Symulacja procesów produkcyjnych w zintegrowanych systemach informatycznych

Data publikacji:
Tylko dobrze zaplanowany proces produkcyjny zapewni w terminie produkt końcowy zgodny pod względem ilości i jakości z oczekiwaniami klienta. Przedsiębiorstwu pozwoli zrealizować zamówienie bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów generowanych nieprzewidzianymi zdarzeniami, a co za tym idzie ostatecznie przełoży się na oczekiwany zysk. W tak precyzyjnym organizowaniu produkcji pomagają systemy informatyczne z funkcją symulacji.

Planowanie jest bardzo wymagającym etapem zarządzania produkcją, ponieważ to od niego zależy efektywność, a w rezultacie rentowność całego procesu. Dlatego też tak duże znaczenie zyskują nowoczesne systemy informatyczne wyposażone w funkcjonalności wspomagające planistów w ocenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa. Szczególnie pomocne są rozwiązania pozwalające na wirtualne odwzorowanie planowanej produkcji, jak system TimeLine ERP, ułatwiające:

  • wskazanie liczby wyrobów możliwych do wytworzenia w określonym czasie,
  • określenie rodzaju i ilości potrzebnych zasobów (maszynowych i materiałowych),
  • wskazanie liczby pracowników posiadających kompetencje w zakresie wymaganych prac,
  • dokonywanie wstępnej kalkulacji kosztów do przygotowania oferty handlowej.

System do zarządzania produkcją

Wirtualne odzwierciedlenie planowanego zamówienia pozwala dobrze przygotować się do właściwego procesu produkcji. Nowoczesne oprogramowania dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa produkcyjnego umożliwiają przeprowadzanie symulacji na potrzeby realizacji złożonego zamówienia. Przykładowo, w systemie TimeLine ERP jeszcze przed uruchomieniem produkcji można w sposób automatyczny przeprowadzić dokładną analizę przebiegu planowanego procesu. Wystarczy wprowadzić niezbędne dla zamówienia dane, aby:

  • zweryfikować optymalne zapotrzebowanie pod względem zasobów,
    Symulacja produkcji na wykresie Gantta w module APS systemu TimeLine ERP.
    Rys. 1. TimeLine ERP. Symulacja zlecenia produkcyjnego w zintegrowanym module APS.
  • zidentyfikować i wyeliminować potencjalne zaburzenia,
  • skalkulować koszty związane z realizacją zamówienia.

W przypadku systemu TimeLine symulacja dla nowego zamówienia może być przeprowadzana z uwzględnieniem już realizowanego planu produkcyjnego, bez ryzyka jego zakłócenia. Gdy nowe zamówienie zostanie ujęte na planie, wszystkie zamówienia będące w trakcie realizacji ulegną przesunięciu. Powstały wówczas na wykresie Gantta układ odzwierciedli rzeczywiste zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa i wykaże:

  • na ile realne jest wykonanie dodatkowego zamówienia w danym czasie,
  • czy dla wykonania dodatkowego zamówienia będą dostępne zasoby,
  • czy dodatkowe zamówienie nie wpływanie na bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa.

W efekcie końcowym symulacja wykaże też, czy dodatkowe zamówienie zapewni oczekiwaną rentowność.

Symulacja zamówienia produkcyjnego

Integracja z CAD w module APS w systemie produkcji TimeLine ERP.
Rys. 2. TimeLine ERP. Integracja systemu produkcyjnego z oprogramowaniem CAD.

Aby przeprowadzić symulację nowego zamówienia, trzeba wprowadzić do systemu wszystkie potrzebne dane. W przypadku TimeLine’a jest to bardzo łatwe i stosunkowo szybkie. Wystarczy zaimportować listę elementów składowych produktu z pliku CAD i zdefiniować rodzaj produktu – czy będzie on modyfikacją już istniejącego czy prototypem. W pierwszym przypadku dopisujemy do tworzonego projektu kalkulacji już istniejącą technologię, uzupełniając go o dodatkową, która nie występuje w systemie, a jest potrzebna dla wykonania wyrobu. W drugim przypadku trzeba dostarczyć wszystkie dane związane z technologią i materiałem wymaganym dla realizacji zamówienia związanego z zupełnie nowym produktem.

