Program Comarch ERP Optima gotowy na KSeF

Data publikacji:
Już w lipcu 2024 roku zdecydowana większość przedsiębiorstw będzie zobowiązana do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Mimo że przez kilka miesięcy KSeF pozostanie jeszcze rozwiązaniem obligatoryjnym, producent najpopularniejszego programu księgowego, Comarch ERP Optima, już dostosował swoje narzędzie do nowych warunków.

Krajowy System e-Faktur został uruchomiony początkiem stycznia 2022 r. Zatem już od dwóch lat przedsiębiorcy mogą z niego korzystać jako rozwiązania umożliwiającego wygodną wymianę faktur w formie ustrukturyzowanej. Dokumenty księgowe wystawiane, odbierane, przechowywane i udostępniane są na jednym ustalonym szablonie i za pośrednictwem jednego systemu informatycznego. Założeniem KSeF jest więc ułatwienie podatnikom zarządzania danymi rozliczeniowymi, związanymi z zawieranymi transakcjami, jednak jak dotąd firmy nie były zobowiązane do korzystania z tego rozwiązania. Sytuacja jednak uległa zmianie i wskazano podmioty, które będą musiały wystawiać faktury cyfrowe za pośrednictwem KSeF.

Kto będzie zobowiązany korzystać z KSeF?

Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pomocą KSeF już od 1 lipca 2024 roku obejmie podatników prowadzących działalność biznesową lub posiadających siedzibę swojej firmy na terenie Polski. Dotyczy on więc zarówno polskich firm, jak i zagranicznych działających w naszym kraju, które świadczą usługi lub dostarczają produkty przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym. Warto jednak zauważyć, że od stycznia 2025 roku fakturą elektroniczną generowaną z wykorzystaniem KSeF będą musieli posługiwać się również podatnicy zwolnieni z VAT. Zmiany nie obejmą podmiotów biznesowych z obszaru B2C, gdzie faktury wystawiane osobom fizycznym wciąż mogą być papierowe, a nie elektroniczne.

Tym samym wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF jest istotną zmianą dla działów księgowych i biur rachunkowych, gdzie na potrzeby usprawnienia prac rozliczeniowych stosowane są systemy dziedzinowe, wymagające teraz aktualizacji zgodnie z wprowadzanymi regulacjami.

Czy każde oprogramowanie współpracuje z KSeF?

Aby móc przesyłać dane rozliczeniowe za pośrednictwem Krajowego Systemy e-Faktur, konieczna jest integracja KSeF z używanym oprogramowaniem księgowym. Dostępna wersja Comarch ERP Optima została już przez producenta wyposażona w szereg funkcjonalności niezbędnych do prawidłowej współpracy z ogólnokrajowym systemem informatycznym. Umożliwia więc sprawne zarządzanie dokumentacją rozliczeniową zgodnie z najnowszymi regulacjami – przesyłanie i uwierzytelnianie e-faktur. Ponadto zapewnia tak ważny wgląd obiegów generowanych e-faktur zawierających informacje o statusach każdego obsługiwanego dokumentu rozliczeniowego.

Comarch ERP Optima gwarantuje więc pełną zgodność procedury obsługi e-faktur z wymogami KSeF, zarówno pod względem struktury e-faktury, jak i wymogów API. Ponadto specjaliści producenta zastosowali szereg dodatkowych i często indywidualnych wymagań firm związanych z procedurą zarządzania dokumentacją rozliczeniową.

Jakie wynikają z tego korzyści dla podatnika?

Jedną z największych korzyści połączenia KSeF z oprogramowaniem księgowym jest ustrukturyzowana forma faktury w postaci cyfrowej, zastępująca dotychczas stosowane jej rodzaje. Nie tylko ułatwia to pracę z dokumentacją księgową i procedurę rozliczeniową, ale też zapobiega pomyłkom wynikającym ze zróżnicowanej formy obsługiwanych dokumentów. Eliminuje konieczność tworzenia kopii dokumentów rozliczeniowych i przesyłania ich wersji papierowej pocztą czy pdf mailem, co dotychczas było wymaganą praco- i czasochłonną praktyką. Ponadto nie trzeba będzie wystawiać duplikatów, a korygowanie dokumentów rozliczeniowych stanie się łatwiejsze. Dzięki zastosowaniu KSeF nie trzeba już będzie archiwizować faktur w ramach własnych zasobów, ponieważ ich cyfrowe wersje pozostaną dostępne w ogólnokrajowym systemie informatycznym przez 10 lat. Warto też zaznaczyć, ż czas oczekiwania na zwrot podatku VAT będzie skrócony z 60 do 40 dni.

Rozwiązanie analogiczne do KSeF już od 2019 roku stosują m.in. Włochy, a docelowo wprowadzenie e-faktur ma dotyczyć wszystkich krajów Unii Europejskiej w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą