Zanim nadejdzie FERS EFS Plus

Data publikacji: 05.07.2022
Zanim zostaną uruchomione nowe środki w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na l. 2021 – 2027 (FERS EFS Plus), uczelnie, które obecnie realizują projekty w III Osi PO WER EFS, mogą uzupełnić je o tzw. komponent ukraiński, czyli odrębne zadanie / zadania, dotyczące wsparcia dla obywateli Ukrainy (dalej: WUA), którzy legalnie przybyli do Polski jako uchodźcy (wojenni) od dn. 24 lutego 2022 r. i później.

W pierwszej kolejności uczelnie, beneficjenci podejmujący działania w zakresie WUA, mogą korzystać ze swoich oszczędności w projektach (które kształtują się wg IP dla III Osi PO WER EFS na poziomie ok. 100 mln zł), a w dalszej kolejności - z dodatkowych nowych środków w wysokości ok. 190 mln zł. W praktyce oznacza to, iż na WUA można zagospodarować prawie 300 mln zł.

Termin i zakres działań WUA

Obecnie wdrażane projekty mogą być w związku z tym wydłużone najpóźniej do dn. 31.12.2023 r., a zakres działań WUA powinien obejmować zakres adekwatny do pierwotnych założeń konkursowych (vide: regulaminy konkursów NCBiR w III Osi PO WER EFS) wdrażanych projektów, nawet jeśli w obecnej wersji projektu (w uproszczeniu z „polskimi” komponentami / zadaniami) nie wszystkie działania konkursowe zostały przez uczelnie uwzględnione.

Przykładowo, projekt zintegrowany może być uzupełniony o WUA w obszarze programu stażowego dla ukraińskich studentów, będących uchodźcami (wojennymi), nawet jeśli w polskiej wersji projektu takie działanie nie zostało przez beneficjenta zaplanowane.

Grupa docelowa WUA

WUA może być udzielone osobom, które są uchodźcami (wojennymi) w myśl tzw. specustawy z dn. 12.03.2022 r. (o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), i które wpisują się w kwalifikowanych odbiorców wsparcia projektów III Osi PO WER EFS, zgodnie z założeniami polskiej wersji projektu (studenci, doktoranci, pracownicy uczelni, osoby z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, zaburzeniami adaptacyjnymi i lękowymi i/lub korzystające z pomocy psychologów, osoby spoza społeczności akademickiej), w tym celu potencjalni uczestnicy muszą dysponować numerem PESEL oraz dokumentem, poświadczającym przekroczenie granicy w dn. 24.02.2022 r. i później.

Dodatkowe działania związane z WUA w projektach realizowanych przez szkolnictwo wyższe dotyczą m. in. kursów, szkoleń i kontynuowania nauki, również z możliwością kształcenia w formie zdalnej, w czym pomagają rozwiązania takie, jak platforma e-learningowa czy Elektroniczna Platforma Usług Akademickich EDU web360 zapewniająca studentom stały wgląd do planów zajęć, osób prowadzących wykłady i ćwiczenia, materiałów dydaktycznych, aktualności. Zaletą EPUA EDU web360, w kontekście potrzeb środowiska akademickiego z Ukrainy, jest możliwość duplikowania projektu portalu do dowolnej wersji językowej z poziomu jednego narzędzia. Dowiedz się więcej o EPUA EDU web360

Można również wnioskować o poszerzenie projektu o WUA z uwzględnieniem wydatków już poniesionych od dn. 24.02.2022 r. (czyli de facto ubiegać się o refundację kosztów), oczywiście o ile spełniają one kryteria kwalifikowalności dla PO WER EFS.

Podsumowanie

W projektach III Osi PO WER EFS w ramach WUA można zaplanować zakup / wdrożenie / modyfikacje systemów informatycznych, programów komputerowych, aplikacji mobilnych. Ważnym i potrzebnym elementem WUA powinna być weryfikacja uzyskanych efektów kształcenia na studiach w Ukrainie, aby osoby zainteresowane kontynuacją studiów w Polsce, mogły pozytywnie odpowiedzieć na ofertę edukacyjną polskich uczelni. Warto podejmować działania WUA z pożytkiem dla uchodźców i uczelni!

infografika_nr_3.png

Autor artykułu: Sonia Szczepańska-Brand, S&B Consulting
Opracowanie graficzne: OPTeam


Skontaktuj się z naszym specjalistą