W celu utrzymania konkurencyjności na rynku przedsiębiorstwa muszą na bieżąco monitorować i analizować warunki realizacji procesów, a także umiejętnie zarządzać pozyskiwanymi danymi. Dlatego obok dedykowanych systemów ERP kluczowe okazują się narzędzia Business Intelligence, za pomocą których w czasie rzeczywistym przetwarzane są informacje potrzebne do mierzenia efektywności na każdym etapie działania.
Aby analityka biznesowa była skuteczna, trzeba koncentrować się na wielu aspektach prowadzonej działalności. Wiąże się to z koniecznością gromadzenia i przetwarzania wielu danych pochodzących z jak największej liczby różnych źródeł. A ponieważ przedsiębiorstwa funkcjonują obecnie w oparciu o Internet, szczegółowych danych w czasie rzeczywistym przybywa bardzo szybko. Pozwalają one zbudować realny obraz warunków dla realizowanych procesów, dając podstawę do analizy:
predykcyjnej – prognozowanie możliwych zdarzeń na podstawie danych bieżących i historycznych,
perspektywnej – definiowanie w oparciu o dane najbardziej trafnych działań pozwalających zrealizować cele.
Dlatego nowoczesne przedsiębiorstwa sięgają po analityczno-raportowe narzędzia Business Intelligence. W połączeniu z rozwiązaniami z obszaru Internet of Things (Internet Rzeczy) prowadzą one do powstania wielkich zbiorów danych – Big Data. IoT i Big Data to zagadnienia mocno związane z Przemysłem 4.0., które powodują (r)ewolucyjne zmiany w narzędziach BI, jak również dedykowanych systemach ERP.
Internet Rzeczy w przemyśle
Poprzez Internet of Things rozumiemy sieć inteligentnych urządzeń, które za pośrednictwem sieci komunikują się i wymieniają informacjami. A wszystko to bez udziału człowieka. Rozwiązania z obszaru IoT znajdują zastosowanie w wielu obszarach gospodarki – również w przemyśle. W tym przypadku na Internet Rzeczy składają się połączone ze sobą systemy:
informatyczne – odpowiadają za planowanie i zarządzanie procesami,
operacyjne – odpowiadają za monitorowanie i kontrolę urządzeń.
Na maszynach przemysłowych instalowane są urządzenia takie, jak czujniki, czytniki i sensory do odczytu danych i komponenty radiowe, które umożliwiają ich przekazywanie za pośrednictwem Internetu. Przesyłanie danych może odbywać się z wykorzystaniem przewodowego Ethernetu lub przy użyciu technologii bezprzewodowych – WiFi bądź Bluetooth.
Im więcej urządzeń IoT znajduje się w obrębie parku maszynowego, tym więcej jest generowanych danych, które składają się na ogromne zbiory, tzw. Big Data. Pozyskiwane i przekazywane informacje trafiają do głównego rozwiązania informatycznego będącego centralną bazą danych – jest to zazwyczaj zintegrowany system ERP, który:
musi pozostawać wydajny wraz z przyrostem danych,
zapewniać automatyczną analizę danych w czasie rzeczywistym.
Tak zebrane dane przechowywane są w serwerze lub w chmurze. A ponieważ pochodzą z różnych źródeł, nie mają formy ustrukturyzowanej. Aby więc mogły być efektywnie przetwarzane, konieczne jest ich ustandaryzowanie, czyli nadanie im spójnego formatu. Niezbędna jest więc konfiguracja systemu ERP, jak również narzędzia Business Intelligence, które w procesie analizy dokonywanej w czasie rzeczywistym pozwoli wydobyć potencjał zgromadzonych danych, przekształcając je do formy czytelnych raportów.
Analiza z Business Iintelligence
Rys. 1. System Comarch BI Point.
Początkowo rozwiązania Business Intelligence służyły głównie zbieraniu danych i stanowiły wyłącznie repozytorium informacji. Z czasem ewoluowały do narzędzi o charakterze analityczno-raportowym, przetwarzających informacje w czasie rzeczywistym. Ale jeszcze kilka lat temu generowane raporty były z góry określane w czasochłonnym procesie wdrożeniowym. Mimo związanych z tym kosztów, kadra zarządzająca decydowała się na wykorzystanie tego rodzaju rozwiązań, świadoma wynikających z tego korzyści dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa.
W ciągu kolejnych lat nastąpiła (r)ewolucja w dziedzinie Business Intelligence. Cześć z dostępnych narzędzi funkcjonuje jako rozwiązania niezależne, które mogą być integrowane z dowolnym oprogramowaniem użytkowanym w przedsiębiorstwie. Przykładem takiego rozwiązania jest Comarch BI Point, który może współpracować z różnym oprogramowaniem. Narzędzia BI mogą być również integralnym elementem pakietu systemu ERP. Tak jest w przypadku systemu zarządzania produkcją TimeLine, którego częścią jest BI Power Pivot. Dostępne obecnie narzędzia BI nie tylko dostarczają raporty w czasie rzeczywistym, ale dają też możliwość elastycznego dostosowywania procesów analizy i generowanych raportów do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstw. Modyfikacji dokonuje się w prosty i intuicyjny sposób. Użytkownicy mają do dyspozycji konfigurowalne dashboardy, w ramach których mogą tworzyć dedykowane wizualizacje danych z wykorzystaniem wykresów, tabel i schematów. Przykładowo, w Comarch BI Point można tworzyć zaawansowane wizualizacje prezentowane w interaktywnych dashboardach, które dzięki zastosowaniu techniki Drag&Drop z łatwością można samodzielnie dostosowywać do indywidualnych preferencji. Z kolei narzędzie BI w systemie TimeLine ERP daje możliwość personalizowania w dashboardach najważniejszych kluczowych wskaźników efektywności. Za pomocą designera raportów użytkownik może modyfikować dostępne szablony, ale też tworzyć zupełnie nowe.
Wystarczy wskazać źródło danych, aby dla wybranego procesu przeprowadzić w BI analizę i otrzymać raport w określonej postaci. Dostęp do informacji możliwy jest z dowolnego miejsca, dzięki dostosowaniu interfejsów narzędzi BI do urządzeń mobilnych, jak tablet czy smartfon, na których obsługa jest równie intuicyjna co w przypadku urządzeń stacjonarnych.
U podstaw narzędzi Business Intelligence leży zapewnienie użytkownikom zaangażowanym w procesy biznesowe szybkiego dostępu do informacji. Chodzi o to, aby ograniczyć do minimum czas oczekiwania na analizę, której efektem będzie czytelny raport pozwalający na szybką interpretację i wnioskowanie. Dodatkowo tego typu rozwiązania pozwalają na tworzenie wspólnej przestrzeni do pracy dla wszystkich uprawnionych użytkowników, co znacząco przyśpiesza wymianę informacji.
BI w połączeniu z IoT
Rys. 2. Narzędzie analityczno-raportowe BI Power Pivot w TimeLine ERP
Dokonywane analizy i tworzone raporty w narzędziu BI, oparte na danych dostarczanych dzięki zastosowaniu rozwiązań IoT, zapewniają informacje dotyczące wielu działań z obszaru produkcji, jak i innych powiązanych z nim działów firmy. Zestawienie tak wielu różnych danych umożliwia odnajdywanie zależności między poszczególnymi procesami. W rezultacie ułatwia to monitorowanie i ocenę sytuacji, szybkie podejmowanie decyzji, optymalizację poszczególnych operacji, poprawę efektywności działań, redukcję kosztów.
Wśród przykładów wykorzystania narzędzi BI i rozwiązań IoT w produkcji można wskazać:
monitorowanie stanu maszyn – alerty dotyczące zbliżającego się terminu konserwacji, zużycia lub uszkodzenia elementów zapobiegające awariom i wynikającym z nich kosztownym przestojom,
kontrola stanów magazynowych – automatyczne powiadomienia dotyczące rodzaju i ilości zasobów potrzebnych do zamówienia,
kontrola jakości – wykrywanie nieprawidłowości elementów i półproduktów, eliminujące ryzyko wytworzenia wadliwych partii wyrobów,
rejestr pracy maszyn – monitorowania zajętości zasobów w danym procesie produkcyjnym umożliwiające optymalizację kolejności procesu wytwarzania.
Narzędzia BI w połączeniu z rozwiązaniami IoT to istotne wsparcie dla planistów, którzy na podstawie danych z różnych obszarów produkcji są w stanie określić optymalny przebieg procesu. Taką możliwość daje system TimeLine ERP, w którym poprzez symulację można opracować scenariusze procesów wytwarzania dla różnych zamówień. Na podstawie scenariuszy można już określić rodzaj i ustalić kolejność wykorzystywanych zasobów, aby nie tylko szybko odpowiedzieć na zamówienie, ale też szybko zrealizować zlecenie. Wszystko to odbywa się z wykorzystaniem wielu danych dostarczanych w czasie rzeczywistym. Narzędzie BI w systemie TimeLine ERP daje pełną możliwość weryfikacji założeń ujętych w planie z bieżącym stanem procesu wytwarzania.
Podsumowanie
Rozwiązania typu BI oraz IoT pozwalają efektywniej zarządzać procesami operacyjnymi. Decyzje podejmowane są bowiem świadomie w oparciu o uzyskiwane w czasie rzeczywistym szczegółowe dane, które ułatwiają zarówno ocenę bieżącej sytuacji, jak i przewidywanie trendów czy kierunków rozwoju. Ogromna ilość tych danych i związane z nimi zaawansowane analizy sprawiają, że od narzędzi Business Intelligence oczekuje się dużej elastyczności. Istotne jest przy tym, aby modyfikacje możliwe były do wprowadzenia natychmiast przez samych użytkowników, bez konieczności czasochłonnej przebudowy systemu. Tylko w ten sposób, wraz z pozyskiwaniem coraz większej ilości informacji, będzie można w oparciu o nią na bieżąco monitorować i dokładnie weryfikować warunki realizacji procesów.
Nowoczesne przedsiębiorstwa chcące utrzymać konkurencyjność muszą sprawnie zarządzać informacją. I rzeczywiście ułatwieniem w tym aspekcie są modyfikowalne narzędzia BI. Wciąż jednak istnieją obszary, gdzie dla realizacji często unikalnych procesów potrzebne są elastyczne rozwiązania tworzone z wykorzystaniem inteligentnych technologii.
Rozwiązania IT klasy enterprise do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa produkcyjnego to obecnie nie kwestia wyboru, ale konieczność warunkująca (...)
Ochrona prywatności użytkowników Internetowych serwisów OPTeam SA jest dla nas bardzo ważna.
Niniejsza polityka zawiera informacje dotyczące gromadzonych danych oraz zasad ich przetwarzania i wykorzystywania we wszystkich serwisach www prowadzonych i utrzymywanych przez OPTeam SA. Wykorzystanie i zbieranie informacji o użytkownikach Internetowych serwisów ograniczane jest do niezbędnego minimum wymaganego do świadczenia przez OPTeam SA usług na najwyższym poziomie. Polityka prywatności zawiera informacje na temat narzędzi stosowanych przez OPTeam SA w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania z Internetowych serwisów (cookies, logi systemowe) oraz o danych zbieranych przez podmioty zajmujące się analityką serwisów. Polityka określa ponadto w jaki sposób chronimy Twoje dane, jakie prawa Ci przysługują oraz w jaki sposób możesz je wykonywać. Jednocześnie wskazane zostały narzędzia służące do zarządzania wyrażonymi przez Ciebie zgodami.
Jakie dane zbieramy?
OPTeam dokłada wszelkich starań, żeby Internetowe serwisy informacyjne były wygodne w użyciu. Dla zwiększenia wydajności serwisów stosowana jest technologia anonimowych cookies oraz pobierane są dane statystyczne o najczęściej poszukiwanych, za pomocą wyszukiwarki frazach, dzięki czemu aktualizowana jest na bieżąco nawigacja serwisu, żeby wyszukiwanie treści było wygodne i intuicyjne.
Przetwarzamy dane, żeby:
dopasować prezentowane treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników,
zapewnić bezpieczeństwo usług,
prezentować informacje o produktach i usługach dopasowane do potrzeb i zainteresowań użytkowników,
dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać oferowane produkty i usługi.
Cookies (ciasteczka).
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest OPTeam SA, Tajęcina 113, 36-002 Jasionka.
Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości
utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: "sesyjne" (session cookies) oraz "stałe" (persistent cookies). Cookies "sesyjne" są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). "Stałe" pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
"niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
"wydajnościowe" pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
"funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
"reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem www.wszystkoociasteczkach.pl lub w sekcji "Pomoc" w menu przeglądarki internetowej.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Tag Manager należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które pozwalają monitorować działania (tzw. zdarzenia) wykonywane przez Ciebie podczas wizyty na Stronie, takie jak np.: kliknięcie w przycisk, przesłanie formularza kontaktowego, pobranie pliku. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies Google LLC dotyczące usługi Google Tag Manager. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/tagmanager/answer/9323295?hl=pl.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Analytics należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które zbierają informacje na temat Twoich odwiedzin Serwisu, takie jak: wskazanie stron, które wyświetliłeś, czas, jaki spędziłeś na stronie czy przejścia pomiędzy poszczególnymi stronami. W tym celu wykorzystywane są pliki cookies Google LLC dotyczące usługi Google Analytics. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/analytics/answer/6004245.
Strona korzysta z narzędzi analitycznych Google Search Console należących do Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, Stany Zjednoczone, które pomagają monitorować, utrzymywać i rozwiązywać problemy związane z obecnością witryny w wynikach wyszukiwania Google. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Search Console są udostępnione przez Google na stronie: https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=pl. Wszelkie pozostałe informacje związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych gwarantowanych przez Google, można znaleźć pod adresem: https://policies.google.com/privacy?hl=pl.
Serwis korzysta z narzędzia analitycznego HotJar należącego do HotJar, Level 2, St Julian’s Business Centre 3, Eliza Zmmit Street, St Julian’s ST 1000, Malta, które śledzi Twoje zachowanie podejmowanie w obrębie Serwisu. W tym cellu wykorzystywane sa pliki cookies. Z pomocą HotJar analizowane są zachowania Użytkownika, tj. czas spędzony na poszczególnych stronach, przyciski, w które klika, linki, z których korzysta itp. Więcej informacji odnajdziesz w polityce prywatności HotJar: https://www.hotjar.com/legal/policies/privacy.
Z narzędzia lead generation Bazo, które identyfikuje ruch na stronie (wizyty na podstronach serwisu). Narzędzie należy do Bazo Sp. z o.o., ul. Bohdana Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin, Regon: 364959893, NIP: 9462661611. Szczegółowe informacje związane z przetwarzaniem danych przez Google Analytics są udostępnione przez Google na stronie: https://bazo.io/pl/polityka-prywatnosci.
Logi systemów, czyli rejestr zdarzeń - utworzony w chronologicznej kolejności zapis informacji o zdarzeniach i działaniach dotyczących strony WWW. Zawierają one takie dane jak adres IP, z którego nastąpiło wejście na daną podstronę, adres tej strony oraz czas połączenia. Logi systemów wykorzystywane są przez OPTeam SA w szczególności w celach statystycznych oraz monitorowania bezpieczeństwa.
Zmiany w polityce ochrony prywatności Internetowych Serwisów Informacyjnych OPTeam.
Na zmiany w Polityce prywatności Internetowych serwisów OPTeam może wpłynąć zmiana technologii internetowej, zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w zakresie ochrony danych osobowych. Zmiany polityki będą zamieszczane pod adresem http://www.opteam.pl/polityka-prywatnosci.
WŁĄCZANIE / USUWANIE / BLOKOWANIE PLIKÓW COOKIES W INTERNETOWYCH SERWISACH OPTEAM SA.
Internetowe serwisy OPTeam SA korzystają z plików cookies zgodnie z dokonanymi indywidualnie przez Użytkownika ustawieniami przeglądarki internetowej. W wielu przeglądarkach obsługa plików cookies jest domyślnie włączona. Korzystanie z Internetowych serwisów OPTeam SA, bez zmiany ustawień w przeglądarce dotyczących cookies, oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i akceptację plików cookies. Jeżeli Użytkownik nie akceptuje plików cookies może w dowolnym momencie, w swojej przeglądarce internetowej, zmienić ustawienia lub wyłączyć obsługę plików cookies. Korzystanie z Internetowych serwisów informacyjnych z włączoną obsługą plików cookies w przeglądarce oznacza, że pliki te zapisane będą w pamięci urządzenia użytkownika. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej użytkownika lub na poniższych stronach.
Użytkownicy, którzy po zapoznaniu się z informacjami dostępnymi w Internetowych serwisach informacyjnych, nie chcą żeby pliki cookies pozostały zachowane w przeglądarce internetowej urządzenia, powinni usunąć je ze swojej przeglądarki po zakończeniu wizyty w Internetowym serwisie informacyjnym.
ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH.
Administratorem danych osobowych jest OPTeam S.A. z siedzibą w Tajęcinie, adres: Tajęcina 113, 36-002 Jasionka w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000160492, NIP: 813-03-34-531, REGON: 008033000, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 730 000 zł, Inspektor Ochrony Danych.
W OPTeam S.A. został powołany Inspektor Ochrony Danych, adres: Inspektor Ochrony Danych, Tajęcina 113, 36-002 Jasionka, adres e-mail: odo@opteam.pl.
Udostępnienie danych klienta.
OPTeam SA nie udostępnia danych powiązanych z plikami cookies żadnym podmiotom zewnętrznym.
Cel
Niezbędne
Niezbędne pliki cookie przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.
Funkcjonalne
Funkcjonalne pliki cookie służą prawidłowemu działaniu pracy strony internetowej i sprawiają, że potrzebne infomacje są pokazywane szybko i dokładnie podczas wizyty na stronie.
Statystyka
Statystyczne pliki cookie pomagają właścicielem stron internetowych zrozumieć, w jaki sposób różni użytkownicy zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.
Marketing
Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych użytkowników i tym samym bardziej cenne dla wydawców i reklamodawców strony trzeciej.