Rola cyfryzacji procesów w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Data publikacji:
Rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że coraz więcej przedsiębiorstw zmierza do cyfryzacji zachodzących procesów. Większość firm traktuje zmiany jako obowiązek, jednak jest to warunek tego, aby utrzymać się na rynku i rozwijać. Cyfryzacja procesów jest ściśle związana z koncepcją Przemysłu 4.0, co w połączeniu z rozwojem technologicznym przyczynia się do zmian o charakterze rewolucyjnym. Jak cyfryzacja procesów wpływa na poprawę efektywności w przedsiębiorstwie?

Zrozumienie czym jest sedno cyfryzacji, wymaga zapoznania się z korzyściami dla przedsiębiorców, jakie niosą za sobą zmiany. Z pomocą nowoczesnych technologii firmy przekształcają modele biznesowe, zwiększając jednocześnie wydajność, co przekłada się na większe zyski. Właściwie dobrane narzędzie umożliwia pełną integrację i kontrolę nad zachodzącymi procesami oraz usprawnia działania pracowników, eliminując jednocześnie bariery komunikacyjne między działami. Lepsza komunikacja pomiędzy handlowcami, działem obsługi klienta, HR czy marketingiem pozwala osiągnąć korzyści pozwalające konkurować na rynku.

Czym jest cyfryzacja?

Cyfryzacja to pojęcie, które pojawiło się wraz z rozwojem technologii komputerowej w połowie XX wieku. Analizowane przez lata i nadal nie do końca rozumiane odnosi się do procesów, które wpływają na społeczeństwo, gospodarkę oraz przedsiębiorstwa. Pod pojęciem kryje się nawiązanie do procesu wielowymiarowego prowadzącego do połączenia świata rzeczywistego i wirtualnego. W słowniku pojęcie cyfryzacji oznacza proces przekształcania zasobów przedsiębiorstwa, umożliwiając tym samym rozwój nowych modeli biznesowych, które przynoszą znacznie więcej przychodów. Dotyczy to zwiększenia jakości oferowanych produktów, poszerzenia oferty oraz lepszego wykorzystania gromadzonych zasobów, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz kapitałowi ludzkiemu.

Czy ludzie obawiają się cyfryzacji?

Rola człowieka w procesach produkcyjnych jest niezwykle ważna, jednak określenie cyfryzacji wzbudza w społeczeństwie różne odczucia, które sprowadzają się zarówno do zachwytu, jak i obawy. Niewątpliwie nowoczesna technologia jest szansą na rozwój i oferuje wiele możliwości, jednak coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące utraty pracy przez ludzi zastąpionych inteligentnymi maszynami. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że bez czynnika ludzkiego nawet bardzo nowoczesna firma nie jest w stanie funkcjonować. Jedynie sprawne połączenie człowieka, przedmiotów i działalności biznesowej pozwalają osiągnąć równowagę oraz odkryć nowe możliwości wpływające na wyniki biznesowe.

Cyfryzacja jako dążenie do unowocześnienia przedsiębiorstwa

Cyfryzacja jest napędzana wieloma czynnikami, które wpływają na jej rozwój. Wśród nich należy wyróżnić: Internet rzeczy (IoT) wraz z Internetem wszechrzeczy (IoE), wszechobecną sieć, aplikacje oraz usługi bazujące na chmurze obliczeniowej, analitykę zbiorów danych (Big Data Analytics), automatyzację i robotyzację, a także wielokanałowe modele dystrybucji usługi i produktów. Postęp cyfryzacji spowodował duże zmiany i sprawił, że nowoczesne przedsiębiorstwa zdobyły przewagę nad konkurencją. Czas pokazał, że firmy stawiające na technologie cyfrowe z właściwie dopasowanymi zasobami informatycznymi oraz materialnymi są w stanie osiągnąć sukces. Cyfryzacja wpłynęła na każdy sektor gospodarki niezależnie od branży, dlatego też inwestycja w nowe technologie stała się koniecznością. Sam proces nie jest jednak uważany za cel, lecz za narzędzie, które pozwala na zmianę modeli biznesowych niezbędnych do utrzymania konkurencyjności na rynku. Duże znaczenie ma podejście do cyfryzacji jako do strategii rozwoju firmy, gdzie wszystkie komórki muszą ze sobą współpracować.

Przemysł 4.0 jako element cyfryzacji

Cyfryzacja procesów jest ściśle związana z zagadnieniem ewolucyjnym określanym jako Przemysł 4.0. Wdrażanie rozwiązań skupiających się na zbieraniu oraz analizie danych przyczyniły się do optymalizacji zachodzących procesów. Unifikacja maszyn produkcyjnych ze świata rzeczywistego oraz technologii informatycznej ze świata wirtualnego umożliwiły płynną wymianę informacji, np. o przebiegu produkcji. Idea Przemysłu 4.0 objęła łańcuch wartości, rozpoczynając od etapu składania zamówienia wraz z dostarczeniem materiałów niezbędnych do produkcji, aż do przekazania towaru klientowi. Przedsiębiorstwa produkcyjne wprowadzając inteligentne rozwiązania oparte na komunikacji w formie online, mogą z powodzeniem zarządzać produkcją bazując na zaawansowanych analizach danych pochodzących np. z systemów mających funkcjonalności typu MES.

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwie

Cyfryzacja oraz automatyzacja odgrywają dużą rolę w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Odpowiednio przeprowadzone procesy mają wpływ na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, a co za tym idzie bezpośrednio wpływają na korzyści biznesowe dla organizacji. Większość firm, podejmując się zmian, dąży do wprowadzenia obu rozwiązań jednocześnie, co pozwala m.in. wyeliminować błędy, zwiększyć produktywność, zredukować koszty oraz poprawić jakość obsługi obecnych i przyszłych klientów. Należy mieć jednak na uwadze, że konieczne jest zrozumienie, jakie procesy mają zostać zautomatyzowane, aby poprawić produktywność i jednocześnie ułatwić prace. W większości przeprowadzanie konkretnych procesów odbywa się za pomocą narzędzi bazujących na danych Business Intelligence, co pozwala właściwie reagować na konkretne sytuacje oraz podjąć odpowiednie kroki.

Podsumowanie

Cyfryzacja procesów to zjawisko, które dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale także całej gospodarki. Ukierunkowanie firm na nowoczesne technologie wymaga wprowadzenia zmian, które pomogą w realizacji biznesowej strategii organizacji. Konieczna jest jednak otwartość oraz świadomość tego, jakie korzyści przynoszą zarówno cyfryzacja, jak i automatyzacja. Sednem całego procesu jest pomoc człowiekowi przy jednoczesnej współpracy ludzi z maszynami, co jest możliwe dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań. Podejmując decyzję o cyfryzacji przedsiębiorstwa, warto postawić na naszych specjalistów i wybrać OPTeam jako partnera, który może pomóc przeprowadzić cały proces aż po wdrożenie.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą