Moduł Cyfryzacja w Działaniu 1.1 Ścieżka SMART (CP1)

Data publikacji: 02.03.2023
Nowością w tegorocznych dotacjach UE dla przedsiębiorstw jest tzw. modułowość. Oznacza ona, że w ramach jednego wniosku o dofinansowanie można zaplanować niemal cały cykl wprowadzania nowego produktu lub procesu w firmie – od prac B+R prowadzących do opracowania prototypu, poprzez jego wdrożenie po szkolenia pracowników i promocję na wybranych rynkach zagranicznych.

Ścieżka SMART to jego z kluczowych założeń wpisanych w Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). W ramach działania 1.1 FENG – Ścieżka SMART ze wsparcia finansowego na innowacyjne inwestycje rozwojowe mogą skorzystać zarówno małe i średnie firmy, jak też duże przedsiębiorstwa, a także konsorcja.

Kierunek transformacja cyfrowa

Jednym z modułów FENG 2021-2027 jest Cyfryzacja. Celem podejmowanych w tym module działań jest tzw. transformacja cyfrowa rozumiana jako proces transformacji technologicznej, procesowej i organizacyjnej firmy. Wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w ramach projektu musi prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.

Przykład. Jeśli firma planuje produkcję z wykorzystaniem programu Excel, a nie posiada narzędzi do kontroli stanów magazynowych i zapasów lub generuje dokumenty w wersji papierowej, to każde wdrożenie oprogramowania obsługującego ww. procesy, np. TimeLine ERP czy OPTiPRO+, będzie stanowiło innowację w skali firmy.

Kategorie dofinansowania inwestycji

W ramach modułu Cyfryzacja możliwe jest dofinansowanie zakupu nie tylko samego oprogramowania (wartości niematerialnych i prawnych), ale także:

  • środków trwałych np. serwery i komputery,
  • usług doradczych np. analiza przedwdrożeniowa,
  • usług zewnętrznych wspierających innowacyjność np. usługi w chmurze, przechowywanie danych.

Zwiększenie poziomu zaawansowania technologicznego polega na wdrożeniu gotowych systemów informatycznych usprawniających wykonywanie zadań czy przetwarzanie danych, ale też rozwiązań pozwalających na budowę narzędzi do obsługi procesów i zadań wynikających z indywidualnego charakteru prowadzonej działalności biznesowej. Dowiedz się więcej o automatyzacji procesów biznesowych

Poziom dofinansowania w poszczególnych kategoriach wygląda następująco:

  • 70% wydatków dotyczących środków trwałych, materiałów i robót budowlanych oraz wartości niematerialnych i prawnych (poziom wsparcia wynika z mapy pomocy regionalnej),
  • 50% wydatków obejmujących usługi doradcze, w tym wspierających innowacyjność.

Najbliższy nabór wniosków w Działaniu 1.1 Ścieżka SMART (CP1) odbędzie się w okresie 21 lutego – 12 kwietnia 2023 r.

Zachęcamy do współpracy z Opteam S.A. we wprowadzeniu cyfrowych innowacji w firmie. Pomożemy Ci w pozyskaniu funduszy i w realizacji projektu.

modul_cyfryzacja_w_dzialaniu_opteam.png

Autor artykułu: Jarosłw Kozioł, specjalista ds. funduszy unijnych OPTeam
Opracowanie graficzne: OPTeam


Skontaktuj się z naszym specjalistą