Czym jest low-code i platforma niskokodowa?

Data publikacji:
Kategoria: Low-code
Platformy low-code stają się kluczowym elementem strategii obejmującej przyspieszanie procesu dostarczania aplikacji wspierających cyfrową transformację biznesu. Potencjał low-code w szybszym tworzeniu narzędzi wyprzedził metody programowania. Możliwość dowolnego modelowania procesów za pomocą techniki drag&drop pozwoliło tworzyć prototypowe aplikacje, które są dostarczane w ekspresowym tempie. Czym oprócz szybkiego budowania aplikacji narzędzia typu low-code różnią się od innych rozwiązań?

Rosnąca popularność low-code sprawiła, że na rynku pojawiło się dziesiątki dostawców popularyzujących specjalnie zaprojektowane rozwiązanie do szybkiego projektowania. Głównym powodem wzrostu zainteresowania technologią low-code jest elastyczność, jaką daje to narzędzie. W praktyce użytkownik nisko kodowej platformy może z powodzeniem modyfikacje stworzone aplikacje do konkretnych potrzeb. Możliwość rozbudowy i osadzenia dodatkowych funkcjonalności, a także połączenia z innymi dostępnymi już w organizacji systemami przekłada się na elastyczność, bez której przedsiębiorstwo już na starcie traci szansę na bycie konkurencyjnym.

Low-code – co to właściwie jest?

Osoby, które nie wiedzą, co to low-code nie mają świadomości, co mogą stracić, bazując na powszechnie stosowanych rozwiązaniach. Ci, którzy już mają do czynienia z tą technologią, niewątpliwie są w dobrym miejscu. Platformy low-code zostały opracowane do samodzielnego tworzenia oprogramowania praktycznie bez konieczności kodowania. Oznacza to, że do zbudowania prostych aplikacji nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności np. programisty Java. Osoby nietechniczne poradzą sobie ze stworzeniem większości w pełni działających „apek”, dzięki wykorzystaniu techniki drag&drop. Wizualny interfejs obsługiwany przez tzw. citizen developers pozwala z łatwością projektować aplikacje do automatyzowania procesów biznesowych w znacznie szybszy i tańszy sposób. Popularność oraz opłacalność rozwiązań klasy low-code sprawiła, że obecni posiadacze systemów ERP oraz dziedzinowych chętnie uzupełniają funkcjonalności posiadanych już narzędzi bez konieczności zmiany oprogramowania na inne.

Szybkie tworzenie gotowych aplikacji

Projektuj i buduj dowolne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojej organizacji.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

tel.: 17 867 21 00, e-mail: opteam@opteam.pl

Dowiedz się więcej o platformie low-code

Poznaj różnice między low-code a no-code

W kontekście technologii low-code, dość często pojawia się pytanie o pokrewną jej no-code. Choć obie metody wizualnego tworzenia nie wymagają kodowania, istnieją między nimi zasadnicze różnice. W przypadku technologii low-code aplikacje budowane są w oparciu o platformę z graficznym interfejsem (drag&drop, czyli przeciągnij i upuść) i z minimalną ilością kodowania, które jednak może wystąpić, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Użytkownik z gotowych komponentów tworzy rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb, jednak w przypadku, gdy brakuje potrzebnych elementów bądź reguł działania może je stworzyć przy wsparciu programisty metodą kodowania. Z założenia jednak metoda low-code ma umożliwiać szybkie wdrażanie potrzebnych rozwiązań przy mniejszym koszcie, a także większą elastyczność i kontrolę dalszego ich rozwoju. Ma również zapewniać szerokie możliwości integracji z systemami, z którymi inne narzędzia nie współpracują.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku metody no-code, która niemal całkowicie eliminuje konieczność kodowania, co jednocześnie może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Aplikacja również budowana jest z gotowych komponentów i w sposób wizualny, tzw. metodą drag&drop (przeciągnij i upuść), ale w określonym zakresie funkcjonalnym danego środowiska no-code. O ile więc można tu skrócić czas i zmniejszyć koszty wdrożenia nowego rozwiązania, o tyle problematyczne może okazać się tworzenie narzędzi o złożonej logice działania. Co więcej ta technologia może nie zapewnić szerokich możliwości integracji z zewnętrznymi systemami.

Co wyróżnia platformę low-code na tle innych rozwiązań?

Wyróżnikiem platformy low-code niewątpliwie jest jej elastyczność. Wszystkie procesy oraz aplikacje mogą być w każdej chwili tworzone przez średniozaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą jakie zadania mają być realizowane z pomocą oprogramowania. Osoby korzystające z narzędzia nie muszą wcześniej opracowywać szczegółowej analizy, ponieważ rozwiązanie daje możliwość sukcesywnego doskonalenia aplikacji oraz wprowadzania zmian. Opcja umożliwiająca projektowanie w czasie rzeczywistym pozwala nie tylko zminimalizować opóźnienia spowodowane czasochłonną komunikacją między analitykiem, programistą, testerem i użytkownikiem, ale także wpływa na weryfikowanie błędów co do wyglądu aplikacji. Użytkownicy korzystający z tradycyjnych metod często skarżą się, że gotowy produkt mimo wielogodzinnych konsultacji nadal nie odpowiada ich wymaganiom i powoduje, że nie są zadowoleni z otrzymanego narzędzia. Kolejnym aspektem wyróżniającym platformę low-code jest nadążanie za zmieniającym się biznesem. Ile razy w przypadku tradycyjnej metody zdarzało się, że zamawiający musiał zlecić wykonanie aktualizacji otrzymanej aplikacji z powodu np. zmian przepisów? W przypadku low-code nie ma obaw o przystosowanie narzędzia do zmian w otoczeniu. Użytkownik posiadający dostęp do platformy już po zalogowaniu może w dowolnym momencie dokonać zmian w algorytmie, powodując dodanie lub usunięcie kroków. Po zapisaniu zmiany osoba obsługująca panel może przetestować czy wprowadzone modyfikacje działają prawidłowo i udostępnić zaktualizowane narzędzie dalej. Wpływa to niewątpliwie na wyższą produktywność całego przedsiębiorstwa. Wśród innych zalet należy wyróżnić także możliwość poprawy tzw. customer experience. Łatwość dopasowania do potrzeb to większa szansa na pozytywne odczucia ze strony klientów.

platforma_naxiom_schemat_procesu_wnioskowania.png

Rys. Wizualna projektowanie metodą "drag&drop" w platformie low-code nAxiom.

Największe zalety wykorzystania low-code

Narzędzia low-code to przede wszystkim oszczędności – zarówno w wymiarze czasu uruchomienia rozwiązań, jak i związanych z tym kosztów. To również szybkość reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu, dzięki prostocie budowy i modyfikacji rozwiązań, a także łatwości ich użytkowania.

1.Oszczędność czasu.

Wynika ona z tego, że potrzebne rozwiązania projektowane, budowane i wdrażane są znacznie szybciej niż w przypadku metody kodowania. Nie muszą być bowiem tworzone elementy aplikacji, ponieważ są już dostępne w platformie i mogą być wielokrotnie wykorzystywane w różnych rozwiązaniach. Podobnie dostępność i uniwersalność zastosowania dotyczy reguły działania.

2.Oszczędność kosztów.

Jeśli nie trzeba poświęcać czasu na stworzenie komponentów i reguł działania, ponieważ są już gotowe i można z nich dowolnie skorzystać, prace nad nową aplikacją w naturalny sposób będą przebiegały szybciej, a co za tym idzie w krótszym czasie zostanie ona uruchomiona. Krótszy czas poświęcony na stworzenie rozwiązania, to jednocześnie mniejszy koszt przeznaczony na cały projekt – od rozpoczęcia, po jego zakończenie.

3.Szybkość reagowania na zmiany.

Bardzo dużą zaletą technologii low-code, w dobie tak dynamicznie zachodzących zmian, jest szybkość dostosowywania się do warunków rynkowych. Organizacja (tak firma, jak i instytucja czy uczelnia) niemal „od ręki” może zbudować i uruchomić potrzebne rozwiązanie. W zależności od złożoności aplikacji, prace nad nią mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni.

4. Prostota budowania.

Ze względu na zastosowaną wizualną metodą tworzenia rozwiązań, platformy low-code są łatwe w użyciu i może z nich korzystać informatyk, który nie jest specjalistą programowania, a nawet osoba o podstawowych umiejętnościach technicznych. Osoby te nie muszą znać języków kodowania, aby swobodnie pracować w środowisku low-code i korzystać z jego możliwości.

5. Łatwość użytkowania.

Spójny interfejs dla wszystkich rozwiązań tworzonych w jednolitym środowisku technologicznym to dla użytkowników końcowych zdecydowanie łatwiejsze z nich korzystanie. Zamiast poznawać wiele systemów i za każdym razem uczyć się obsługi kolejnego, poznają jedno środowisko będące podstawą dla wielu opartych na nim aplikacji. Organizacja oszczędza więc czas i koszty związane ze szkoleniem pracowników, którzy niemal od razu mogą korzystać z kolejnych wdrażanych rozwiązań.

6. Elastyczność modyfikacji.

W przeciwieństwie do gotowych narzędzi czy projektowanych na zamówienie, aplikacje tworzone w technologii low-code mogą być w dowolnym momencie zmodyfikowane odpowiednio do zmieniających się warunków i wynikających z nich potrzeb danej organizacji, bez zakłócenia ciągłości działania obsługiwanych procesów. Jest to szczególnie istotne, gdy organizacja musi dostosować swoje procesy do nowych regulacji prawnych.

