełkowych konieczne będzie przeanalizowanie kosztów i dokładne zapoznanie się z oferowanym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o oprogramowania dedykowane, opłaca się przypilnować kwestii związanych z audytem potrzeb Klienta. Po udanym wdrożeniu każda organizacja odczuje pozytywne zmiany, jakie zaszły w codziennym funkcjonowaniu.
Powiązane wpisy
-
Co to jest system ERP? O rozwiązaniach do zarządzania firmą w kontekście potrzeb współczesnego biznesu
W czasach dynamicznie zmieniającego się rynku, coraz większej konkurencji i wysokich oczekiwań konsumentów, system ERP jest warunkiem efektywności (...)
-
Program Comarch ERP Optima gotowy na KSeF
Już w lipcu 2024 roku zdecydowana większość przedsiębiorstw będzie zobowiązana do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Mimo że przez kilka (...)
-
Rozwiązania informatyczne wspierające zarządzanie PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatny, długoterminowy system oszczędzania, do którego dobrowolnie może przystąpić każdy ubezpieczony, aby przy (...)
Skontaktuj się z naszym specjalistą