Działania 01.02 Cyfryzacja. Kryteria wyboru i katalog wydatków

Data publikacji: 05.04.2023
Oficjalnie zostały już udostępnione dwa ważne dokumenty, na które oczekiwano w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Chodzi o Kryteria wyboru oraz Katalog wydatków dla projektu – działanie 01.02 Cyfryzacja.

To już kolejne udostępnione informacje na temat zasad wnioskowania i przyznawania funduszy europejskich, o które mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego z województwa podkarpackiego. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać środki finansowe?

Kryteria merytoryczne jakościowe – punktowe

W ramach działania 01.02 Cyfryzacja Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 wskazano dziewięć głównych kryteriów, według których oceniane będą przedkładane projekty. Łączna liczba punktów do uzyskania to 100.

Za istotną kwestię uznano wpływ projektu na zwiększenie dostępności e-usług publicznych, uwzględniając również możliwość wdrożenia tzw. usługi wewnątrzadministracyjnej (A2A). Punkty przyznawane będą za poprawę dostępności cyfrowej, czyli dostosowanie istniejących systemów informatycznych do wymogów wynikających ze standardów wskazanych Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Rozwiązaniem zwiększającym dostępność e-usług publicznych jest Platforma Multiportalowa web360 dla jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki dedykowanym mechanizmom pozwala na szybkie uruchamianie dowolnej ilości portali internetowych wraz z funkcjonalnościami do świadczenia usług drogą elektroniczną. Dowiedz się więcej o Platformie Multiportalowej web360

Pod uwagę będzie też brany wpływ projektu na udoskonalenie procesów realizowanych przez podmioty publiczne. Weryfikowane będzie, czy wnioskodawca przedstawił i uzasadnił wstępny opis głównych procesów poddanych poprawie, tj.:

  • usprawnienie działania administracji,
  • skrócenie ścieżki obiegu dokumentów,
  • czasu obsługi.

Pozytywnie oceniana będzie digitalizacja zasobów, czyli przejście z formatu analogowego (papierowego) na zapis cyfrowy. Punkty będzie można otrzymać również za wykorzystanie TIK w instytucjach publicznych, co oznacza wdrożenie systemów back office, w tym umożliwienie pracy zdalnej pracownikom. Za istotną uznano możliwość ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, a dokładnie profesjonalne przygotowanie informacji do ponownego przetworzenia i umożliwienia ich współdzielenia z innymi jednostkami. Punkty przyznawane będą również za gromadzenie, przetwarzanie, udostępnianie danych o stanie środowiska. Pod uwagę brane będą też zaplanowane w projekcie udoskonalenia cyberbezpieczeństwa.

Warto zapamiętać, że premiowane będą projekty, w których zapewniono wkład własny na poziomie wyższym niż minimalny określony w regulaminie wyboru projektów.

Wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane

W ramach działania 01.02 Cyfryzacja rozpisano również katalog wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych. Wydatki kwalifikowane – bezpośrednie dotyczą sporządzenia wniosku o dofinansowanie wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami. Natomiast wydatki kwalifikowane pośrednie to koszty: koordynatora i personelu zaangażowanego w obsługę projektu, zarządu reprezentującego jednostkę, personelu obsługującego jednostkę, promocji projektu, zakupu e-podpisu weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowalnego certyfikatu.

Z kolei do wydatków niekwalifikowanych zaliczono m. in. koszty: bieżącej eksploatacji i utrzymania produktów projektu, środki trwałe wykorzystywane w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, służące do wykonania zakresu rzeczowego projektu (nie dotyczy urządzeń do digitalizacji zasobów), zakupu wyposażenia innego niż środek trwały, środków transportu, nadzoru i opracowania dokumentacji wychodzącej poza zakres rzeczowy projektu, wynagrodzenia za wykonawstwo własne beneficjenta lub jego pracowników, zakup sprzętu teleinformatycznego (dla uczniów i studentów), szkoleń dla interesariuszy usług i grup docelowych.

Podsumowanie

Na szczegółową dokumentację konkursową, w tym regulamin i wzór wniosków, trzeba jeszcze poczekać. Jednak już na podstawie dotychczas udostępnionych informacji można rozpocząć wstępne przygotowania, aby sprawnie dopełnić formalności w momencie uruchomienia naboru planowanego na 20 kwietnia. Według zapowiedzi nabór ma potrwać około 2 miesiące.

W OPTeam posiadamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze projektów, które uzyskały wsparcie z funduszy europejskich. Dysponujemy rozwiązaniami informatycznymi dla sektora publicznego, których zakup czy wdrożenie będzie można sfinansować ze środków pozyskanych w ramach konkursu 01.02 Cyfryzacja.

Jeśli interesuje Cię dofinansowanie inwestycji technologicznych, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza. Nasz specjalista przedstawi Ci możliwości skorzystania z dotacji w ramach programów regionalnych na lata 2021-2027.


Skontaktuj się z naszym specjalistą