Czym jest transformacja cyfrowa i do czego warto ją wykorzystać?

Data publikacji:
Firmy decydujące się na podnoszenie efektywności mogą z powodzeniem wchodzić na nowe rynki oraz konkurować z produktami oferowanymi globalnie. Od kilku lat specjaliści zwracają uwagę, że najbliższe lata w biznesie zostaną zdominowane przez sztuczną inteligencję, analitykę Big Data, technologie chmury, a także IoT. Towarzyszyć temu będą również zmiany ekonomiczne i socjologiczne, które bezpośrednio przyczynią się do rozwoju gospodarki.

Odpowiednio przeprowadzony proces transformacji cyfrowej może doprowadzić do coraz lepszej jakości świadczonych usług, co bezpośrednio przełoży się na pozytywny odbiór ze strony zarówno obecnych, jak i przyszłych Klientów. Przedsiębiorcy chętnie inwestują w nowoczesne technologie, które w zależności od wdrożonych rozwiązań można wykorzystać do różnych celów.

Transformacja cyfrowa – co to jest?

Transformacja cyfrowa, określana także skrótem DX od angielskiego digital transformation, uważana jest za jeden z głównych trendów określających zmiany zachodzące we współczesnych firmach. Zjawisko polega na wprowadzeniu oraz właściwym wykorzystaniu rozwiązań, które zostały oparte na nowoczesnych technologiach cyfrowych. W ten sposób przedsiębiorstwa mają możliwość zmienić swoje modele biznesowe oraz standardy obsługi Klientów, a także zyskują szansę na wprowadzenie innowacyjnych produktów lub usług. Cały proces transformacji cyfrowej ma bezpośredni wpływ m.in. na sposoby pracy osób zatrudnionych czy metody analizowania oraz wykorzystywania dostępnych danych. Definicja transformacji cyfrowej to m.in. integracja nowoczesnych technologii z obszarami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie zgromadzonych wcześniej danych do tworzenia bogatej w innowacyjne usługi oferty. Wspominając o definicji transformacji cyfrowej, należy zwrócić uwagę na cel, czyli na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych technologii, co bezpośrednio wiążę się z zastosowaniem rozwiązań pochodzących z zakresu Przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji czy Internetu Rzeczy.

Dlaczego transformacja cyfrowa jest tak ważna?

Rozpowszechnienie technologii IT spowodowało, że dla większości firm rozwój nowoczesnych systemów stał się „być albo nie być” na rynku. Rozwój technologii jest jednym z ważniejszych elementów transformacji cyfrowej, jednak nie każdy przedsiębiorca jest gotowy na porzucenie przestarzałych narzędzi na rzecz nowych rozwiązań, które po prawidłowej implementacji przynoszą korzyści. Wśród pozytywnych aspektów wdrożenia systemów np. typu ERP wymienia się przede wszystkim ewolucje w tempie globalnym, co jest ważne do utrzymania na rynku. Inwestycja w skrupulatnie przygotowane analizy oraz zarządzanie bazami danych spowodują, że dane przedsiębiorstwo będzie w stanie wyprzedzić konkurencję. Firmy stawiające na wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wprowadzenia rozwiązań do automatyzacji procesów komunikacyjnych z wykorzystaniem botów mają szansę zupełnie zmienić sposób interakcji z Klientami.

Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań?

Transformacja cyfrowa jest kierunkiem, który zdecydowanie zwiększa potencjał przedsiębiorstw. Sam proces nie jest celem samym w sobie, a sposobem pozwalającym budować przewagę wśród narastającej konkurencji. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że do przeprowadzenia procesu transformacji cyfrowej zmuszają czynniki takie jak: Oczekiwania obecnych i przyszłych Klientów, stale zmieniająca się technologia oraz prężnie rozwijające się otoczenie. Sam proces zakłada jednak stałą gotowość do zmian, a także możliwość rozwiązywania problemów, które wynikają z sytuacji na rynku. Moment, w jakim nowoczesne narzędzia zostaną w pełni zaimplementowane, zależy od specyfiki zakładu oraz aktualnego stanu technologicznego. Określenie obszaru działań jest zależne od konkretnych potrzeb organizacji i może objąć zarówno wdrożenie mało skomplikowanego oprogramowania IT, jak i wprowadzenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.

Jakie korzyści wynikają z transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa?

Szybkość rozwoju transformacji cyfrowej jest ściśle uzależniona od tego, w jakim stopniu przedsiębiorstwa korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Od kilku lat można zaobserwować tendencję wzrostową dotyczącą wdrażania technologii bazującej na sztucznej inteligencji z wykorzystaniem robotów, które wykonują poszczególne czynności za człowieka. Podczas drugiej fali cyfrowej transformacji pojawiły się także systemy BI przeznaczone do tworzenia analiz w czasie rzeczywistym, które mogą filtrować duże ilości danych – Big Data. Wśród korzyści wynikających z wprowadzenia nowych modeli biznesowych przedsiębiorcy zwracają uwagę przede wszystkim na optymalizację kosztów związanych z działaniem firmy. Zwiększenie wydajności zakładu, w tym procesów dotyczących obsługi Klienta, zarządzania łańcuchem dostaw oraz planowania produkcji. Pełna integracja procesów biznesowych oraz dokładna analiza prognoz pozwalają podejmować właściwe decyzje biznesowe, a także efektywnie reagować na potrzeby zmieniającego się rynku.

Od czego zacząć transformacje cyfrową?

Cały proces transformacji cyfrowej jest wspierany przez rozwiązania, które są dostępne na rynku. Zalicza się do nich m.in. technologie mobilne, chmurę obliczeniową, Internet Rzeczy oraz systemy bazujące na sztucznej inteligencji. Wdrożenie wszystkich z wyżej wymienionych rozwiązań to jeden z ważniejszych etapów prowadzących do cyfryzacji biznesu. Należy mieć jednak świadomość, że w każdej firmie proces wcielania strategii DX jest zupełnie inny, a uniwersalna recepta nie istnieje. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest zdefiniowanie celów stojących przed organizacją. Następnie warto określić, jakie są możliwości firmy oraz przeanalizować dostępne funkcjonalności, które wcześniej zostały wdrożone w przedsiębiorstwie. Możliwość przekształcenia dostępnych już narzędzi na bardziej wydajne może okazać się znacznie korzystniejsza niż wprowadzanie systemu na nowo. Podczas wstępnych konsultacji warto dokładnie przeanalizować dostępne dane, które wskażą czy konieczna jest rezygnacja z obecnie używanego narzędzia na rzecz np. platformy low-code.

Co mają wspólnego systemy ERP i transformacja cyfrowa?

Bez wątpienia cyfrowa transformacja wiąże się z wykorzystywaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych. W każdym przedsiębiorstwie wdrażającym systemy i technologie można zaimplementować rozwiązanie, które będzie odpowiadać konkretnym oczekiwaniom. W przypadku systemu typu ERP kluczowa jest „otwartość”, dlatego też jest to rozwiązanie, które wpisuje się w sedno strategii cyfrowej transformacji. Elastyczność oraz możliwość rozwoju pozwalają usprawniać konkretne procesy poprzez wprowadzenie dowolnych modyfikacji przewidzianych przez producenta.

Podsumowanie

Cyfrowa transformacja nie bez znaczenia nazywana jest także cyfrową rewolucją. Określenie nawiązuje do szybkości zachodzących zmian, które dzieją się niemal z dnia na dzień. W przypadku postępu dokonującego się w przedsiębiorstwach należy zauważyć, że pracownicy coraz częściej wykazują otwartość na zmiany i wyróżniają się zupełnie innym podejściem niż 10 lat temu. Sam proces cyfrowej transformacji uważany jest za drogę bez granic, co oznacza, że na przestrzeni najbliższych lat będzie można nadal obserwować, w którą stronę zmierza technologia.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą