Systemy ERP. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz. 1

Data publikacji:
Rozwiązania IT klasy enterprise do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa produkcyjnego to obecnie nie kwestia wyboru, ale konieczność warunkująca wydajność prowadzonej działalności. Bez dedykowanego wsparcia technologicznego praktycznie niemożliwe jest efektywne koordynowanie procesami, związane ze stale rosnącymi wymaganiami rynku.

Rozwiązania klasy ERP, wspierające decyzje w różnych obszarach prowadzonej działalności, istnieją i są stosowane już od wielu lat. W przypadku firm, które z różnych względów nie wykorzystują w pełni ich potencjału, a koncentrują się wyłącznie na wybranych modułach, są one zazwyczaj wystarczające. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przedsiębiorstwach, które w związku z sukcesywnym rozwojem szybko wdrożyły pełen wachlarz funkcjonalności systemu.

Systemy dziedzinowe nowej generacji

Obecnie dostępne systemy dziedzinowe to rozwiązania nowej generacji, w dużym stopniu wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Dzięki dedykowanym funkcjonalnościom wspomagają obsługę wielu procesów z różnych obszarów produkcji, jak i całego przedsiębiorstwa. Pozwalają zarządzać ogromną ilością danych – porządkować i usprawniać ich przepływem wewnątrz przedsiębiorstwa. Umożliwiają płynną wymianę informacji w obrębie danego obszaru, ale też pomiędzy wszystkimi działami w firmie. A wszystko to na bieżąco, w czasie rzeczywistym.

System TimeLine ERP do zarządzania produkcją - folder do pobraniaPrzykładem takiego rozwiązania jest choćby systemem ERP dla produkcji TimeLine zbudowany z modułów grupujących funkcjonalności, które dokładnie odpowiadają potrzebom przedsiębiorstw produkcyjnych. Z jednej strony oprogramowanie to ma charakter uniwersalny, ponieważ może być stosowane przez firmy z różnych branż (motoryzacja, odlewnictwo itd.). Z drugiej jednak strony, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, może być dopasowywane do specyfiki profilu prowadzonej działalności.

Jednak, w związku z dynamiką zmian zachodzących na współczesnym rynku, w wielu przedsiębiorstwach wciąż pojawia się zapotrzebowanie na kolejne rozwiązania IT. Jest to widoczne w szczególności w branżach o unikalnym charakterze działalności, gdzie oprócz podstawowego systemu informatycznego, potrzebne są dodatkowe rozwiązania obsługujące specyficzne procesy właściwe dla profilu danej firmy. Podobnie jest w intensywnie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie bardzo często okazuje się, że w pewnym momencie potrzeby firmy wykraczają poza standardowe możliwości rozwiązań informatycznych, w tym systemów ERP, dostępnych na rynku.

Integracja wielu rozwiązań informatycznych

Na te potrzeby przedsiębiorstw odpowiadają zespoły programistyczne i wdrożeniowe, które dostarczają oprogramowanie i integrują je z systemem ERP. W ten sposób przedsiębiorstwa otrzymały rozwiązania na miarę swoich oczekiwań biznesowych, jednocześnie wykorzystując istniejące na rynku rozwiązania „corowe” dostępne w systemach ERP.

W nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych standardem jest już posiadanie infrastruktury informatycznej zbudowanej z kilku zintegrowanych systemów, które poprzez współpracę zapewniają możliwość sprawnej obsługi coraz większej ilości procesów. Najczęściej składają się na nią:

  • system ERP – posiadający szereg funkcjonalności zaprojektowanych odpowiednio do kluczowych procesów zachodzących w poszczególnych obszarach firmy,
  • system MES – łączący automatykę z technologią IT, dzięki czemu maszyny i oprogramowanie stanowią jeden spójny organizm dający pełny wgląd w realizowany proces, co pozwala na monitorowanie i koordynowanie jego przebiegiem,
  • system MRP – pozwalający na realne planowanie zdolności produkcyjnych z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych do tego zasobów, jak dostępne surowce i materiały, maszyny i urządzenia, pracownicy czy czas wymagany do realizacji zlecenia,
  • system APS – umożliwiający automatyczne planowanie produkcji przy uwzględnieniu dostępnych zasobów, dzięki czemu możliwe staje się szybkie reagowanie na potrzeby rynku,
  • system WMS – zapewniający kontrolę nad przebiegiem obrotu towarów na magazynie i pomagający w szybkiej ich lokalizacji,
  • system PDM – usprawniający zarządzanie dokumentacją i zapewniający dostęp do danych projektowych.

Połączenie wielu specjalizowanych rozwiązań o funkcjonalnościach właściwych dla różnych obszarów produkcji pozwala tworzyć rozbudowane ekosystemy informatyczne spełniające coraz więcej potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw.

Kompletny system zarządzania produkcją

Jednak zmiany w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych nie zatrzymały się na integracji i budowie wielofunkcyjnych ekosystemów. Stały się też krokiem do postępującej ewolucji systemów dziedzinowych. Nowoczesne oprogramowania do zarządzania produkcją łączą w sobie cechy wyżej wymienionych rozwiązań. Przykładowo, wspomniany system TimeLine wyposażony został w kluczowe dla produkcji funkcjonalności właściwe dla systemów MES, MRP i APS. Dodatkowo jego integralnym elementem są moduły kontroli jakości oraz analizy i raportowania.

Co więcej, (r)ewolucją stała się możliwość integrowania systemu ERP dla produkcji z oprogramowaniem CAD. Poprzez połączenie obu

Moduł APS z integracją z CAD w systemie dla produkcji TimeLine ERP
Rys. 1. Opcja integracji CAD w module APS systemu TimeLine ERP dla produkcji.

narzędzi uzyskano automatyczną wymianę danych zarówno na etapie projektowania wyrobów, jak i procesu ich wytwarzania, co znacząco poprawiło efektywność procesu produkcji. W TimeLine zarządzanie danymi z CAD ułatwia system PDM będący integralnym elementem oprogramowania dla produkcji. Pozwala na odczyt i natywną wizualizację 3D wraz z Pan/Zoom/Tilt z formatów STEP lub IGES i ich automatyczne generowanie z plików rysunkowych. Zapewnia synchronizację metadanych zawierających założenia i charakterystyki techniczne. Tak centralne archiwizowanie dokumentacji projektowej daje dostęp do danych na temat wytwarzanego produktu wszystkim zaangażowanym osobom na każdym etapie realizacji.

(R)ewolucyjną cechą nowoczesnego systemu do zarządzania produkcją jest również możliwość wprowadzania pewnych modyfikacji. I ponownie za przykład może tu posłużyć oprogramowanie TimeLine, które dzięki wbudowanemu modułowi developerskiemu umożliwia szybką edycję modułów produkcyjnych o nowe funkcje. Poprzez dedykowany menadżer aktualizacji administrator może samodzielnie modyfikować szablony raportów, dodawać elementy w obszarze interfejsu i tworzyć nowe obiekty w bazie danych. Opcja zarządzania wersjami oficjalną i modyfikowaną pozwala na utrzymanie stabilności całego systemu.

Podsumowanie

Systemy ERP przeszły (r)ewolucyjną zmianę od momentu pojawienia się na rynku. Stały się specjalizowane i zyskały szereg funkcjonalności pozwalających na kompletne zarządzanie określonymi obszarami przedsiębiorstwa. Niewątpliwie motorem sukcesywnie wprowadzanych zmian jest rynek, który niejako determinuje kierunki rozwoju. Jak będą się ona kształtować? Już dziś kluczowe staje się poszukiwanie rozwiązań możliwych do szybkiej adaptacji, aby na bieżąco realizować nowo powstające procesy.

Narzędzia Business Intelligence. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz.2

Autor: Sebastian Wiśniowski


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą