Artykuły eksperckie

Filtruj wiadomości

Dyrektywa NIS2. Nowe wytyczne w zakresie cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2

Network and Information Security 2 to nowelizacja dyrektywy NIS opisującej zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Choć drugie wydanie weszło już w życie, to każde państwo członkowskie ma czas do 17 października 2024 roku, aby wdrożyć regulację do krajowego porządku prawnego. Oznacza to, że do tej daty pojawi się polska ustawa, zaś od 18 października tego roku będzie obowiązywać nowy standard i strategia cyberbezpieczeństwa w Polsce.

E-legitymacja. O nowych obowiązkach i związanych z nimi wyzwaniach w obszarze edukacji

Już od lipca 2024 roku edukację obejmie kolejny etap trwającej od kilku lat cyfrowej transformacji. Wówczas to wejdzie w życie obowiązek trwałego zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej jej wersją plastikową, co dla szkół i jednostek nadrzędnych oznacza szereg nowych wyzwań w obszarze administracyjnym. W odpowiedzi na nie firma OPTeam przygotowała dedykowany system umożliwiający wygodne i bezpieczne zarządzanie cyklem życia legitymacji szkolnej, zgodnie z wprowadzonymi przepisami prawa.

Optymalizacja pracy i kontrola infrastruktury IT jako klucz do sukcesu

Obecnie wydajne działanie firm jest trudne do wyobrażenia bez właściwie zintegrowanych systemów. To samo dotyczy również instytucji publicznych i uczelni, które potrzebują odpowiednich komponentów spełniających podstawowe wymagania szczególnie pod kątem bezpieczeństwa zapewnianego m.in. przez narzędzia do monitorowania. W jaki sposób kontrolowanie infrastruktury IT może przyczynić się do sukcesu?

Ciągłe doskonalenie środowisk ochrony jako remedium na dynamiczny rozwój cyberzagrożeń

Wraz ze wzrostem popularności nowoczesnych technologii stosowanych w organizacjach pojawia się potrzeba rozbudowy i utrzymywania stabilnego środowiska informatycznego, które oprócz właściwej wydajności i funkcjonalności zapewni również odpowiednio wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo to nieustający proces rozwoju zabezpieczeń środowiska IT przed różnego rodzaju atakami zarówno w warstwie fizycznej, jak i w obszarze wirtualnym.

Cyberbezpieczeństwo w służbie zdrowia – jak zadbać o ochronę danych na każdej płaszczyźnie?

Od kilku lat bezpieczeństwo cybernetyczne uważane jest za jeden z celów strategicznych jeśli chodzi o zapewnienie ochrony dla kluczowych sektorów gospodarki, przedsiębiorców oraz obywateli. Stały rozwój nowoczesnych rozwiązań informatycznych sprawia, że temat cyberbezpieczeństwa wymaga ciągłego udoskonalania, rozbudowy oraz podnoszenia świadomości osób, które na co dzień pracują z wykorzystaniem urządzeń z dostępem do Internetu.

Predykcyjne utrzymanie ruchu, czyli jak zapobiegać stratom w produkcji

Źródłem strat na produkcji są między innymi zdarzenia serwisowe powodujące nieprzewidziane i niestety kosztowne przestoje. Im częściej wstępują i im dłużej trwają, tym bardziej procesy wytwórcze stają się nieopłacalne. Dlatego tak ważne są dobrze zorganizowane działania związane z utrzymaniem ruchu, które pomagają zapewnić ciągłość produkcji.


Skontaktuj się z naszym specjalistą