Cyberbezpieczeństwo w służbie zdrowia – jak zadbać o ochronę danych na każdej płaszczyźnie?
Data publikacji:
12.06.2023
Kategoria: Rozwiązania dla administracji
Od kilku lat bezpieczeństwo cybernetyczne uważane jest za jeden z celów strategicznych jeśli chodzi o zapewnienie ochrony dla kluczowych sektorów gospodarki, przedsiębiorców oraz obywateli. Stały rozwój nowoczesnych rozwiązań informatycznych sprawia, że temat cyberbezpieczeństwa wymaga ciągłego udoskonalania, rozbudowy oraz podnoszenia świadomości osób, które na co dzień pracują z wykorzystaniem urządzeń z dostępem do Internetu.
Pracownicy zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jednak często pracodawcy nie dostarczają odpowiednich narzędzi, które są w stanie uchronić instytucje czy firmy przed atakami hakerów. W jaki jednak sposób zadbać o ochronę danych osobowych oraz w prawidłowy sposób zarządzać bezpieczeństwem cybernetycznym? Jakie rozwiązania można wykorzystać, aby spełnić wymogi narzucone przez ustawodawców?
Cyberbezpieczeństwo i zarządzanie bezpieczeństwem informacji
Temat bezpieczeństwa cybernetycznego zyskał dużą popularność tuż po wprowadzeniu z dniem 1 sierpnia 2018 roku ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) nawiązującej do tzw. Dyrektywy NIS (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE). Wprowadzenie KSC ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa w kraju, w szczególności u operatorów usług kluczowych, do których zalicza się m.in. sektor transportowy, energetyczny, bankowy oraz zdrowotny. Wprowadzona ustawa narzuca obowiązek wdrożenia właściwych zabezpieczeń, kontrolowania incydentów i szacowania ryzyka, co pozwala zachować ciągłość działania poszczególnych sektorów.
Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia
Prawidłowe funkcjonowanie operatorów usług kluczowych to kwestia ważna dla każdego obywatela. Codziennie dochodzi do ataków na osoby prywatne, firmy czy instytucje i placówki państwowe. W zależności od złośliwości zdarzenia niejednokrotnie efektem jest utrata dostępności do danych i całkowite unieruchomienie systemów informatycznych, co wiąże się z ogromnymi stratami zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi. Bardzo często hakerzy żądają zapłaty okupu za przywrócenie dostępności do baz danych oraz zaatakowanych narzędzi. Dużo większym problemem jest jednak chaos wywołany przez nagłe unieruchomienie, które skutkuje przerwaniem poprawności działania np. danej placówki medycznej.
Cyberbezpieczeństwo dla szpitali
Bezpieczeństwo cybernetyczne placówek medycznych jako operatora usług kluczowych powinno być na samej górze listy priorytetów. Jak wiadomo, atak hakerski na szpital czy ambulatorium wiąże się z bezpośrednim narażeniem zdrowia i życia ludzi potrzebujących pomocy lub czekających na planowane zabiegi. Ze względu na wzmożoną aktywność atakujących, postanowiono wspomóc placówki medyczne dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, który przekaże znaczne środki na podniesienie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego. Na pomoc mogą liczyć szpitale realizujące świadczenia takie jak: leczenie szpitalne, lecznictwo uzdrowiskowe, rehabilitacje, opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień. Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek wraz z raportem z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia do 30 listopada 2022 roku.
Na jakie rozwiązanie można przeznaczyć dofinansowanie z NFZ?
Dofinansowanie z NFZ można przeznaczyć właśnie na działania związane z zabezpieczeniem cybernetycznym placówek służby zdrowia. Za otrzymane środki można zakupić sprzęt, oprogramowanie oraz usługi, które w znaczny sposób podniosą bezpieczeństwo. Wśród wymienionych znajdują się m.in. systemy do tworzenia backupu, kontroli dostępu i zarządzania uprawnieniami, zabezpieczające sieć, zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej czy programy antywirusowe dla serwerów i stacji roboczych. Dobrym rozwiązaniem, które w pełni spełnia wszystkie wymagania ustawy jest platforma SecureVisio przeznaczona właśnie do wykrywania incydentów oraz zagrożeń bezpieczeństwa.
Prewencja, detekcja i reakcja w SecureVisio – co warto wiedzieć na początek?
Wdrożone przez OPTeam SA narzędzie zarządza bezpieczeństwem cybernetycznym na trzech płaszczyznach – prewencji, detekcji i reakcji. Jak to działa w praktyce?
- Prewencja: szybka inwentaryzacja kluczowych zasobów IT oraz najważniejszych procesów, w pełni automatyczna analiza ryzyka zagrożeń cybernetycznych oraz możliwość zarządzania podatnościami;
- Detekcja: wsparcie użytkowników poprzez wykrywanie zaawansowanych zagrożeń i anomalii – wykorzystanie procesu uczenia maszynowego (UEBA) oraz działania reguł korelacyjnych (SIEM);
- Reakcja: automatyczne dostarczenie gotowych automatycznych scenariuszy reakcji, które są pomocne przy obsłudze wykrytych już zagrożeń (SOAR).
Co ważne, wdrażając pełny pakiet systemu SecureVisio z pomocą doświadczonego integratora, jakim jest OPTeam SA, placówki medyczne spełniają wymagania zewnętrznego audytu przeprowadzanego przez NFZ w trakcie rozliczania beneficjentów programu. W ten prosty sposób, poświęcając jedynie 3 miesiące, można dysponować rozwiązaniem, które jest zarówno zgodne z wymaganiami stawianymi przed służbą zdrowia, jak i w pełni chroni jednostki przed atakami cybernetycznymi. Oprócz tego, rozwiązanie SecureVisio daje możliwość zarządzania oraz przekazywania informacji o incydentach do wybranego CSIRT (Computer Security Incident Response Team – zespół ds. bezpieczeństwa komputerowego i reagowania na incydenty). W przypadku placówek służby zdrowia jest to CSIRT GOV. Takie rozwiązanie pozwala odciążyć osoby odpowiedzialne za zarządzanie bezpieczeństwem, umożliwiając im jednocześnie podejmowanie trafniejszych decyzji.
Powiązane wpisy
-
Ciągłe doskonalenie środowisk ochrony jako remedium na dynamiczny rozwój cyberzagrożeń
Wraz ze wzrostem popularności nowoczesnych technologii stosowanych w organizacjach pojawia się potrzeba rozbudowy i utrzymywania stabilnego (...)
Skontaktuj się z naszym specjalistą