Jak w 5 krokach poprawić jakość cyberochrony?

Data publikacji:
Zaawansowany system cyberbezpieczeństwa to pakiet narzędzi i procedur, które odpowiadają za zabezpieczenie kolejnych komponentów środowiska IT, tworząc spójną i łatwo zarządzaną strukturę. To cel, do którego dążą osoby odpowiedzialne za rozwijanie zabezpieczeń, gdyż z zasady powinien on gwarantować organizacji zadowalająco wysoką jakość ochrony.

Warto jednak zauważyć, ze o ile taki system bez wątpienia ochroni nas przed większością znanych zagrożeń to jego wdrożenie często wiąże się z dużym kosztem i potrzebą reorganizacji pewnej części przyjętych standardów.

Zabezpieczenie przed skomplikowanymi i wysublimowanymi formami ataków to niesamowicie istotny aspekt, którego nie należy bagatelizować czy pomijać. Szczegółowa analiza raportów czy logów pozwala nam stwierdzić, że spora część ataków z jakimi styka się nasza organizacja to proste formy, przed którymi ochronę możemy zapewnić sobie dzięki właściwej organizacji pracy i dobrym praktykom. Poniżej wskazujemy 5 kroków, dzięki którym podniesiesz swoje bezpieczeństwo już dziś!

1. Sprawdź czy Twoje dane logowania nie zostały upublicznione, a jeśli tak to natychmiast je zmień!

Istnieje wiele darmowych narzędzi, które pozwolą Ci sprawdzić czy Twoje dane logowania nie zostały skompromitowane w ramach znanych już wycieków (jak np. haveibeenpwned.com). Korzystaj z nich regularnie, gdyż informacja o tym, że Twoje hasło zostało upublicznione to znak, aby jak najszybciej zmienić je nie tylko w serwisie, z którego doszło do wycieku, ale również tych, w których stosujemy takie same bądź podobne poświadczenia.

2. Zaktualizuj oprogramowanie i system operacyjny, z którego korzystasz!

Sprawdź czy wszystkie najnowsze aktualizacje (szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa) są już zainstalowane na urządzeniach, które wykorzystujesz do codziennej pracy. Jeśli jeszcze tego nie robisz, korzystaj z opcji aktualizacji automatycznych, które nie tylko pozwolą Ci cieszyć się najnowszymi dostępnymi funkcjonalnościami, ale również wpłyną na zdolności ochrony systemu i aplikacji przed atakami.

3. Popraw ochronę i komfort pracy poprzez stosowanie menedżerów haseł lub uwierzytelniania wieloskładnikowego.

Choć bardzo ważne jest, aby nie stosować takich samych haseł w różnych systemach, to dla wielu użytkowników zapamiętanie dużej liczby skomplikowanych poświadczeń może być problematyczne. Z pomocą przyjdzie oprogramowanie do zarządzania hasłami, które w bezpieczny sposób przechowa Twoje dane logowania i ułatwi dostęp do kolejnych systemów.

Menedżer haseł to nie rozwiązanie dla Ciebie? Pójdź krok dalej i stosuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe, logując się przy użyciu kilku prostych metod autentykacji, takich jak np. PIN, token sprzętowy czy aplikacja w telefonie!

4. Zweryfikuj, czy stosowane przez Ciebie rozwiązania nie podlegają znanym podatnościom!

Stwórz listę narzędzi używanych w Twojej organizacji i przeszukaj ogólnodostępne bazy (jak np. CVE.mitre.org) pod kątem znanych podatności. Wczesne wykrycie luki bezpieczeństwa pozwoli Ci szybko podjąć kroki w celu jej załatania i zmniejszenia ryzyka ataku na Twoje IT.  Rozważ wdrożenie menedżera podatności, który będzie automatycznie powtarzać ten proces w przyszłości oraz informować Cię o konieczności podjęcia działań.

5. Zadbaj o wiedzę Twoich pracowników na temat cyberzagrożeń.

Bezpieczeństwo i świadomość użytkowników końcowych stanowi klucz do skutecznej ochrony przez cyberatakami! Zadbaj o to, żeby Twój zespół regularnie poszerzał swoją wiedzę dotyczącą zagrożeń, metod ich rozpoznawania oraz dobrych praktyk minimalizujących ryzyko incydentu. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. planując okresowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa lub prowadząc kontrolowane testy świadomości użytkowników.

Kilka prostych środków wystarczy do tego, aby zbudować znacznie wyższy poziom zabezpieczeń nie tylko w systemach z jakich korzystamy w pracy, ale również tych, które użytkujemy prywatnie. Powyższe dobre praktyki nie powinny stanowić dużego obciążenia dla budżetu, pozytywnie wpłyną na wygodę oraz bezpieczeństwo pracy, a wdrożone w skali całej organizacji będą stanowiły dobrą podstawę do budowania świadomego zagrożeń zespołu.

Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą