Digitalizacja procesów produkcyjnych. O technologii IT w dobie Przemysłu 4.0

Data publikacji:
Obecnie bardzo duże znaczenie dla rozwoju gospodarki ma technologia informatyczna, która coraz mocniej przenika do obszarów mających dotychczas niewiele z nią wspólnego. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej firmy produkcyjne wręcz dążą do zacieśnienia relacji z branżą IT, zdając sobie sprawę, że digitalizacja procesów jest podstawą efektywnego funkcjonowania na współczesnym, dynamicznie zmieniających się rynku.

Szybko postępująca informatyzacja zmienia oblicze przemysłu, a technologia IT staje się fundamentem wydajnego procesu produkcyjnego. Nowoczesne przedsiębiorstwa inwestują w coraz więcej dedykowanych rozwiązań usprawniających działania na każdym etapie procesu wytwarzania wyrobów.

Zakres wykorzystania technologii IT

Wśród stosowanych usprawnień firmy produkcyjne coraz mocniej stawiają na rozwiązania wspomagające wykonywane procesy poprzez zautomatyzowane linie produkcyjne. Pojawiają się więc obszary całkowicie obsługiwane przez roboty i urządzenia elektroniczne. Coraz trudniej też wyobrazić sobie przedsiębiorstwa działające bez sprawnego systemu zarządzania produkcją, który obsługuje całość realizowanych procesów lub wybrane jego obszary wymagające wsparcia informatycznego.

Prawidłowo dobrane i wdrożone oprogramowanie usprawnia, np.:

  • procesy zamówień towarów,
  • planowanie i harmonogramowanie produkcji,
  • monitoring maszyn,
  • kontrolę jakości wyprodukowanych elementów.

Podstawowe korzyści płynące z informatyzacji tych obszarów to:

  • bieżący dostęp do aktualnych informacji prosto z produkcji w toku,
  • możliwości kalkulowania terminów i kosztów,
  • symulacja zakładanych planów produkcyjnych.

Dobór rozwiązań informatycznych zależy od wielu czynników. Każdy z podmiotów ma swoje specyficzne wymagania wynikające z uwarunkowań rynkowych, metodyki pracy, stosowanej technologii czy też rodzaju prowadzonej produkcji. Dla jednych najważniejsza jest sprawnie zorganizowana linia produkcyjna wyposażona w roboty czy automaty, które realizują kluczowe procesy. Dla innych podstawowe znaczenie ma dobrze wykorzystywany, ergonomiczny i niezawodny system ERP zawierający kluczowe funkcjonalności usprawniające produkcję – MRP, APS czy MES.

Wszystkie te rozwiązania informatyczne pozwalają na efektywne i wydajne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. A jeżeli do tego zestawu dołożymy narzędzia obejmujące wsparcie przy zarządzaniu projektami czy też narzędzia analityczne, wówczas powstanie przekrojowe, różne rozwiązanie bliskie koncepcji Przemysłu 4.0.

Oczekiwania przemysłu od branży IT

Niezmiennie aktualnymi wyzwaniami dla branży informatycznej są stałe dążenie do minimalizacji czasu dostępu do informacji i podnoszenie jakości pozyskiwanych danych. Jest to szczególnie istotne w kontekście nasilającego się zjawiska Big Data, które polega na zbieraniu i analizowaniu danych pochodzących z wielu różnych źródeł – w praktyce rozwiązań użytkowanych przez współczesne przedsiębiorstwo produkcyjne. Równie ważne jest wprowadzanie nowych rozwiązań optymalizujących zarówno działania związane z Big Data, jak i procesy typu:

  • Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT),
  • sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence – AI),
  • uczenie maszynowe (machine learning).

Są to zjawiska, które jeszcze bardziej pogłębią, a jednocześnie powiążą ze sobą przemysł oraz szeroko pojętą informatyzację.

Zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 wszystkie elementy składowe infrastruktury IT przedsiębiorstwa powinny być ze sobą zintegrowane i skomunikowane, ponadto centralnie oraz zdalnie zarządzane. W ramach bezpiecznej infrastruktury IT powinny funkcjonować, połączone ze sobą, wszystkie użytkowane:

  • systemy produkcyjne (MES, MRP, APS, SCADA itd.),
  • systemy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem,
  • systemy obsługujące obszar sprzedaży,
  • maszyny i urządzenia.

W związku z tym jednym z największych wyzwań, które niesie za sobą czwarta rewolucja przemysłowa, jest skoordynowanie elementów składowych środowiska IT w taki sposób, aby w rezultacie możliwe było optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów, jak również pełen nadzór nad nimi. Wyzwanie to wynika poniekąd ze stosowania różnych rozwiązań, które rodzą potrzebę ujednolicenia interfejsów umożliwiających komunikowanie się i wymianę danych.

Ze względu na wzrost cyberprzestępczości w dzisiejszych czasach dużym wyzwaniem jest również zapewnienie bezpieczeństwa instalacji, która stanowi kluczowy element działania przedsiębiorstwa w dobie automatyzacji i informatyzacji. W tym przypadku istotny jest dobór partnera biznesowego, który zapewni zarówno dostęp do nowych technologii, jak i właściwe ich powiązanie, skomunikowanie oraz zarządzanie nimi.

Znaczenie koncepcji Przemysłu 4.0

Nieuniknionym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstw sektora przemysłowego jest automatyzacja i informatyzacja zakładów produkcyjnych. Ciągłe dążenie do minimalizacji kosztów i czasu dostępu do danych na różnych etapach powoduje, że firmy starające się sprostać wymaganiom klientów muszą inwestować w nowoczesne środki ułatwiające pozyskiwanie aktualnych informacji, wprost z procesu produkcji. Inwestycje w infrastrukturę sprzętową, oprogramowanie do zarządzania procesem produkcyjnym i nowe technologie IT stanowią warunek konkurencyjności.

Autor: Daniel Duda


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą