Narzędzia Business Intelligence. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz.2

Data publikacji:
W celu utrzymania konkurencyjności na rynku przedsiębiorstwa muszą na bieżąco monitorować i analizować warunki realizacji procesów, a także umiejętnie zarządzać pozyskiwanymi danymi. Dlatego obok dedykowanych systemów ERP kluczowe okazują się narzędzia Business Intelligence, za pomocą których w czasie rzeczywistym przetwarzane są informacje potrzebne do mierzenia efektywności na każdym etapie działania.

Aby analityka biznesowa była skuteczna, trzeba koncentrować się na wielu aspektach prowadzonej działalności. Wiąże się to z koniecznością gromadzenia i przetwarzania wielu danych pochodzących z jak największej liczby różnych źródeł. A ponieważ przedsiębiorstwa funkcjonują obecnie w oparciu o Internet, szczegółowych danych w czasie rzeczywistym przybywa bardzo szybko. Pozwalają one zbudować realny obraz warunków dla realizowanych procesów, dając podstawę do analizy:

  • predykcyjnej – prognozowanie możliwych zdarzeń na podstawie danych bieżących i historycznych,
  • perspektywnej – definiowanie w oparciu o dane najbardziej trafnych działań pozwalających zrealizować cele.

Dlatego nowoczesne przedsiębiorstwa sięgają po analityczno-raportowe narzędzia Business Intelligence. W połączeniu z rozwiązaniami z obszaru Internet of Things (Internet Rzeczy) prowadzą one do powstania wielkich zbiorów danych – Big Data. IoT i Big Data to zagadnienia mocno związane z Przemysłem 4.0., które powodują (r)ewolucyjne zmiany w narzędziach BI, jak również dedykowanych systemach ERP.

Internet Rzeczy w przemyśle

Poprzez Internet of Things rozumiemy sieć inteligentnych urządzeń, które za pośrednictwem sieci komunikują się i wymieniają informacjami. A wszystko to bez udziału człowieka. Rozwiązania z obszaru IoT znajdują zastosowanie w wielu obszarach gospodarki – również w przemyśle. W tym przypadku na Internet Rzeczy składają się połączone ze sobą systemy:

  • informatyczne – odpowiadają za planowanie i zarządzanie procesami,
  • operacyjne – odpowiadają za monitorowanie i kontrolę urządzeń.

Na maszynach przemysłowych instalowane są urządzenia takie, jak czujniki, czytniki i sensory do odczytu danych i komponenty radiowe, które umożliwiają ich przekazywanie za pośrednictwem Internetu. Przesyłanie danych może odbywać się z wykorzystaniem przewodowego Ethernetu lub przy użyciu technologii bezprzewodowych – WiFi bądź Bluetooth.

Im więcej urządzeń IoT znajduje się w obrębie parku maszynowego, tym więcej jest generowanych danych, które składają się na ogromne zbiory, tzw. Big Data. Pozyskiwane i przekazywane informacje trafiają do głównego rozwiązania informatycznego będącego centralną bazą danych – jest to zazwyczaj zintegrowany system ERP, który:

  • musi pozostawać wydajny wraz z przyrostem danych,
  • zapewniać automatyczną analizę danych w czasie rzeczywistym.

Tak zebrane dane przechowywane są w serwerze lub w chmurze. A ponieważ pochodzą z różnych źródeł, nie mają formy ustrukturyzowanej. Aby więc mogły być efektywnie przetwarzane, konieczne jest ich ustandaryzowanie, czyli nadanie im spójnego formatu. Niezbędna jest więc konfiguracja systemu ERP, jak również narzędzia Business Intelligence, które w procesie analizy dokonywanej w czasie rzeczywistym pozwoli wydobyć potencjał zgromadzonych danych, przekształcając je do formy czytelnych raportów.

Analiza z Business Iintelligence

Sytsem Comarch BI Point. Narzędzie analityczno-raportowe.png
Rys. 1. System Comarch BI Point.

Początkowo rozwiązania Business Intelligence służyły głównie zbieraniu danych i stanowiły wyłącznie repozytorium informacji. Z czasem ewoluowały do narzędzi o charakterze analityczno-raportowym, przetwarzających informacje w czasie rzeczywistym. Ale jeszcze kilka lat temu generowane raporty były z góry określane w czasochłonnym procesie wdrożeniowym. Mimo związanych z tym kosztów, kadra zarządzająca decydowała się na wykorzystanie tego rodzaju rozwiązań, świadoma wynikających z tego korzyści dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa.

W ciągu kolejnych lat nastąpiła (r)ewolucja w dziedzinie Business Intelligence. Cześć z dostępnych narzędzi funkcjonuje jako rozwiązania niezależne, które mogą być integrowane z dowolnym oprogramowaniem użytkowanym w przedsiębiorstwie. Przykładem takiego rozwiązania jest Comarch BI Point, który może współpracować z różnym oprogramowaniem. Narzędzia BI mogą być również integralnym elementem pakietu systemu ERP. Tak jest w przypadku systemu zarządzania produkcją TimeLine, którego częścią jest BI Power Pivot.
Dostępne obecnie narzędzia BI nie tylko dostarczają raporty w czasie rzeczywistym, ale dają też możliwość elastycznego dostosowywania procesów analizy i generowanych raportów do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstw. Modyfikacji dokonuje się w prosty i intuicyjny sposób. Użytkownicy mają do dyspozycji konfigurowalne dashboardy, w ramach których mogą tworzyć dedykowane wizualizacje danych z wykorzystaniem wykresów, tabel i schematów. Przykładowo, w Comarch BI Point można tworzyć zaawansowane wizualizacje prezentowane w interaktywnych dashboardach, które dzięki zastosowaniu techniki Drag&Drop z łatwością można samodzielnie dostosowywać do indywidualnych preferencji. Z kolei narzędzie BI w systemie TimeLine ERP daje możliwość personalizowania w dashboardach najważniejszych kluczowych wskaźników efektywności. Za pomocą designera raportów użytkownik może modyfikować dostępne szablony, ale też tworzyć zupełnie nowe.

Wystarczy wskazać źródło danych, aby dla wybranego procesu przeprowadzić w BI analizę i otrzymać raport w określonej postaci. Dostęp do informacji możliwy jest z dowolnego miejsca, dzięki dostosowaniu interfejsów narzędzi BI do urządzeń mobilnych, jak tablet czy smartfon, na których obsługa jest równie intuicyjna co w przypadku urządzeń stacjonarnych.

U podstaw narzędzi Business Intelligence leży zapewnienie użytkownikom zaangażowanym w procesy biznesowe szybkiego dostępu do informacji. Chodzi o to, aby ograniczyć do minimum czas oczekiwania na analizę, której efektem będzie czytelny raport pozwalający na szybką interpretację i wnioskowanie. Dodatkowo tego typu rozwiązania pozwalają na tworzenie wspólnej przestrzeni do pracy dla wszystkich uprawnionych użytkowników, co znacząco przyśpiesza wymianę informacji.

BI w połączeniu z IoT

Narzęzie BI Power Pivot w systemie TimeLine ERP do zarządzania produkcją.png
Rys. 2. Narzędzie analityczno-raportowe BI Power Pivot w TimeLine ERP

Dokonywane analizy i tworzone raporty w narzędziu BI, oparte na danych dostarczanych dzięki zastosowaniu rozwiązań IoT, zapewniają informacje dotyczące wielu działań z obszaru produkcji, jak i innych powiązanych z nim działów firmy. Zestawienie tak wielu różnych danych umożliwia odnajdywanie zależności między poszczególnymi procesami. W rezultacie ułatwia to monitorowanie i ocenę sytuacji, szybkie podejmowanie decyzji, optymalizację poszczególnych operacji, poprawę efektywności działań, redukcję kosztów.

Wśród przykładów wykorzystania narzędzi BI i rozwiązań IoT w produkcji można wskazać:

  • monitorowanie stanu maszyn – alerty dotyczące zbliżającego się terminu konserwacji, zużycia lub uszkodzenia elementów zapobiegające awariom i wynikającym z nich kosztownym przestojom,
  • kontrola stanów magazynowych – automatyczne powiadomienia dotyczące rodzaju i ilości zasobów potrzebnych do zamówienia,
  • kontrola jakości – wykrywanie nieprawidłowości elementów i półproduktów, eliminujące ryzyko wytworzenia wadliwych partii wyrobów,
  • rejestr pracy maszyn – monitorowania zajętości zasobów w danym procesie produkcyjnym umożliwiające optymalizację kolejności procesu wytwarzania.

Narzędzia BI w połączeniu z rozwiązaniami IoT to istotne wsparcie dla planistów, którzy na podstawie danych z różnych obszarów produkcji są w stanie określić optymalny przebieg procesu. Taką możliwość daje system TimeLine ERP, w którym poprzez symulację można opracować scenariusze procesów wytwarzania dla różnych zamówień. Na podstawie scenariuszy można już określić rodzaj i ustalić kolejność wykorzystywanych zasobów, aby nie tylko szybko odpowiedzieć na zamówienie, ale też szybko zrealizować zlecenie. Wszystko to odbywa się z wykorzystaniem wielu danych dostarczanych w czasie rzeczywistym. Narzędzie BI w systemie TimeLine ERP daje pełną możliwość weryfikacji założeń ujętych w planie z bieżącym stanem procesu wytwarzania.

Podsumowanie

Rozwiązania typu BI oraz IoT pozwalają efektywniej zarządzać procesami operacyjnymi. Decyzje podejmowane są bowiem świadomie w oparciu o uzyskiwane w czasie rzeczywistym szczegółowe dane, które ułatwiają zarówno ocenę bieżącej sytuacji, jak i przewidywanie trendów czy kierunków rozwoju. Ogromna ilość tych danych i związane z nimi zaawansowane analizy sprawiają, że od narzędzi Business Intelligence oczekuje się dużej elastyczności. Istotne jest przy tym, aby modyfikacje możliwe były do wprowadzenia natychmiast przez samych użytkowników, bez konieczności czasochłonnej przebudowy systemu. Tylko w ten sposób, wraz z pozyskiwaniem coraz większej ilości informacji, będzie można w oparciu o nią na bieżąco monitorować i dokładnie weryfikować warunki realizacji procesów.

Nowoczesne przedsiębiorstwa chcące utrzymać konkurencyjność muszą sprawnie zarządzać informacją. I rzeczywiście ułatwieniem w tym aspekcie są modyfikowalne narzędzia BI. Wciąż jednak istnieją obszary, gdzie dla realizacji często unikalnych procesów potrzebne są elastyczne rozwiązania tworzone z wykorzystaniem inteligentnych technologii.

Systemy ERP. O (r)ewolucji w obszarze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych – cz. 1

Autor: Sebastian Wiśniowski


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą