FERS EFS Plus, czyli wsparcie działań szkół wyższych w zakresie kształcenia osób dorosłych

Data publikacji: 15.09.2022
Ostatnia modyfikacja: 21.09.2022
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na l. 2021 – 2027 (FERS EFS Plus), następca PO WER EFS, sfinansuje w najbliższych siedmiu latach, czyli do 2029 r., nie tylko dostosowanie oferty uczelni do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji, ale i działania szkół wyższych w zakresie uczenia się osób dorosłych.

Przewiduje się, że co najmniej 20 tysięcy osób skorzysta z krótkich i elastycznych form doszkalających takich, jak kursy czy szkolenia, które przygotują dla nich uczelnie dzięki środkom FERS EFS Plus.

Podnoszenie i zmiana kompetencji

Uczelnie w ramach projektów FERS będą wspierać idee uczenia się przez całe życie (lifelong learning), przekwalifikowania pracowników na potrzeby pracodawców (reskilling), wypełniania luk kompetencyjnych (skills gap) oraz kształcenia kadr na potrzeby zielonej i cyfrowej gospodarki (green and digital skills). Dzięki środkom FERS EFS Plus uczelnie, w szczególności zawodowe, będą mogły zaangażować się również w kształcenie zawodowe pracowników odpowiadające potrzebom pracodawców, jak też w kształcenie specjalistyczne (tzw. „short-cycle higher education”), odpowiadające poziomowi 5 Polskiej Ramy Kwalifikacji, adresowane zwyczajowo do osób, które ukończyły szkołę ponadpodstawową. Zakłada się, że co najmniej 16 tysięcy osób nabędzie kompetencje w ramach tego typu oferty polskich szkół wyższych.

Formy wsparcia w procesie kształcenia

Uczelnie będę również mogły wspierać w ramach FERS EFS Plus osoby w trudnej sytuacji społecznej lub ekonomicznej i takie, którym grozi przerwanie kształcenia na studiach wyższych poprzez pomoc materialną, stypendia, zajęcia wyrównawcze, kształcenie zdalne / hybrydowe, jak też rozwijanie ich kompetencji cyfrowych. Pomoc otrzymają też osoby z niepełnosprawnościami poprzez centra wiedzy o dostępności, niwelowanie barier architektonicznych i mentalnych, w tym szkolenia dla kadr akademickich, oraz cyfryzację procesu kształcenia i digitalizację materiałów dydaktycznych.

Rozwiązaniem ułatwiającym kształcenie w formie zdalnej jest Elektroniczna Platforma Usług Akademickich EDU web360. Pozwala nauczycielom akademickim na udostępnianie materiałów dydaktycznych potrzebnych do nauki zdalnej, do których studenci uzyskują stały dostęp po zalogowaniu. Ze względu na szereg mechanizmów integracyjnych EPUA EDU web360 może być łączona z systemami uczelni, serwisami społecznościowymi czy botami konwersacyjnymi, usprawniającymi komunikację uczelni ze studentami. Platforma EPUA EDU web360 zbudowana jest w standardzie WCAG 2.1 uwzględniającym wytyczne dotyczące dostępności i czytelności dla użytkowników z różnego typu niepełnosprawnościami. Dowiedz się więcej o EPUA EDU web360

Takie instytucjonalne programy będą służyć dostosowaniu struktur i procedur uczelni do ich potrzeb oraz wspierać równy dostęp do inkluzywnego, czyli tzw. włączającego, kształcenia i szkoleń dobrej jakości oraz możliwości ich ukończenia. W ostatnich kilku latach w ramach trzech edycji konkursu pt. „Uczelnia dostępna” podobnego typu dofinansowanie z PO WER EFS w wysokości ok. 685 mln zł otrzymały już 202 uczelnie na projekty w zakresie podnoszenia świadomości środowisk akademickich o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, dostosowania dla nich infrastruktury uczelni oraz całego procesu kształcenia.

Podsumowanie

Przypuszczać należy, że podobne konkursy w perspektywie UE 2021 - 2027 będą cieszyć się równie dużą popularnością. Pozostałe działania z FERS EFS Plus będą nastawione na wsparcie krótkookresowej akademickiej mobilności międzynarodowej przedstawicieli uczelni, służącej podnoszeniu ich kompetencji i jakości kształcenia.

fers_efs_plus_finansowanie_ksztalcenia_osob_doroslych_infografika.jpg

Autor artykułu: Sonia Szczepańska-Brand, S&B Consulting
Opracowanie graficzne: OPTeam


Skontaktuj się z naszym specjalistą