Projekty realizowane z low-code

W zasadzie nie ma ograniczeń co do zastosowania platformy low-code. Jako rozwiązanie z założenia uniwersalne może być wykorzystywana w każdym sektorze rynku i w każdej branży, do obsługi dowolnych procesów realizowanych w organizacji. Z powodzeniem więc można na niej budować obiegi dokumentów, automatyzować unikalne procesy nieobsługiwane przez gotowe oprogramowanie czy tworzyć mniej lub bardziej rozbudowane aplikacje. Z gotowych elementów z łatwością można więc zbudować:

  • aplikację księgową wspomagającą obsługę faktur,
  • aplikację do obsługi wniosków pracowniczych,
  • narzędzie do inwentaryzacji czy kontroli łańcucha dostaw,
  • program monitorowania przebiegu produkcji
  • system CRM,
  • ale też wiele innych narzędzi potrzebnych w organizacji – firmie, instytucji publicznej czy uczelni.

Tak więc nie ma ograniczeń co do zastosowania platformy low-code, z której pomocą można zrealizować niemal każdą innowacyjną inicjatywę związaną z cyfryzacją.

Wybór platformy low-code, jak go dokonać

Obecnie wiele rozwiązań nosi miano platformy low-code. Bardzo często to tej kategorii technologicznej włączane są systemy BPM czy elektroniczne obiegi dokumentów, które wprawdzie wykazują elastyczność zastosowania, ale tylko w ściśle wyspecjalizowanym obszarze. Tymczasem typowa platforma low-code łączy cechy wspomnianych środowisk, dając jednocześnie znaczenie szersze możliwości wykorzystania. Musi być więc rozwiązaniem uniwersalnym, pozwalającym na tworzenie dowolnych narzędzi z każdego obszaru prowadzonej działalności czy to firmy, czy instytucji, czy też uczelni.

Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo środowiska, w którym będzie funkcjonował cały wachlarz tworzonych rozwiązań. Dlatego, wybierając platformę low-code, szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na mechanizmy zabezpieczające, które zapewnią stabilne działanie aplikacji i ochronę dla przetwarzanych danych. Nie mniej ważna jest skalowalność, dzięki której platforma pozostanie wydajna bez względu na liczbę tworzonych i utrzymywanych aplikacji oraz korzystających z nich użytkowników.

Platforma low-code a na sytuacja na rynku IT

Narzędzia low-code są odpowiedzią z jednej strony na postępującą cyfryzację i związaną z nią rosnącą potrzebę wdrażania coraz to nowszych rozwiązań, z drugiej natomiast na niedobór programistów i wynikające z tego trudności w sprawnym pozyskiwaniu potrzebnych narzędzi. Wszystko więc wskazuje na to, że staną się kluczowym elementem infrastruktury IT każdej organizacji obok wykorzystywanych już systemów klasy ERP czy systemów dziedzinowych. Oczywiście nie zastąpią ich, lecz uzupełnią o możliwości automatyzacji procesów i zadań, których one nie zapewniają ze względu na ustandaryzowany zakres funkcjonalny. Dając możliwość swobodnego tworzenia i modyfikacji indywidualnie projektowanych aplikacji zwiększą w organizacjach zdolność technologicznego rozwoju i tym samym pozwolą utrzymać konkurencyjność tak ważną w dynamicznie zmieniającej się obecnie rzeczywistości.

Niedaleka przyszłość technologii

Nowa rzeczywistość platformy low-code to niewątpliwie szeroko pojęta automatyzacja z uwzględnieniem sztucznej inteligencji. Robotyzacja procesów, czyli wykorzystanie klasy oprogramowania RPA (Robotic Process Automation) oraz RDA (Robotic Desktop Automation) wspomaganych przez uczenie maszynowe (Machine Learning) oraz sztuczną inteligencję (AI) to możliwość nadążania za trendami, które z dnia na dzień stają się rzeczywistością w wielu przedsiębiorstwach. Podobny postęp technologiczny będzie widoczny w przypadku technologii low-code, za pomocą której do 2024 roku według badań Gartnera będzie zbudowanych 65% aplikacji. Dzięki tego typu rozwiązaniom osoby nieposiadające wiedzy z zakresu programowania mogą stworzyć stronę www, aplikację czy postawić własny sklep online. Technologia no-code nie wymaga koncentracji nad językiem programowania, co w początkowych etapach rozwoju ogranicza konieczność posiadania skomplikowanej infrastruktury IT. W niedalekiej przyszłości zarówno technologia low-code, jak i no-code pozwoli zrealizować zaawansowane projekty, które z obecnego punktu widzenia są trudne do wykonania.

Podsumowanie

Platforma low-code nAxiom charakteryzuje się elastycznością, którą ciężko znaleźć w innych rozwiązaniach IT dostępnych na rynku. Oprogramowanie pozwala stworzyć dowolną ilość aplikacji odpowiedzialnych za automatyzację procesów biznesowych, logistycznych czy produkcyjnych. Otwartość interfejsu umożliwia swobodną wymianę danych między większością dostępnych systemów IT podłączonych do nAxiom.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą