Co to jest system CMS? Czyli wszystko o narzędziach do tworzenia stron internetowych

Data publikacji:
Kategoria: System CMS
Wbrew powszechnemu przekonaniu, do stworzenia strony internetowej nie jest wymagana znajomość HTMLa, PHP, CSS czy technologii internetowych. Można ją łatwo i szybko zbudować bez umiejętności programowania, korzystając z gotowych rozwiązań informatycznych. Dowiedz się jakich?

Tworzenie stron internetowych bez kodowania możliwe jest dzięki rozwiązaniom z grupy content management system. Jest to oprogramowanie, które posiada szereg funkcjonalności pozwalających na sprawną budowę typowych, jak i niestandardowych witryn, a następnie wygodne zarządzanie znajdującą się na nich treścią.

System zarządzania treścią

Content Management System (CMS), czyli system zarządzania treścią to oprogramowanie umożliwiające użytkownikom tworzenie i modyfikowanie stron internetowych, a także wygodne zarządzanie zawartością witryny bez konieczności posiadania jakichkolwiek specjalistycznych umiejętności technicznych. Strony internetowe w systemie CMS budowane są od podstaw bez kodowania, a wyłącznie za pomocą dostępnych, gotowych komponentów. Mogą mieć one bardzo rozmaity zakres funkcjonalny – od stron o charakterze informacyjnym, po rozbudowane portale do świadczenia usług elektronicznych, aż po platformy sprzedażowe (ecommerce).

Prace nad budową lub modyfikacją strony internetowej w systemie CMS odbywają się z poziomu panelu administracyjnego, dostępnego dla użytkownika za pośrednictwem przeglądarki internetowej i dowolnych urządzeń, bez konieczności uprzedniego instalowania oprogramowania. Konfiguracji podlegają elementy obszarów wizualnego, funkcjonalnego oraz technicznego uruchamianej witryny internetowej. System CMS umożliwia również samodzielną optymalizację SEO witryny na potrzeby budowy jej widoczności w wyszukiwarkach internetowych.

Poznaj nowoczesny system CMS, który pozwoli Ci na tworzenie dowolnej ilości portali w jednym, wydajnym środowisku. Oszczędzaj koszty związane z budową i utrzymaniem serwisów z jednym rozwiązaniem zamiast inwestować w wiele systemamów zarządzania treścią. Dowiedz się więcej o Platformie Multiportalowej web360

Z poziomu panelu administracyjnego w systemie CMS tworzone są konta dostępu dla użytkowników o różnych uprawnieniach – od pełnych upoważniających do moderacji wizualnych, funkcjonalnych i technicznych, jak i zdefiniowanych, ograniczonych do zarządzania treścią w całym serwisie lub w zakresie konkretnie wybranych podstron. Najczęściej mamy do czynienia z rolą administratora zarządzającego witryną i dostępami użytkowników, a także rolą redaktora odpowiedzialnego za aktualizowanie zawartości strony internetowej. Aby przejść do panelu i rozpocząć prace w zakresie przyznanych uprawnień, wystarczy podać przyznane wcześniej login oraz hasło.

Rodzaje systemów CMS

Na rynku dostępnych jest wiele systemów CMS różniących się mniej lub bardziej rozbudowanym zakresem funkcjonalnym, jak również przyjętym przez twórcę modelem użytkowania oprogramowania. Niektóre systemy zarządzania treścią przystosowane są do budowy raczej prostych stron internetowych, jak choćby blogi, które nie muszą przetwarzać dużej ilości danych. Inne natomiast posiadają szereg mechanizmów potrzebnych w przypadku rozbudowanych portali, tworzonych celem nie tylko komunikacji online, ale też współpracy wymagającej pozyskiwania i przetwarzania danych, często o charakterze wrażliwym.

Ze względu na dostępne funkcjonalności systemy zarządzania treścią możemy podzielić na:

  • personalizowane – przystosowane do konkretnego rodzaju działalności online, jak informacyjne strony internetowe, blogi, fora dyskusyjne, witryny korporacyjne, serwisy do świadczenia e-usług czy ecommerce,
  • uniwersalne – o szerokim zakresie dostępnych funkcjonalności dla wielu obszarów działalności internetowej.

Ze względu na model użytkowania oprogramowania stosuje się podział na:

  • komercyjny CMS – dostępny w ramach płatnej licencji, a przygotowany i nieustannie rozwijany przez zespół programistów bez możliwości ingerencji w kod źródłowy i wprowadzanie zmian, co zwiększa bezpieczeństwo,
  • software as a Service (SaaS) – udostępniony w ramach abonamentu przez producenta odpowiedzialnego za rozwój i utrzymanie oprogramowania na serwerze,
  • opensource – dostępny nieodpłatnie i tworzony przez społeczność z dostępem do kodu źródłowego dla każdego użytkownika celem wprowadzania zmian, co może ograniczać bezpieczeństwo.

Zdarza się również, że system CMS projektowany jest na indywidualne zlecenie. Wówczas mamy do czynienia z autorskim rozwiązaniem o ściśle określonych mechanizmach dopasowanych do branży i profilu działalności konkretnego klienta.

Środowisko multiportalowe

W kontekście systemów CMS, należy wspomnieć o platformach multiportalowych, będących rozbudowanym środowiskiem z grupy rozwiązań Content Management System. Przykładem takiego systemu jest web360, innowacyjne oprogramowanie do budowy i utrzymywania wielu portali internetowych w jednym środowisku. Portale tworzone są w prosty sposób z gotowych komponentów i mogą być szybko duplikowane z uwzględnieniem zarówno contentu, jak i funkcjonalności. Ze względu na zaawansowany edytor układu stron dokonywanie zmian w szablonach nie wymaga znajomości kodu, a efekt prowadzonych prac widoczny jest na bieżąco.

Platforma Multiportalowa web360 to narzędzie:

  • promocji, która odbywa się w oparciu o spójny wizerunek wszystkich istniejących portali danej firmy, instytucji czy uczelni,
  • komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, dzięki możliwości wydzielenia stref internetowej dla otoczenia i intranetowej dostępnej po zalogowaniu dla pracowników lub innych wybranych grup użytkowników (np. kontrahentów),
  • współpracy prowadzonej z wykorzystaniem różnych rodzajów interakcji, które umożliwiają specjalnie do tego przygotowane wbudowane mechanizmy.

W odniesieniu do przyjętej klasyfikacji systemów CMS, Platforma Multiportalowa web360 jest oprogramowaniem:

  • komercyjnym, czyli stworzonym przez producenta, który odpowiada za jego utrzymywanie i rozwój, zapewniając jednocześnie użytkownikom wymagane wsparcie techniczne,
  • uniwersalnym, a zarazem personalizowanym, ponieważ obok typowych funkcjonalności do budowy witryn posiada też szereg dziedzinowych, ujętych w trzech pakietach dedykowanych sektorom szkolnictwa wyższego (EDU web360), sektora publicznego (PUBLIC web360), biznesu (ENTERPRISE web360).

Dowiedz się, jak za pomocą Platformy Multiportalowej web360 zbudowaliśmy funkcjonalny serwis internetowy dla znanej marki Melex, ułatwiając administratorom zarządzanie witryną i prezentację oferty, a klientom wyszukiwanie produktów.

Pobierz case study

opteam_case_study_serwis_internetowy_melex_pobierz_material.png

Podsumowanie

Systemy CMS to praktyczne narzędzia, które zapewniają wiele zróżnicowanych możliwości w zakresie tworzenia stron internetowych, a także kompleksowego zarządzania ich strukturą oraz zawartością z poziomu intuicyjnego panelu administracyjnego. W zależności od rodzaju oprogramowania uruchamiane witryny mogą mieć bardzo zróżnicowany zakres funkcjonalny – od prostych stron informacyjnych, po rozbudowane portale do realizacji celów biznesowych czy statutowych. Wprowadzanie zmian, jak dodawanie czy usuwanie podstron, edycja contentu, modyfikacja nagłówków czy odnośników, a nawet meta tagów kluczowych dla algorytmu Google dokonywana może być samodzielnie, bez wsparcia programistów. Najlepsze systemy CMS to takie, które są skalowalne i elastyczne, a więc rozwijają się z potrzebami klienta i zapewniają dużą swobodę działania.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą