Standaryzuj i systematyzuj procesy w uczelni z systemem USOS

Data publikacji:
Kompleksowym rozwiązaniem wspomagającym zarządzanie uczelnią, a jednocześnie zapewniającym możliwość indywidualizacji funkcjonalnej jest Uniwersytecki System Obsługi Studiów. USOS powstał i jest rozwijany w ramach współpracy uczelni stowarzyszonych w Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji (MUCI), a także przy wsparciu OPTeam jako partnera technologicznego.

USOS to projekt ukierunkowany na cyfryzację, systematyzację i standaryzację procesów administracyjnych, wspierających czynności dydaktyczne. Ponieważ jego twórcami są zarazem jego użytkownicy, doskonale orientujący się w procesach i procedurach, jest on na bieżąco dostosowywany do wymagań prawnych i organizacyjnych, którym podlega działalność szkół wyższych.

Zintegrowany system obsługi spraw studiów

Ze względu na ujednolicenie i uporządkowanie procedur uczelnianych system dziekanatowy USOS skutecznie usprawnia obsługę spraw związanych z zarządzaniem tokiem studiów. Decydując się na jego implementację, szkoła wyższa zyskuje:

  • niezależność od producentów innych rozwiązań o zamkniętej architekturze,
  • możliwość dostosowywania zakresu funkcjonalnego do indywidualnych potrzeb,
  • wpływ na rozwój i udoskonalanie oprogramowania odpowiednio do zmieniających się warunków sektora edukacyjnego.

Obecnie z systemu dziekanatowego USOS korzysta aż 80 uczelni, w tym największe w Polsce, jak Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Profesjonalne wdrożenie, utrzymanie i rozwój

Już od 2013 roku współpracujemy ze stowarzyszeniem MUCI, pomagając uczelniom w implementacji, utrzymaniu i rozwoju systemu USOS. Posiadamy wszelkie niezbędne kompetencje, aby zapewnić jego efektywne użytkowanie zgodnie z wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w szkole wyższej.

„Firma OPTeam S.A. przeprowadziła wdrożenie systemu USOS w roku 2016 i od tego czasu świadczy dla Uczelni usługi związane z obsługą oraz rozwojem tego systemu – wyjaśnia Marcin Gąsiorek, zastępca Dyrektora ds. systemów informatycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Realizując powierzone zadania wykazuje się profesjonalizmem i dobrą znajomością systemu USOS.”

Dysponujemy doświadczonym ponad 10-osbowym zespołem specjalistów, którzy zdobyli unikalną wiedzą na temat skalowania i optymalizacji oprogramowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować je do potrzeb uczelni poprzez wprowadzanie niezbędnych modyfikacji i budowę nowych modułów. Udostępniamy również własne data center, w związku z czym uczelnie mogą korzystać z funkcjonalności systemu dziekanatowego USOS w chmurze, bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę serwerową. Jak dotąd z naszych usług implementacji i utrzymania, ale też rozbudowy systemu dziekanatowego USOS skorzystało kilkanaście uczelni w Polsce.

„Wraz z rozwojem Uczelni wzrosło zapotrzebowanie na rozbudowę uczelnianego systemu do obsługi studiów. Wdrożenie nowego uczelnianego systemu obsługi studiów (USOS) przeprowadziła firma OPTeam S.A. – wyjaśnia Damian Leszczyński, Specjalista ds. Informatyki i Administrator systemów USOS w Centrum Sieciowo-Komputerowym w Akademii Nauk Stosowanych w Pile. – Projekt był realizowany etapowo, a system był w wielu obszarach mocno dopasowywany do naszych wymagań. Współpraca na poziomie technicznym jak i merytorycznym była bardzo profesjonalna, co finalnie pozwoliło na uruchomienie wszystkich modułów systemu USOS na środowisku produkcyjnym. Bogate doświadczenie zespołu OPTeam umożliwiło w szybkim czasie przeszkolenie wszystkich użytkowników i rozpoczęcie pracy w nowym środowisku pracy. Możemy powiedzieć, ze dokonaliśmy dobrego wyboru zarówno programu, jak i firmy wdrożeniowej.”

Stale aktualizowany zestaw funkcjonalności

Na system dziekanatowy USOS składają się moduły przeznaczone dla uczelnianej administracji, studentów i kandydatów na studia, absolwentów, nauczycieli akademickich, pracowników naukowych oraz władz uczelni. Zestaw dostępnych funkcjonalności jest stale poszerzany o nowe, które współtworzymy m. in. z Politechniką Warszawską. Przygotowane przez nas dodatkowe moduły w ramach USOS dotyczą m.in.:

  • obsługi wniosków i podań elektronicznych oraz ich akceptacji z wykorzystaniem e-podpisu kwalifikowanego i niekwalifikowanego,
  • dostępu do informacji na temat kierunków i przedmiotów, a także ich wyboru i opracowywania indywidualnego programu kształcenia,
  • dostępu do indywidualnych informacji z zakresu toku studiów i spraw formalnych, wraz z opcją powiadomień elektronicznych,
  • pracy grupowej w ramach realizowanych projektów i związanej z tym komunikacji oraz wymiany informacji,
  • bezpiecznego przechowywania i udostępniania materiałów dydaktycznych oraz naukowych przez nauczycieli akademickich,
  • prowadzenia zajęć w formie online, z wykorzystaniem szerokiej gamy materiałów dydaktycznych i opcją weryfikacji wiedzy studentów,
  • narzędzi do zabezpieczania wyników podejmowanych prac i projektów badawczych.

Możliwość rozwoju systemu dziekanatowego USOS pozwala uczelniom sprawnie reagować na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne, poprawiając efektywność zarządzania, co jest istotnym czynnikiem warunkującym wizerunek i pozycję na rynku szkolnictwa wyższego.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą