Comarch IoT MES
Zapewnij wysoką efektywność produkcji, korzystając z technologii Internetu Rzeczy (IoT), która w połączeniu z systemem MES pozwoli skutecznie monitorować wydajność maszyn i przebieg procesu wytwarzania. Kontroluj i optymalizuj działania w czasie rzeczywistym, aby ograniczyć straty i lepiej wykorzystać czas oraz posiadane zasoby produkcyjne.
Kontrola produkcji na najwyższym poziomie
System MES monitorowania produkcji wzbogacony o technologie Internet of Things.
Comarch IoT MES to zaawansowane rozwiązanie, które integruje technologię Internetu Rzeczy (IoT) z systemem zarządzania produkcją (MES), zapewniając kompleksowe wsparcie dla procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. System pozwala na efektywne śledzenie ogólnej wydajności urządzeń, optymalizację czasu pracy oraz eliminację niepotrzebnych przestojów zarówno personelu, jak i maszyn. Dzięki Comarch IoT MES przedsiębiorstwa mogą efektywniej monitorować, kontrolować i optymalizować procesy produkcyjne, co przekłada się na zwiększenie wydajności i konkurencyjności na rynku.
Panel Operatora
Jest to moduł przeznaczony dla operatora na linii produkcyjnej na ekranach dotykowych.
Tablice Andon
Jest to moduł do wyświetlania kluczowych wskaźników dla firmy na dużych ekranach na hali produkcyjnej czy w biurze szefa produkcji.
Supervisor
Monitoruje, co aktualnie dzieje się na hali produkcyjnej: status i wykonanie zleceń, przestoje czy wskaźniki produkcyjne. Jest centrum zarządzania całym systemem: użytkownikami, dostępami, powiadomieniami i ustawieniami.
Unified Namespace (UNS)
Jest to centrum integrowania danych z modułów wewnętrznych i innych systemów okołoprodukcyjnych.
Aplikacja Comarch IoT MES działa w przeglądarce internetowej (Chrome / Firefox / Edge). Rozwiązanie dostępne jest w formie aplikacji chmurowej lub pracuje na lokalnym serwerze, w zależności od oczekiwań klienta.
Cechy
- Monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym.
- Szczegółowe statystyki produkcyjne.
- Integracja z innymi używanymi systemami IT w firmie.
Zalety
- Śledzenie wydajności maszyn i urządzeń.
- Lepsza kontrola czasu pracy i eliminacji przestojów.
- Łatwiejszy przepływ danych i współpraca miedzy działami.
Korzyści
- Wzrost konkurencyjności dzięki efektywnemu zarządzaniu produkcją.
- Optymalizacja kosztów dzięki lepszemu wykorzystaniu zasobów.
- Szybsza adaptacja do zmieniających się warunków rynkowych.
Automatyzuj procesy produkcyjne z Comarch IoT MES
Integracja z maszynami
System Comarch IoT MES pozwala na połączenie się z maszynami w celu odczytywania z nich sygnałów (np. stan pracy, alarm, informacja o wyprodukowanej sztuce) oraz danych (np. czas pracy, kod alarmu), w zależności od protokołów dostępnych w maszynie .
Integracja z systemami ERP
Comarch IoT MES umożliwia połączenie i integrację z systemem ERP. Integracja z systemami ERP w ramach Comarch IoT MES polega na synchronizacji i wymianie danych o zleceniach produkcyjnych, stanach magazynowych, zapotrzebowaniu na surowce, produkcji oraz wykorzystywaniu zasobów ludzkich i materiałowych.
Zarządzanie wydajnością i jakością produkcji
Comarch IoT MES to kompleksowe rozwiązanie, które integruje technologię IoT z systemem zarządzania produkcją, zapewniając przedsiębiorstwom skuteczne narzędzie do optymalizacji procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom monitorowania w czasie rzeczywistym, analizy danych i automatyzacji procesów, system ten przyczynia się do zwiększenia wydajności, poprawy jakości i konkurencyjności na rynku.
Sprawdź funkcjonalności Comarch IoT MES
Niezbędne informacje o realizowanych zleceniach produkcyjnych i operacjach, mi. in. bieżący wskaźnik OEE lub efektywności EFS wyświetlane są na panelu produkcyjnym, za pomocą którego można też deklarować przestoje i raportować na bieżąco realizację produkcji.
Wykonywanie zleceń produkcyjnych
Zarządzanie całym procesem z uwzględnieniem wyboru operacji, podglądu BOM czy potrzeby przezbrojenia, aż do zakończenia procesu.
Produkcja
Kompleksowy moduł wspierający deklaracje ilości wyprodukowanych wyrobów odbywa się automatycznie (na podstawie sygnału z maszyny) lub ręcznie (za pomocą panelu produkcyjnego).
Materiały
Zarządzanie procesem z uwzględnieniem ręcznego i automatycznego deklarowania materiałów i surowców, wsparcia zliczania OK/NOK wraz z komentarzem czy np. numerem partii materiału.
Kontrola jakości
Możliwość zdefiniowania planu kontroli dla wyrobu lub materiału. Każda z czynności ma przypisaną operację, narzędzie, metodę, tolerancję, częstotliwość i plan reakcji.
Traceability
Śledzenie produkcji na poziomie partii wyrobu i materiału. Zużywane partie materiału i czynności kontroli jakości są przypisywane do produkowanej partii wyrobu, co pozwala na śledzenie procesu produkcji każdej z nich i zapis informacji w archiwalnych bazach danych.
Przestoje
Rejestracja zatrzymania maszyny/stanowiska pracy może rozpoczynać się automatycznie (na podstawie sygnału z maszyny) lub ręcznie (przy wykorzystaniu panelu produkcyjnego).
Mikroprzestoje
Konfigurowalny moduł do obsługi wszelkiego typu krótkotrwałych zdarzeń, rejestrowanych ilościowo.
Utrzymanie ruchu
Zarządzanie procesami utrzymania ruchu poprzez rejestrację dla każdego stanowiska okresowych czynności serwisowych, z podaniem okresu lub roboczogodzin niezbędnych do ich wykonania.
Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI)
Definiowanie rozmaitych wskaźników (wzór, dla których zasobów, zakres czasu, częstotliwość obliczania), obliczanych i zapisywanych do historycznej bazy danych. Moduł jest zgodny z normą ISO 22400 i posiada predefiniowany wskaźnik OEE wg. wymagań klienta indywidualnego.
Historia
Kluczowe dane produkcyjne mogą być zapisywane w osobnej, archiwalnej bazie danych. Może ona służyć również jako źródło danych dla zewnętrznego oprogramowania BI, jak np. Comarch BI Point.
Wizualizacje danych (Dashboard i Tablice Andon)
Możliwość konfiguracji z wybranymi wskaźnikami produkcji (np. OEE, aktualne zlecenie, czas produkcji i przestoju, aktualny takt maszyny).
Raporty
Zwykle zawierają podsumowanie wskaźników produkcyjnych za dany okres (np. jedna zmiana). Raporty są przygotowywane pod indywidualne wymagania klienta.
Zarządzanie użytkownikami oraz ich uprawnieniami do poszczególnych stanowisk i funkcjonalności wspierane jest poprzez logowanie za pomocą kart RFID lub NFC, alternatywnie za pomocą loginu i kodu PIN.
Dlaczego warto korzystać z Comarch IoT MES?
- Umożliwia kompletną kontrolę nad przebiegiem i stanem zadań produkcyjnych w czasie rzeczywistym.
- Zapewnia integrację z maszynami i systemami ERP, usprawniając przepływ danych w Posiada elastyczny interfejs użytkownika, dostępny w kilku językach, ułatwiający pracę wielojęzycznym zespołom.
- Oferuje szeroki zakres funkcjonalności, takich jak śledzenie wydajności, zarządzanie jakością, czy generowanie statystyk, co przekłada się na kompleksowe wsparcie dla procesów produkcyjnych.
- Możliwość pracy w formie aplikacji chmurowej lub na lokalnym serwerze pozwala na elastyczne dostosowanie do potrzeb klienta.
Dowiedz się więcej