Technologia RFID. Radiowa identyfikacja osób i przedmiotów

Data publikacji:
Mimo że technologia RFID jest znana już od wielu dekad, tak naprawdę jej ogromny potencjał maksymalnie wykorzystywany jest dopiero od kilku lat. Wdrażana jest w przedsiębiorstwach z wielu branż, jako rozwiązanie pozwalające na automatyzację procesów z zakresu szeroko rozumianej kontroli.

RFID (radio frequency identification) to technologia umożliwiająca automatyczną identyfikację obiektów. Identyfikacja dokonywana jest za pośrednictwem fal radiowych, które działają w ściśle określonym paśmie, aby nie dochodziło do zakłóceń sygnału. Technologia RFID pozwala na stałe i bieżące monitorowanie przepływu ruchu, dzięki czemu ułatwia organizowanie i przeprowadzanie procesów kontrolnych. 

Identyfikacja radiowa obiektów

Identyfikacja za pomocą fal radiowych zachodzi zdalnie i bezdotykowo, w związku z czym do rozpoznania konkretnego obiektu nie jest wymagana żadna dodatkowa, bezpośrednia aktywność. Obiekt oznaczany jest za pomocą znacznika (tagu) zawierającego mikroprocesor, w którego pamięci są zapisywane i przechowywane dane, w tym numer identyfikacyjny. Ze znacznikiem połączona jest antena odpowiadająca za transmisję sygnału radiowego, który z kolei odbierany jest przez czytnik również wyposażony w antenę. Cały proces identyfikacji zachodzi w czasie rzeczywistym, a odczytana informacja na temat ruchu obiektu natychmiast pojawia się w systemie.

Nowoczesne systemy identyfikacji wykorzystujące fale radiowe funkcjonują niezawodnie nawet przy dużych odległościach. Na potrzeby śledzenia przepływu ruchu używana jest technologia ultrahigh frequency działająca w częstotliwości UHF EU ETSI 865,6-867,6 MHz. Umożliwia ona precyzyjny odczyt na dystansie wynoszącym nawet kilkadziesiąt metrów. Już w ciągu sekundy na rozległym obszarze dokładnie rozpoznaje pojedyncze obiekty, również w sytuacji, gdy stanowią one większą grupę.

Zastosowanie technologii RFID

Technologia RFID UHF znajduje zastosowanie w wielu obszarach, gdzie dla efektywności procesu kontroli wymagane jest precyzyjne monitorowanie obiektów w czasie rzeczywistym. Automatyczna identyfikacja i śledzenie ruchu obiektów doceniono szczególnie w logistyce i spedycji, zwłaszcza przy ewidencji stanów magazynowych. RFID pomaga w:

  • liczeniu przyjmowanego towaru,
  • określaniu miejsca składowania towaru,
  • śledzeniu łańcucha dostaw,
  • zarządzaniu flotą pojazdów.

Technologia RFID sprawdza się również w inwentaryzacji, zarządzaniu sprzętem i ocenie stanu zasobów. Dzięki zdalnej identyfikacji ułatwia odnajdywanie i zliczanie środków trwałych stanowiących wyposażenie firmy.
RFID służy nie tylko do rozpoznawania przedmiotów, ale też osób. Wykorzystywana jest na potrzeby rejestracji czasu pracy, ponieważ pozwala na:

  • monitorowanie wejść i wyjść pracowników z obiektu,
  • identyfikowanie osób znajdujących się w obiekcie,
  • określanie lokalizacji osób w obiekcie.

Ze względu na możliwość śledzenia ruchu ludzi technologia radiowej identyfikacji znalazła zastosowanie w obszarze BHP. Okazuje się bardzo pomocna podczas ewakuacji, kiedy koordynator akcji musi bezpiecznie wyprowadzić ludzi ze strefy zagrożenia.

RFID w obszarze BHP

Identyfikację osób i śledzenie ich ruchu na potrzeby BHP umożliwia System Nadzoru Ewakuacji RFID. Składa się on z urządzeń nadawczo-odbiorczych i oprogramowania zbudowanego z pięciu modułów określających rolę użytkownika w systemie. Najszerszymi uprawnieniami dysponuje Administrator Systemu, który tworzy strukturę wszystkich użytkowników i nadaje im role, ponadto przypisuje pracowników do ściśle określonych grup. Rola Strażnika z kolei upoważnia do rejestrowania osób wchodzących do obiektu i wychodzących z niego, także przypisywania im indywidualnych znaczników (tagów) z zapisanymi na nich danymi personalnymi. W sytuacji zagrożenia obowiązkiem Strażnika jest dostarczyć z Systemu gotową listę osób objętych akcją ewakuacyjną. W Systemie Nadzoru Ewakuacji RFID przewidziano również rolę Kierownika i koordynatora. Kierownik ma możliwość monitorowania ruchu pracowników zakwalifikowanych do podległej mu grupy, natomiast Koordynator może na bieżąco śledzić przebieg akcji ewakuacyjnej z uwzględnieniem wszystkich osób na terenie objętym Systemem.

System Nadzoru Ewakuacji RFID dostępny jest z poziomu desktopu i urządzeń mobilnych, a można nim zarządzać za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji instalowanej na wybranym urządzeniu. System operacyjny oprogramowania może być integrowany z innymi systemami.

Podsumowanie technologii RFID

Technologia RFID zyskuje na znaczeniu zarówno ze względu na szerokie zastosowanie, jak i szybkość oraz niezawodność działania. Zapewnia precyzyjne informacje dostarczane w czasie rzeczywistym bez względu na odległość i liczbę monitorowanych obiektów. Pozwala również na przechowywanie większej ilości danych niż inne rozwiązania służące do identyfikacji i śledzenia ruchu. W rezultacie w każdym obszarze zastosowania pozwala zaoszczędzić czas, co pozytywnie przekłada się na wydajność zarządzania procesami kontroli, a często też decyduje o bezpieczeństwie osób pracujących w przedsiębiorstwie.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą