Artykuły eksperckie

Filtruj wiadomości

Jak w 5 krokach poprawić jakość cyberochrony?

Zaawansowany system cyberbezpieczeństwa to pakiet narzędzi i procedur, które odpowiadają za zabezpieczenie kolejnych komponentów środowiska IT, tworząc spójną i łatwo zarządzaną strukturę. To cel, do którego dążą osoby odpowiedzialne za rozwijanie zabezpieczeń, gdyż z zasady powinien on gwarantować organizacji zadowalająco wysoką jakość ochrony.

20.05.2024

Dla kogo jest platforma low-code? [Podcast, odc. 1]

O technologii low-code mówi się już od dawna, jako skutecznej metodzie budowy narzędzi bez konieczności kodowania. I choć wiele powiedziano na temat szerokich możliwości jej zastosowania, wciąż pojawiają się wątpliwości „dla kogo” właściwie jest przeznaczona. Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest krótka: „dla każdego”. Managementu, informatyka, pracownika każdej organizacji.

5 mitów dotyczących cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo to bez wątpienia jeden z tematów, który w dynamicznym tempie zyskuje na znaczeniu. Wynika to nie tylko ze wzmożonej aktywności hakerów, ale również rosnącej świadomości firm w zakresie wartości informacji jakie przetwarzają w swoim środowisku informatycznym. Budowa systemu ochrony to długi i skomplikowany proces, zaś obranie niewłaściwego kierunku na początku ścieżki może skutkować licznymi komplikacjami w przyszłości.

Dyrektywa NIS2. O nowych zasadach dotyczących cyberbezpieczeństwa. [Wywiad]

Wobec wzrostu liczby cyberzagrożeń, a zarazem wysokiej skuteczności dokonywanych ataków, pojawiła się konieczność zmiany podejścia do cyberbezpieczeństwa. Celem zwiększenia ochrony infrastruktury sieciowej, użytkowanych systemów i przetwarzanych danych, ustanowiono nowe zasady postępowania w zakresie zapobiegania potencjalnym zagrożeniom, jak i minimalizowania skutków w przypadku wystąpienia ataku.

Dyrektywa NIS2. Nowe wytyczne w zakresie cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2

Network and Information Security 2 to nowelizacja dyrektywy NIS opisującej zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Choć drugie wydanie weszło już w życie, to każde państwo członkowskie ma czas do 17 października 2024 roku, aby wdrożyć regulację do krajowego porządku prawnego. Oznacza to, że do tej daty pojawi się polska ustawa, zaś od 18 października tego roku będzie obowiązywać nowy standard i strategia cyberbezpieczeństwa w Polsce.

E-legitymacja. O nowych obowiązkach i związanych z nimi wyzwaniach w obszarze edukacji

Już od lipca 2024 roku edukację obejmie kolejny etap trwającej od kilku lat cyfrowej transformacji. Wówczas to wejdzie w życie obowiązek trwałego zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej jej wersją plastikową, co dla szkół i jednostek nadrzędnych oznacza szereg nowych wyzwań w obszarze administracyjnym. W odpowiedzi na nie firma OPTeam przygotowała dedykowany system umożliwiający wygodne i bezpieczne zarządzanie cyklem życia legitymacji szkolnej, zgodnie z wprowadzonymi przepisami prawa.


Skontaktuj się z naszym specjalistą