W oparciu o wskazaną technologię i materiały system automatycznie stworzy dla projektu kalkulacji schemat odzwierciedlający strukturę produktu. Wówczas wystarczy przypisać do niej listę kolejnych operacji składających się na proces wytwarzania wyrobu, aby uzyskać symulowaną produkcję zamówienia. Ponadto, jeśli zamówienie wymaga współpracy z kooperantami, w systemie można przypisać do projektu kalkulacji koszt usług zewnętrznych i czas ich wykonania. Na podstawie informacji zebranych w jednym miejscu znacznie łatwiej jest zdecydować o wyborze kooperanta z najkorzystniejszą ofertą.

W tym momencie w systemie można już ustalić najważniejsze parametry dla zamówienia, czyli:

  • stopień wykorzystania maszyn (na 50% lub 100% eksploatacji),
  • koszt zakupu surowców (z podziałem na cenę najniższą, najwyższą, średnią, podstawową, ostatnią i od głównego dostawcy),
  • koszt czasu pracy pracownika.
Kalkulacja wstępna planowania zlecenia produkcyjnego w module APS w systmie TimeLine ERP.
Rys. 3. TimeLine ERP. Kalkulacja wstępna zlecenia produkcyjnego.

Pomaga to w przygotowaniu wstępnej kalkulacji zawierającej dokładne informacje na temat kosztów częściowych i całkowitych dla materiałów i maszyn, a także wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w realizację zamówienia. W przypadku kalkulacji wstępnej dla wariantów produktów gotowych system pozwala wskazywać różne wartości i ilości partii w celu przeliczenia dla nich kosztów. Obliczenia dokonywane są na podstawie zamówienia, z uwzględnieniem przezbrojenia maszyn i czasów przygotowawczych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyrobów zupełnie nowych, dla których w systemie trzeba dokonywać kalkulacji na każdym etapie produkcyjnym.

Mając wprowadzone do systemu wszystkie informacje związane z zamówieniem, można uruchomić symulację zlecenia produkcyjnego. System daje możliwość monitorowania przebiegu poszczególnych etapów i wykonywanych w ich trakcie operacji, a po zakończeniu symulacji podaje koszty rzeczywiste wygenerowane podczas procesu, które następnie można zestawić i porównać z początkowymi założeniami. Po akceptacji przeprowadzonej symulacji wystarczy nanieść zaplanowane zlecenie na plan główny, uwzględniając wszystkie zasoby oraz terminy.

Organizacja procesu produkcji

Niewątpliwie symulacja jest bardzo przydatna na etapie handlowym i na etapie planowania. Pozwala szybko odpowiedzieć na zapytanie klienta, ale przede wszystkim dostarcza rzeczywiste dane, na podstawie których można już dokonać realnej wyceny potrzebnej do przygotowania oferty handlowej. W oparciu o wygenerowane wyniki system pozwala na opracowanie tzw. oferty progowej, w której uzyskane wyliczenia mnożone są pod kątem rentowności. System pozwala też na przygotowanie kilku ofert zróżnicowanych pod względem liczby wyrobów przewidzianych do wyprodukowania, a co za tym idzie również ze względu na koszty i termin realizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zaproponować kilka opcji, spośród których klient może wybrać dla siebie najkorzystniejszą. Ofertę wybraną przez klienta wystarczy tylko oznaczyć w systemie, a wówczas dokument zyskuje status projektu zakończonego i może zostać przekazany do realizacji.

Przewodnik do pobrania systemu TimeLine ERP wspomagajacego zarządzanie produkcją..pngSymulacja sprawdza się nie tylko na etapie ofertowania i planowania, ale również przy organizacji produkcji. W przypadku systemu TimeLine symulacja pomaga w przeplanowaniu, które odbywa się z uwzględnieniem wszystkich zasobów, ich rodzajów (maszyny, pracownik, narzędzie itp.) lub grup (grupa maszyn), a także hali. Usprawnia zarządzanie gospodarką magazynową i czasem pracowników, ułatwia zarządzanie parkiem maszynowym. Pozwala zaplanować przestoje związane z serwisowaniem sprzętu, dzięki przesunięciu prac na inne linie produkcyjne o mniejszym obłożeniu.

Więcej informacji na temat systemu dla firm produkcyjnych TimeLine znajduje się w materiale do pobrania.


Powiązane wpisy


Skontaktuj się z naszym specjalistą