Jak dobrze zaplanować i przeprowadzić ewakuację? O wykorzystaniu technologii RFID w BHP

Data publikacji:
W sytuacji zagrożenia ludzie nie zawsze zachowują się racjonalnie. Dlatego podczas ewakuacji często to strach i panika determinują ich postępowanie, a nie wyznaczone procedury BHP. Bezpieczne wyprowadzenie osób ze strefy zagrożenia jest więc dla koordynatora akcji niezwykle trudnym zadaniem, które może jednak ułatwić technologia RFID pozwalająca na radiową identyfikację osób.

Ewakuacja to środek ochrony zbiorowej stosowany w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznej, zagrażającej zdrowiu i życiu ludzi. Polega na zorganizowanym poruszaniu się osób w celu opuszczenia obszaru niebezpiecznego i dotarcia w jak najkrótszym czasie do wyznaczonego punktu zbiórki. Ponieważ celem nadrzędnym akcji jest ratowanie życia ludzkiego, ewakuację zawsze rozpoczyna się od miejsc będących źródłem zagrożenia.

Ewakuacja zgodnie z zasadami BHP

Zgodnie z zasadami BHP osoby znajdujące się w strefie zagrożenia mają obowiązek dostosować się do poleceń koordynatora ewakuacji. Po ogłoszeniu alarmu natychmiast powinny udać się w stronę wyjścia ewakuacyjnego, poruszając się szybkim, ale równomiernym i przede wszystkim spokojnym tempem. Po opuszczeniu obiektu od razu powinny stawić się w wyznaczonych punktach w celu identyfikacji.

Skuteczność ewakuacji zależy więc w dużej mierze od zachowania ludzi, którzy pod wpływem stresu często reagują paniką, przez co nie zawsze postępują zgodnie z procedurami. W konsekwencji dochodzi do chaosu utrudniającego koordynatorowi ewakuacji prowadzenie sprawnej i bezpiecznej akcji.

Obok ludzkiej reakcji wpływ na przebieg ewakuacji mają również takie czynniki, jak:

  • czas przewidziany na wyprowadzenie wszystkich osób ze strefy zagrożenia,
  • rodzaj zagrożenia (np. dym podczas pożaru ogranicza widzialność i utrudnia przemieszczanie),
  • stopień zagrożenia (np. liczba pomieszczeń zajętych przez ogień),
  • architektura budynku (wielkość obiektu, rozkład pomieszczeń, korytarzy i wyjść).

Aby akcja ewakuacyjna mogła przebiegać sprawnie, już na etapie projektowania budynku wprowadzane są rozwiązania, które mają ułatwić wyprowadzanie dużej liczby osób z obiektu. W architekturze wnętrza stosuje się optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, korytarzy i przejść, buduje się odpowiednio szerokie wyjścia. Dokładnie oznacza się drogi i wyjścia ewakuacyjne, a pracownicy informowani są o zasadach obowiązujących podczas ewakuacji. Mimo że wszystko to pozwala ludziom na płynne przemieszczanie się, koordynatorowi nie daje pełnej kontroli nad przebiegiem akcji. Zapewnia ją dopiero automatyczna identyfikacja osób przy pomocy fal radiowych.

Ewakuacja z wykorzystaniem RFID

Technologia RFID pozwala w ciągu sekundy zidentyfikować wszystkie osoby przebywające w określonym obszarze, jak również dokładnie ustalić ich lokalizację. Odbywa się to za pośrednictwem sygnału radiowego emitowanego przez tagi dalekiego zasięgu przypisanego do poszczególnych osób, a odbieranego i rejestrowanego przez czytniki RFID. Ponieważ tagi wyposażone są w układ elektroniczny będący nośnikiem dużej ilości danych, możliwa jest bardzo precyzyjna identyfikacja każdej osoby ujętej w akcji ewakuacyjnej.

W Systemie Nadzoru Ewakuacji RFID tagi pozwalają na:

  • automatyczną identyfikację – następuje w przejściu lub punkcie zbiórki, a zachodzi bezdotykowo z odległości oraz w ruchu,
  • zbiorczą identyfikację – zapewnia jednoczesne rozpoznanie nawet kilkuset osób tworzących grupę,
  • błyskawiczną identyfikację – rozpoznawanie w czasie rzeczywistym z podaniem informacji o lokalizacji osób.

W przypadku Systemu Nadzoru Ewakuacji RFID nie jest wymagana żadna dodatkowa aktywność ze strony osób ewakuowanych czy też koordynatora akcji, a cały proces rejestracji zachodzi w sposób automatyczny. Natomiast identyfikacja pracowników następuje:

  • w punkcie zbiórki – dokonywana jest za pomocą czytnika przez koordynatora ewakuacji lub następuje automatycznie w bramce RFID,
  • w strefie zagrożenia – dokonywana jest we wszystkich przejściach za pomocą zestawu czytnika i anteny.

Dzięki RFID w momencie wystąpienia zagrożenia specjalista BHP od razu dysponuje aktualną informacją na temat liczby osób objętych akcją oraz aktualnego miejsca ich przebywania. Wie, kto znajduje się w strefie zagrożenia, kto i gdzie się przemieszcza, kto opuścił obiekt i kto już dotarł do punktu zbiorczego. W ten sposób może z imienia i nazwiska rozpoznać poszczególne osoby stanowiące dużą grupę. Przez cały czas zdalnie kontroluje przebieg sytuacji, dzięki czemu jest w stanie przekazać służbom ratowniczym wkraczającym do akcji aktualne informacje, które ułatwiają odszukiwanie osób pozostających w strefie zagrożenia. W ten sposób minimalizuje ryzyko utraty zdrowa, a nawet życia przez osoby, które znalazły się w sytuacji zagrożenia.

Podsumowanie RFID

Technologia RFID stosowana w systemach do nadzorowania akcją ewakuacyjną to rozwiązanie poprawiające standardy bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie w miejscach o podwyższonym ryzyku zagrożenia. Dzięki rejestracji wejść i wyjść, a także kontroli ruchu w obiekcie w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznej ułatwi przeprowadzenie płynnej akcji ewakuacyjnej, a przede wszystkim bezpiecznej dla wszystkich osób.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą