Technologia low-code. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz. 3

Data publikacji:
Dla współczesnego biznesu bardzo duże znaczenie ma stały rozwój użytkowanego oprogramowania, szczególnie w obliczu tak dużego tempa zmian rynkowych, jakie obecnie obserwujemy. Producenci doskonale rozumieją tę sytuację i dlatego cały czas udoskonalają swoje rozwiązania. Czy jednak podstawowe systemy ERP i inne systemy dziedzinowe mogą stać się rozwiązaniami na tyle elastycznymi, aby spełniały indywidualnie wymagania biznesu? Czy w ogóle istnieje tak elastyczna technologia?

Obok systemu ERP usprawniającego procesy zarządzania, przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają również ze specjalizowanych systemów wspomagających obsługę procesów z zakresu wytwarzania. Należą do nich m. in. system MES, system MRP, system APS czy system WMS, które są źródłem wielu danych przetwarzanych przez systemy Business Intelligence. Infrastruktura IT przedsiębiorstwa produkcyjnego składa się więc z wielu zintegrowanych ze sobą rozwiązań informatycznych. I nawet jeśli systemy te są maksymalnie wykorzystywane w poszczególnych obszarach, to wciąż pozostają procesy unikalne lub procesy nowe wymagające automatyzacji. Jej przeprowadzenie w praktyce okazuje się trudne, główne ze względu na brak odpowiednich narzędzi.

Mimo wprowadzanych aktualizacji w zakresie funkcjonalności czy możliwości integracji, zarówno systemy ERP, jak i systemy dziedzinowe to wciąż oprogramowanie o uniwersalnym charakterze. Kompleksowo spełniają standardowe potrzeby występujące jednakowo we wszystkich przedsiębiorstwach, ale już nie dają możliwości dostosowywania do indywidualnych wymagań. Zatem:

  • Co w przypadku firm, które w ramach prowadzonej działalności realizują specyficzne procesy?
  • Co w sytuacji, gdy szybkie tempo zmian wymaga natychmiastowego wprowadzania rozwiązań?
  • Co z firmami produkcyjnymi, dla których podstawowe rozwiązania są niewystarczające?

Natywne rozwiązania informatyczne

Chcąc spełnić oczekiwania współczesnych przedsiębiorstw, producenci systemów ERP i innych systemów dziedzinowych zapewniają rozwiązania natywne. Tworzone od podstaw pod konkretne oprogramowanie pozwalają lepiej wykorzystać jego istniejące funkcjonalności. Jednak uruchomienie dedykowanego rozwiązania, dopasowanego do oprogramowania i do potrzeb przedsiębiorstwa, zajmuje zwykle wiele czasu i wymaga dużych nakładów kosztów. A niestety często okazuje się, że w momencie zakończenia prac trwających wiele miesięcy, procesy uległy na tyle dużej zmianie, że rozwiązanie przestało spełniać oczekiwania przedsiębiorstwa. W rezultacie konieczna jest aktualizacja rozwiązania – co znowu wymaga czasu i kosztów, lub w ogóle rezygnuje się z jego wdrożenia na rzecz kolejnych gotowych narzędzi dostępnych na rynku. I choć czas uruchomienia i integracji będzie w ich przypadku krótszy, to jednak wciąż nie będą w 100% spełniać indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i w pewnym momencie też będą wymagały kosztowanego unowocześnienia. Tymczasem konieczne aktualizacje czy dedykowane narzędzia nie zawsze mogą być dostarczane w czasie odpowiednim do zmieniających się wymagań.

Rozwój oprogramowania jest więc procesem bardzo powolnym, choć zmiany, przed którymi stoją przedsiębiorstwa są dynamiczne i złożone. Wobec tego, w przypadku rozwiązań natywnych trudno mówić o pełnej elastyczności rozumianej jako zdolność do szybkiego wprowadzania modyfikacji technologicznych. Jaki zatem wybór mają przedsiębiorstwa, których specyficzne czy szybko zmieniające się procesy wymagają natychmiastowych działań?

Rozwiązania w technologii low-code

Znacznie większą elastyczność aniżeli rozwiązania natywne zapewniają platformy oparte na technologii low-code. Posiadają one szerokie możliwości dostosowawcze, dzięki czemu mogą realizować najbardziej indywidualne potrzeby przedsiębiorstw w zakresie cyfryzacji. Pozwalają na szybką automatyzację procesów i dają poczucie kontroli mimo dynamicznie zmieniających się warunków biznesowych.

Przykładem takiego rozwiązania jest platforma nAxiom, w której narzędzia tworzone są w sposób zwinny metodą wizualną. Prace realizowane są z poziomu intuicyjnego interfejsu graficznego za pomocą mechanizmu drag&drop i przy użyciu ograniczonej ilości kodu. Nie jest wymagana zaawansowana wiedza z dziedziny programowania czy zaangażowanie zespołów programistycznych. Wystarczy współpraca developerów i użytkowników projektowanej aplikacji. Pierwsi koncentrują się na mechanizmie działania, drudzy odpowiadają za modelowanie procesu – określają kolejne kroki i akcje. Aplikacja budowana jest z gotowych komponentów, a efekt prac na bieżąco wyświetla graficzny interfejs. Jeśli w trakcie pojawi się konieczność modyfikacji, od razu można wprowadzić do aplikacji wszelkie wymagane zmiany. W ten sposób czas potrzebny na wdrożenie indywidualnie dopasowanego narzędzia ulega skróceniu, a przedsiębiorstwo może sprawniej dopasowywać się pod względem technologicznym do dynamicznych warunków rynkowych. Co więcej, aplikacje tworzone w platformie low-code są nie tylko łatwo uruchamianie, ale też rozwijane i utrzymywane. Aktualizacje wprowadzane są bezpośrednio w środowisku produkcyjnym, bez ryzyka zakłócenia ciągłości procesów i działania podstawowego oprogramowania, jakim są systemy ERP. A ponieważ platforma jest skalowalna, daje możliwość ciągłej rozbudowy, tak aby również w przyszłości spełniała pojawiające się potrzeby przedsiębiorstw.

Unikalne aplikacje biznesowe

platforma_naxiom_low_code_aplikacja_mes.png
Rys. 1. Aplikacja MES zbudowana w platformie nAxiom w technologii low-code.

Z wykorzystaniem zaawanasowanej platformy low code można tworzyć nawet wysoce złożone i funkcjonalne narzędzia. Im więcej komponentów i connectorów posiada platforma low-code, tym więcej narzędzi i integracji można wytworzyć. Dzięki indywidualnie dopasowanym aplikacjom można zbudować dodatkowe połączenia w obrębie parku maszynowego – między liniami produkcyjnymi a maszynami. Możliwość budowania w krótkim czasie, a także łatwego rozwijania indywidualnie dopasowanych narzędzi zapobiega stratom powodowanym brakiem możliwości szybkiego reagowania na zmieniające się warunki. Jednocześnie koszt całkowity uruchomienia i utrzymywania narzędzi w technologii low-code jest niższy niż koszt narzędzi dostarczanych przy użyciu standardowych technik kodowania.

Platforma low-code bazuje na ogólnie przyjętych standardach programistycznych. Dlatego tworzone w niej aplikacje będą kompatybilne z użytkowanymi systemami, co daje nieograniczone możliwości integracji. Ponadto budowanie i użytkowanie aplikacji możliwe jest bez względu na wykorzystywany system operacyjny (Windows, Linux itd.).
W przypadku technologii low-code można więc mówić o pełnej elastyczności, zapewniającej przedsiębiorstwu możliwość rozwoju poprzez implementację potrzebnych narzędzi informatycznych w momencie, kiedy są potrzebne. Nie oznacza to jednak, że tego typu rozwiązania zastąpią systemy ERP. Pozwolą jednak firmom zwinnie dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, poprzez dostarczanie komplementarnych aplikacji biznesowych.

Podsumowanie

Posiadanie technologii zwiększających elastyczność przedsiębiorstwa w zakresie procesów w nim występujących jest warunkiem skutecznej transformacji cyfrowej. A ta nie polega na działaniu w oparciu o jeden system czy nawet kilka ze sobą połączonych. Wymaga dodatkowo stosowania szerokiego wachlarza indywidualnie dostosowanych rozwiązań, zintegrowanych w jednym spójnym środowisku. I tutaj platforma low-code niejako przełamuje bariery technologiczne, stając się (r)ewolucją w obszarze informatyzacji. Pozwala automatyzować różne obszary działania poprzez tworzenie dla nich dedykowanych narzędzi integrowanych z dowolnym oprogramowaniem. W dobie cyfrowej transformacji technologia low-code to więc konieczność, która zwiększa szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej. Dzięki niej nie trzeba już próbować dostosowywać procesów do systemów ERP i systemów dziedzinowych, lecz swobodnie rozwijać organizację zgodnie z występującymi potrzebami.

Systemy ERP. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz. 1
Narzędzia Business Intelligence. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz.2

Autor: Sebastian Wiśniowski


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą