FERS EFS Plus, czyli kolejny etap finansowania projektów dydaktycznych uczelni

Data publikacji: 05.07.2022
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na l. 2021 – 2027 (FERS EFS Plus), długo wyczekiwany przez uczelnie unijny następca PO WER EFS 2014 - 2020, został w końcu upubliczniony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w wersji przekazanej do negocjacji z Komisją Europejską, które potrwają kilka miesięcy.

Co zatem (najpewniej) czeka szkoły wyższe w Polsce w finansowaniu projektów dydaktycznych z instrumentów unijnych przez kolejnych siedem lat, bo aż do 2029 r.?

Programy kształcenia specjalności i specjalizacji

Przede wszystkim działania już znane, sprawdzone i popularne wśród beneficjentów, czyli tworzenie i modyfikacja programów kształcenia, specjalności i specjalizacji, w tym we współpracy z pracodawcami, głównie biznesem i samorządem. Po doświadczeniach pandemicznych nie może dziwić, że nacisk zostanie też położony na kształcenie zdalne i hybrydowe, niegdyś nazywane kształceniem na odległość. A szerzej rzecz ujmując, dostosowanie oferty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

Rozwiązaniem wspomagającym kształcenie na odległość w uczelniach jest Elektroniczna Platforma Usług Akademickich EDU web360. Dzięki dedykowanym funkcjonalnościom umożliwia nauczycielom akademickim udostępnianie studentom materiałów dydaktycznych potrzebnych do nauki zdalnej. Zastosowanie mechanizmów integracyjnych pozwala łączyć EPUA EDU web360 z systemami uczelni (m. in. system obsługi toku studiów), serwisami społecznościowymi czy botami konwersacyjnymi, usprawniającymi komunikację uczelni ze studentami. Dowiedz się więcej o EPUA EDU web360

Programy rozwoju kompetencji naukowych

Wsparcie z FERS EFS Plus otrzymają nie tylko uczelnie, ale i ich pracownicy – kadra dydaktyczna, zarządzająca i administracyjna. Oczywiście, w ostatnich kilku latach, a w szczególności w ostatnich trzech - czterech, dzięki środkom PO WER EFS i projektom zintegrowanym, zrealizowano już wiele stacjonarnych i zdalnych szkoleń, kursów i warsztatów dla środowiska akademickiego, niemniej dofinansowanie doskonałości naukowej i badawczo-rozwojowej zawsze pozostawiało niedosyt, który obecnie będzie można zniwelować.

To naturalnie również duże wyzwanie dla szkół wyższych, gdyż o ile uczelnie świetnie poradziły sobie ze stworzeniem i rozwinięciem centrów obsługi i wsparcia przedsięwzięć edukacyjnych, nie najgorzej funkcjonują centra doskonałości dydaktycznej (a dzięki tegorocznemu konkursowi resortu edukacji i nauki będzie ich jeszcze więcej), to adekwatne jednostki bądź struktury, odpowiedzialne za projekty naukowe, rodzą się i funkcjonują w bólach. Tym bardziej potrzebne są programy rozwoju kompetencji naukowych i badawczo-rozwojowych dla pracowników, doktorantów i studentów.

Zresztą cała gama aktualnie potrzebnych umiejętności pracowniczych wymaga doinwestowania z FERS EFS Plus i została przewidziana dla uczelni:

  • kompetencje cyfrowe,
  • kompetencje metodyczne,
  • kompetencje zarządcze (m.in. w zakresie zarządzania adaptacyjnego oraz zwinnego),
  • kompetencje horyzontalne (czyli przekrojowe i uniwersalne).

Podsumowanie

Uczelnie już teraz powinny przygotować się do absorpcji tych środków i strategicznie zaplanować inwestycje w zasoby ludzkie. Potrzebny jest bowiem długofalowy plan, który zastąpi dotychczasowe działania typu „akcja dotacja”. FERS Plus zakłada również dofinansowanie zmian w zakresie realizacji procesów kształcenia w uczelniach, w tym kształcenia zdalnego oraz wsparcie cyfryzacji procesu kształcenia, to właśnie w tym obszarze będzie można poczynić inwestycje w infrastrukturę informatyczną, aplikacje mobile, platformy internetowe, narzędzia do pracy i uczenia zdalnego. Czekamy na nie na uczelniach z niecierpliwością i odliczamy dni do uruchomienia pierwszych konkursów z FERS EFS Plus.

fers_efs_plus_kolejny_etap_finansowania_projektow_dydaktycznych_uczelni_infografika_opteam.jpg

Autor artykułu: Sonia Szczepańska-Brand, S&B Consulting
Opracowanie graficzne: OPTeam


Skontaktuj się z naszym specjalistą