Zastosowanie systemów klasy ERP. Dlaczego są tak ważne i jak łatwo je rozbudować?

Data publikacji:
Kategoria: System ERP
Systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa umożliwiają pełną automatyzację większości procesów zachodzących w firmie i z powodzeniem sprawdzają się we wszystkich branżach. W integracji z innymi użytkowanymi rozwiązaniami stanowią kluczowe oprogramowanie infrastruktury informatycznej firmy czy instytucji. Jakie są korzyści związane z wdrożeniem niezawodnego narzędzia opartego o mechanizmy odpowiedzialne za planowanie i prognozowanie?

Stosowanie odpowiednio skrojonych systemów klasy ERP pozwala kompleksowo zarządzać przedsiębiorstwem we wszystkich obszarach. Użytkownik może wybierać spośród dostępnych modułów odpowiedzialnych m.in. za: finanse i księgowość, HR, produkcję, gospodarkę magazynową, obieg dokumentów, automatyzację procesów, CRM, logistykę, handel, środki trwałe czy też analizę i raportowanie.

Jaka jest istota systemów klasy ERP?

Zastanawiając się nad istotą systemów ERP, warto wiedzieć, za co tak właściwie są odpowiedzialne narzędzia do integracji procesów biznesowych w organizacji. Rozwiązanie optymalizuje transakcje występujące w całej firmie i zbiera informacje w jedną spójną bazę danych. Połączenie poszczególnych podsystemów informatycznych w firmie pozwala na pełną integrację np. łańcucha dostaw, co przyczynia się do sprawnego funkcjonowania oraz wzajemnego oddziaływania. Należy wyróżnić dwa rodzaje integracji wewnętrzną oraz zewnętrzną. W przypadku wewnętrznej chodzi o syntezę narzędzi stosowanych w przedsiębiorstwie, natomiast zewnętrzną określa się oprogramowania funkcjonujące szczerzej w otoczeniu firmy.

Wykorzystaj rozwiązanie posiadające moduły obsługujące m.in. e-commerce B2B, handel i dystrybucje, zaopatrzenie, zarządzanie produkcją, finanse i księgowość, analizy i raportowanie oraz wiele więcej. Wybierz narzędzie pozwalające na komunikowanie się IT z biznesem. Dowiedz się więcej

Jakie są korzyści z wdrożenia systemu ERP?

Nowoczesne systemy ERP, które zostały odpowiednio wdrożone, przynoszą przedsiębiorstwom wiele korzyści. Wśród kluczowych należy wymienić m.in. dostęp do wspólnej i ujednoliconej bazy danych dla wszystkich lub wybranych stanowisk i działów. Jednolita baza pozwala na rejestrowanie i przetwarzanie transakcji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy, co stanowi źródło do wykonywania pełnych raportów. Wdrożenie systemu klasy ERP pozwala na:

  • Usprawnianie procesów produkcyjnych. Firmy posiadające ERP mogą kompleksowo zarządzać produkcją. Funkcjonalność systemu ułatwia planowanie produkcji dzięki możliwości tworzenia harmonogramów, kalkulacji czy dołączania wykresów. Opcja pełnej integracji umożliwia bezpośrednie połączenie działu produkcji z inżynierią, ułatwiając pracownikom dostęp do informacji takich jak stany magazynowe, czas realizacji bieżących zleceń oraz kosztów zakupu towarów.
  • Usprawnienie procesów biznesowych. Przedsiębiorstwa dysponujące systemami klasy ERP nie muszą martwić się o spójne działania pracowników będących na wszystkich szczeblach. Osoby zatrudnione zarówno na stanowiskach kierowniczych, jak i szeregowych mogą mieć dostęp do bieżących danych, co ma bezpośredni wpływ na organizację pracy. Stosowanie nowoczesnego systemu pozwala także na zwiększenie produktywności i wydajności pracowników oraz obniżenie kosztów.
  • Przyspieszenie realizacji zamówień. Wdrożenie systemu ERP ma duże znaczenie dla osób zatrudnionych na stanowiskach odpowiedzialnych za zaopatrzenie oraz logistykę. Pobierane dane pozwalają na bieżąco kontrolować stany magazynowe, dzięki czemu nie należy się obawiać o nagły przestój w produkcji z powodu braku surowca. Optymalizacja ilości zamawianych półproduktów pozwala ograniczyć koszty przeznaczone na magazynowanie.
  • Optymalizację procesów związanych z zarządzaniem stanami magazynowymi. Wśród korzyści związanych z wdrożeniem systemu ERP należy przede wszystkim wymienić możliwość zarządzania zapasami. Odpowiednio wdrożone oprogramowanie pozwala na ograniczenie lub zwiększenie niezbędnych do produkcji surowców. Optymalny poziom zapasów ma bezpośredni wpływ na czas, jaki jest niezbędny do wyprodukowania danego towaru, co pozwala dotrzymywać terminów zawartych w umowach. Co więcej, wdrożenie systemu ERP pozwala lepiej wykorzystać powierzchnie magazynowe i wykluczyć możliwość produkcji gotowego towaru z materiałów określanych „leżakami magazynowymi”.
  • Zwiększenie poziomu obsługi Klienta oraz jakości świadczonych usług. Implementacja narzędzia w postaci systemu ERP ma korzystny wpływ na procesy sprzedażowe w przedsiębiorstwach. Przyspieszenie poszczególnych zadań sprawia, że zwiększa się poziom zadowolenia Klientów, którzy chętnie korzystają z usług konkretnych firm i nawiązują długoterminowe współprace. Wdrożenie systemu do zarządzania zasobami ogranicza możliwość popełniania błędów przez pracowników odpowiedzialnych za zadania.
  • Właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi. Dbałość o procesy zachodzące w firmach to także utrzymanie wysokiego poziomu zarządzania zasobami ludzkimi. Ochrona danych osobowych oraz bezpieczeństwo użytkowników to kluczowe kwestie, na które należy zwracać uwagę.
  • Utrzymanie procesów księgowych pod kontrolą. Korzystanie z systemów ERP pozwala usprawnić działania analityczne i związane z automatyzacją księgowości. Osoby odpowiedzialne za finanse mogą z powodzeniem korzystać z szerokiego wachlarza dostępnych funkcjonalności, co przyspiesza prace.

Platforma low-code jako narzędzie do rozbudowy ERP

Zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje uzupełnienia funkcjonalności systemu ERP, które niestety nie są obsługiwane w posiadanym standardzie. Możliwość poszerzenia np. o dodatkowe moduły przeznaczone do obsługi procesów okołoERP-owych wymaga kosztownej i przede wszystkim czasochłonnej customizacji. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zintegrowanie posiadanego rozwiązania z platformą low-code, która jest w stanie sprostać specyficznym wymaganiom danej firmy. Dołączona do systemu ERP platforma niskokodowa ma pełny dostęp do gromadzonych danych, dzięki czemu łatwiejsze jest zarządzanie procesami. Z punktu widzenia biznesu firmy mogą szybciej realizować zaplanowane projekty.

Rozwijaj system ERP szybko i bez ograniczeń. Uzupełniaj funkcjonalności zgodnie z potrzebami Twojej firmy, zwiększając efektywność procesów biznesowych. Integruj rozwiązania informatyczne w jednym spójnym środowisku technologicznym. Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Systemy ERP to jedne z najbardziej złożonych i rozbudowanych narzędzi wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Od początku istnienia, czyli od połowy lat 90. XX wieku ewoluowały, aby obecnie stać się narzędziem niezbędnym do obsługi procesów w firmach. Odpowiednio uzupełnione o wybrane funkcjonalności pozwalają na obsłużenie zdecydowanie większej ilości procesów w krótszym czasie. Przedsiębiorstwa decydujące się na poszerzenie funkcjonalności ERP za pomocą platformy low-code mogą szybko rozbudować posiadane już rozwiązanie, co pozwala nie tylko utrzymać konkurencyjność na rynku, ale także reagować na zmiany w otoczeniu biznesowym.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą