Nowe elektroniczne legitymacje studenckie częścią zmian prawnych w szkolnictwie wyższym
Data publikacji:
12.06.2023
Kategoria: Rozwiązania dla uczelni
Reforma uczelni zapoczątkowana Ustawą 2.0, a w efekcie Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów z dnia 27 września 2018 r. odnosi się do wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem placówek oświatowych. W wyniku nowych przepisów m. in. zmianie uległy legitymacje studenckie, których nowy wzór został opublikowany w Rozporządzeniu i zastąpi dotychczasowy od września 2020 r.
Zmiana obowiązujących dotychczas wzorów legitymacji studenckich jest związana z Ustawą 2.0 i wynikającą z niej reformą polskiego szkolnictwa wyższego. Nie oznacza to jednak, że dotychczasowa forma ELS zostanie wycofana. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 kwietnia 2019 r. (wejście w życie 27 kwietnia) elektroniczne legitymacje studenckie według starego wzoru pozostaną w użyciu aż do dnia 30 września 2020 r.
Nowe elektroniczne legitymacje studenckie
Różnica pomiędzy wcześniej obowiązującym a aktualnym wzorem elektronicznej legitymacji studenckiej jest stosunkowo niewielka. Z grafiki nowej legitymacji usunięte zostało pole „Adres”, które wskazywało na miejsce zamieszkania/zameldowania studenta.
Rys. 1. Wzór awersu elektronicznej legitymacji obowiązujący w latach 2005-2018.
Rys. 2. Wzór awersu elektronicznej legitymacji studenckiej wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów z dnia 27 września 2018 r.
Grafika na rewersie dokumentu pozostała bez zmian. Zmodyfikowano natomiast hologram w postaci naklejki, służący do wizualnego przedłużania daty ważności ELS. Obok daty ważności na nowym hologramie znajduje się dodatkowo numer, będący kodem składającym się z 8 cyfr, gdzie:
- 3 pierwsze stanowią numer będący oznaczeniem uczelni,
- 5 następnych stanowi kolejny numer hologramu legitymacji studenckiej.
Oznacza to, że uczelnie, oprócz wystąpienia o nadanie swojego 3-cyfrowego numeru, będą musiały również pilnować numeracji hologramów, aby uniknąć dublowania numerów dla kolejnych zamówień.
Jednak zgodnie z paragrafem 1 pkt. 12 wymienionego już rozporządzenia uczelnia dysponująca niewykorzystanymi blankietami elektronicznej legitymacji studenckiej z napisem „Adres” widniejącym w poddruku offsetowym będzie mogła z nich korzystać, wpisując w miejscu przeznaczonym na adres poziomą linię.
Technologia i proces tworzenia ELS
Biorąc pod uwagę specyfikę technologii, cały proces od momentu tworzenia ELS do momentu odbioru przez studenta może trwać od 3 do 6 miesięcy. Składa się na niego wiele etapów. Standardowy przebieg procesu oraz podmioty biorące udział w jego poszczególnych etapach pokazuje poniższy schemat.
Rys. 3. Technologia i proces tworzenia elektronicznych legitymacji studenckich.
Tak długi proces powoduje, że niektóre uczelnie rozpoczynają zamawianie legitymacji z prawie półrocznym wyprzedzeniem. W szczególności jeśli dotyczy to przypadków, gdy na legitymacjach mają być zamieszczone barkody lub niestandardowe układy elektroniczne współpracujące z dedykowanym systemem i należy zlecić produkcję.
W odpowiedzi na oczekiwania rynku stworzone zostały legitymacje studenckie z różnymi kombinacjami układów elektronicznych stykowych i zbliżeniowych, kompatybilne z systemami uczelnianymi i niektórymi systemami komunikacji miejskiej, np. ZTM, MPK. Legitymacje z regionu warszawskiego posiadają dodatkowo fabrycznie wygrawerowany barkod i numer według lokalnego ZTM. W rzeczywistości więc elektroniczna legitymacja studencka to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych produktów z identyczną szatą graficzną i różnymi kombinacjami układów elektronicznych, a tam gdzie jest to wymagane również barkodu.
Oprogramowanie i projekty legitymacji
Będąc producentem oprogramowania OPTIcamp do Personalizacji i Wydawania Elektronicznych Legitymacji, firma OPTeam intensywnie pracuje nad dostosowaniem systemu oraz projektów legitymacji studenckich do zmieniającej się dynamicznie sytuacji prawnej w szkolnictwie wyższym. Modyfikacjom poddawane są również szablony do druku elektronicznych legitymacji studenckich, a co za tym idzie aktualizacja oprogramowania do wydawania i personalizacji Elektronicznych Legitymacji Studenckich, z którego korzystają uczelnie.
Początki legitymacji studenckiej ELS
Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) została wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia18 lipca 2005 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów, a opracowany wówczas wzór graficzny obowiązywał wszystkie uczelnie aż do 2018 roku.
Jest to plastikowa karta elektroniczna z interfejsami:
- stykowym w postaci widocznej na karcie blaszki, pod którą zatopiony jest mikroprocesor,
- zatopionym całkowicie w plastiku, niewidocznym układem zbliżeniowym (opcjonalnie).
Wprowadzanie legitymacji w postaci karty elektronicznej umożliwiło uczelniom rozwój systemów informatycznych bazujących na karcie jako identyfikatorze i nośniku danych oraz uprawnień.
ELS stała się w wielu uczelniach identyfikatorem studenta na obszarze uczelni oraz całych kampusów. Od tamtego czasu jest stosowana jako element wieloaplikacyjnych systemów uczelnianych takich, jak: kontrola dostępu, logowanie do komputerów, identyfikator biblioteczny, szyfrowanie i podpisywanie wiadomości e-mail, płatności elektronicznymi impulsami, rozliczanie wydruków i kserokopii oraz wielu innych zastosowań. W niektórych miastach ELS zastąpiła studentom również bilet miejski w środkach komunikacji publicznej.
Elektroniczna legitymacja studencka zastąpiła papierową kilkanaście lat temu. Kolejnym krokiem w technologicznym rozwoju uczelni ma być mLegitymacja studencka w postaci aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to jest już aktualnie testowane w niektórych polskich uczelniach i według projektu Rozporządzenia w sprawie studiów zostanie wdrożone w niedługiej perspektywie czasu jako dodatkowy dokument elektroniczny wydawany na wniosek studenta. Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie się wiązało z kolejnymi zmianami.
Przydatne informacje prawne:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668),
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów z dnia 27 września 2018 r. (DZ. U. 2018 poz. 1861), wprowadzającego m.in. nowy wzór elektronicznej legitymacji studenckiej (uwaga: od grudnia 2018 r. trwają prace nad zmianą tego rozporządzenia),
- Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1669)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 kwietnia 2019 r. (zmieniające rozporządzenie w sprawie studiów na podstawie art. 81 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1688, z późn. zm.) – wejście w życie 27 kwietnia 2019 r.
Autor: Iwona Soliło
Powiązane wpisy
-
Standaryzuj i systematyzuj procesy w uczelni z systemem USOS
Kompleksowym rozwiązaniem wspomagającym zarządzanie uczelnią, a jednocześnie zapewniającym możliwość indywidualizacji funkcjonalnej jest (...)
Skontaktuj się z naszym specjalistą