Jak prawidłowa integracja może poprawić współpracę między rozwiązaniami i wymianę danych w firmach produkcyjnych?

Data publikacji:
W środowisku produkcyjnym prawidłowa integracja systemów i aplikacji jest szczególnie ważna dla wydajności procesu wytwarzania i tym samym konkurencyjności przedsiębiorstwa. Zapewnia bowiem płynną i szybką wymianę danych, tak potrzebną do lepszej organizacji zadań i operacji, sprawniejszego zarządzania zasobami, a także optymalizacji łańcucha dostaw. Dostęp do danych to zwiększenia efektywności operacyjnej.

Ciekawym, a zarazem trafnym przykładem doskonale obrazującym znaczenie integracji rozwiązań w środowisku produkcyjnych jest połączenie systemu dziedzinowego TimeLine z Comarch ERP XL i systemem OPTiPRO typu MES zbudowanym na platformie low-code nAxiom z panelami mobilnymi dla pracowników produkcji. Firma produkcyjna specjalizująca się w produkcji projektowej dysponowała systemem ERP do obsługi sprzedaży, księgowości i kadr. Jednak potrzebowała dedykowanych rozwiązań, które ułatwiłyby realizację zleceń i kontrolę związanych z nimi zadań. Zdecydowała więc o wdrożeniu systemu zarządzania produkcją ponieważ doskonale odpowiada on na specyficzne potrzeby związane z zarządzaniem produkcją na zlecenie oraz indywidualnym podejściem do każdego projektu. Dodatkowo wdrożyła system realizacji produkcji OPTiPRO w celu monitorowania i zarządzania procesami produkcyjnymi w czasie rzeczywistym. Aby zapewnić prawidłową współpracę narzędzi zastosowano szynę danych OptiSync.

1. Dostosowanie do produkcji projektowej w Timeline ERP.

Timeline ERP jest w pełni dostosowany do potrzeb firm zajmujących się produkcją projektową, co oznacza, że każde zlecenie produkcyjne może być traktowane jako osobny projekt z własnym harmonogramem, kosztorysem, dokumentacją oraz specyficznymi wymaganiami. Integracja z systemem OPTiPRO typu MES zbudowanym na nAxiom pozwala na bieżąco monitorować realizację poszczególnych projektów produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co umożliwia precyzyjne zarządzanie zarówno produkcją, jak i kosztami przypisanymi do konkretnych zleceń.

Dowiedz się, jak usprawniliśmy zarządzanie produkcją projektową, umożliwiając realizację większej ilości zleceń, dzięki implementacji i integracji systemu dziedzinowego i dedykowanej aplikacji low-code.

Pobierz case study

case_study_opteam_jak_usprawnilismy_produkcje_projektowa.png

2. Panel Realizacji Produkcji na urządzeniach mobilnych.

Pracownicy produkcji korzystają z panelu realizatora produkcji OPTiPRO dostępnego na mobilnych kolektorach danych 4'' z Androidem, co pozwala im na bieżąco rejestrować rozpoczęcie i zakończenie cykli produkcyjnych, zużycie surowców, a także wykonywanie zadań okołoprodukcyjnych, takich jak przerwy techniczne, konserwacje czy zadania porządkowe. Dzięki tej mobilności dane są natychmiastowo przekazywane do systemu OPTiPRO typu MES, a stamtąd dalej do Timeline ERP, zapewniając pełną synchronizację z procesami produkcji projektowej.

3. Rejestracja zużycia materiałów w czasie rzeczywistym.

W systemie OPTiPRO typu MES na nAxiom pracownicy mogą rejestrować zużycie materiałów i surowców na poziomie zlecenia produkcyjnego. Na przykład, w kontekście produkcji na zlecenie, pracownicy na linii mogą bezpośrednio na urządzeniu mobilnym wprowadzać dane o zużyciu komponentów, które są następnie przesyłane do Timeline ERP. Dzięki temu możliwe jest dokładne śledzenie kosztów materiałowych dla każdego zlecenia i przypisanie ich do odpowiednich projektów, co umożliwia precyzyjne rozliczanie się z klientami.

4. Ewidencja zadań okołoprodukcyjnych.

W systemie OPTiPRO typu MES na nAxiom można również rejestrować zadania okołoprodukcyjne, takie jak czas przeznaczony na konserwację maszyn, przestoje czy zmiany narzędzi. Te dane również trafiają do Timeline ERP, co pozwala na bieżąco aktualizować harmonogramy produkcji, monitorować postęp prac i identyfikować ewentualne opóźnienia w realizacji projektów. Dzięki temu firma może wprowadzać zmiany w planach produkcyjnych na podstawie rzeczywistych warunków pracy, nie opóźniając dostaw i zapewniając terminową realizację projektów.

5. Optymalizacja procesów sprzedaży, księgowości i kadr.

Dzięki integracji Timeline ERP z Comarch ERP XL dane o zamówieniach, fakturach oraz danych kadrowych (np. czas pracy pracowników na poszczególnych zleceniach produkcyjnych) są automatycznie przesyłane między systemami. To zapewnia bieżące śledzenie stanów magazynowych, automatyczne generowanie faktur sprzedaży i rozliczenia kosztów pracy, a także umożliwia efektywne zarządzanie płacami i czasem pracy w systemie kadrowo-płacowym.

6. Pełna kontrola nad produkcją i projektami.

Zintegrowane systemy ERP i dziedzinowe dają firmie pełną kontrolę nad procesami produkcyjnymi, finansowymi oraz kadrowymi. Timeline ERP umożliwia zarządzanie harmonogramami produkcji projektowej, monitorowanie kosztów w czasie rzeczywistym i zarządzanie zasobami, podczas gdy system OPTiPRO na nAxiom z funkcją mobilnego panelu pozwala na bezpośrednią kontrolę nad realizacją każdego zlecenia. Dzięki takiej integracji firma może szybko reagować na zmieniające się potrzeby klientów oraz optymalizować procesy produkcyjne, minimalizując ryzyko opóźnień i przekroczenia budżetów projektów.

Poznaj możliwości automatyzacji procesów produkcyjnych, które pomogą zwiększyć ich wydajność. Ograniczaj starty, a zwiększaj zyski. Dowiedz się więcej o informatyzacji produkcji

Kluczowe korzyści z zastosowania szyny danych

Zastosowanie szyny danych znacząco poprawia współpracę między systemami, przynosząc wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zwiększyć spójność danych. Przekazywane przez nią są przetwarzane zgodnie z ustalonymi zasadami, co zapewnia ich jednolitą strukturę w różnych systemach i minimalizuje ryzyko błędów wynikających z różnic w formatowaniu. Dzięki centralizacji wymiany danych łatwiejsze staje się zarządzanie integracjami. Zamiast wielu punktów integracji, wszystkie połączenia mogą przechodzić przez jedną platformę, co upraszcza monitorowanie i diagnostykę. Kolejną kwestią jest możliwość zwiększenia skalowalności. Nowoczesne szyny danych pozwalają na łatwe dodawanie nowych systemów do architektury IT bez konieczności dużych zmian w istniejącej infrastrukturze. Dzięki temu firmy mogą dynamicznie rozwijać swoją działalność i elastycznie reagować na potrzeby rynkowe. Szyny danych wspierają również komunikację w czasie rzeczywistym. Integracja systemów ERP z innymi aplikacjami pozwala na błyskawiczną wymianę informacji, co może przyspieszyć podejmowanie decyzji, zwiększając efektywność procesów biznesowych.

Podsumowanie

Dla uzyskania maksymalnej wydajności produkcji kluczowe było zapewnienie płynnej współpracy między wymienionymi rozwiązaniami. Zapewniła ją szyna danych OptiSync, która pozwala na integrację rozwiązań dziedzinowych z systemem zarządzania przedsiębiorstwem Comarch ERP XL. Jej zastosowanie pozwoliło uzyskać pożądany efekt integracji, dzięki czemu firma uzyskała oczekiwane efekty współpracy między wdrożonymi systemami.

Autor: Janusz Kukulski

Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą